strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Salon samochodowy
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Zapowiedzi

Elektryczny prototyp SEAT-a
25-01-2009, foto: SEATSEAT zaprezentował pierwsze wyniki swoich prac nad konstrukcją samochodu o napędzie elektrycznym. Prototyp powstał na bazie modelu Leon, w którym wprowadzono dwa źródła napędu. Pierwszym z nich jest tradycyjny silnik spalinowy (wykorzystywany do jazdy poza miastem), drugim jest silnik elektryczny oparty na bateriach litowo-jonowych (wykorzystywany w ruchu miejskim). Układ ten nosi nazwę Twin Drive Ecomotive.Zastosowane w prototypie baterie litowo-jonowe dostarczają moc 35 kW (48 KM) i pozwalają rozwinąć prędkość 100 km/h. Inżynierowie SEAT-a nie ukrywają jednak słabych stron swojego rozwiązania. Obecnie silnik ten ma jeszcze zbyt długi czas ładowania, który i tak wystarcza na bardzo krótki zasięg wynoszący zaledwie 50 kilometrów.

W ramach projektu prowadzone są prace w kierunku zapewnienia doładowań samochodów z domowych gniazdek elektrycznych, stopniowego wycofywania silników spalinowych oraz wprowadzania do oferty modeli napędzanych silnikami o niskim zużyciu paliwa i emisji dwutlenku węgla.

Francisco Garcia Sanz , prezes Rady Dyrektorów firmy SEAT:
"Sama technologia nie gwarantuje sukcesu. Dla zapewnienia mobilności i autonomii użytkowników decydujące znaczenie będzie mieć także postawa firm dostarczających energię elektryczną oraz jasne wsparcie ze strony organów rządowych".Obecnie do oferty SEAT-a wprowadzane są modele z oznaczeniem Ecomotive: Ibiza, Leon i Alhambra. Ibiza Ecomotive wyposażona będzie w turbodiesla 1.4 o mocy 80 KM. Według danych producenta średnie zużycie paliwa wynosi 3,9 litra na 100 km przy emisji CO2 na poziomie 98 g/km. Auto pojawi się w sprzedaży na przełomie lutego i marca 2009, a jego cena wynosi 15 tys. euro.

Przedstawiciele SEAT-a zakładają, że pierwszy egzemplarz z napędem Twin Drive Ecomotive trafi do sprzedaży w 2014 roku.
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry