strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Salon samochodowy
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Pierwsze wrażenia

i-co nowego w Hyundaiu?
20-08-2007, tekst: Grzegorz Traczewski, foto: archiwum

Na europejskich rynkach motoryzacyjnych jednym z hitów tego sezonu jest Kia cee’d. Auto poprawne, sprawne, ładne, oszczędne i niedrogie. W sukurs przybywa jeszcze braciszek Hyundai i30. Czy wzmocni to siłę rodzeństwa?


Prezentowany model: Hyundai i30, wersja wyposażenia: Comfort, silnik: 1.4 16V CVVT (109 KM), cena: 56 900 złotych.

Tym modelem Hyundai pragnie rozpocząć nowy rozdział w swej historii. Zrywa więc ze starym nazewnictwem, kontrowersyjną nieco stylistyką, europeizuje się i atakuje – najpierw na trudnym froncie o popularnej nazwie „segment Golfa”. Atak ułatwiło mocne wejście siostrzanej Kii cee’d, która podbiła serca nie tylko fachowców, ale i klientów, którzy uszczuplaniem zawartości własnych portfeli umieścili ten samochód na topie.

Jaki jest więc Hyundai i30? Otóż według producenta, polskiego importera i dealerów lepszy od siostry. Skorzystałem więc z okazji, by odbyć pierwszą, krótką podróż tym autem i przekonać się o jego zaletach i być może wadach. Do dyspozycji otrzymałem pięciodrzwiową (bo takie będą na początek dostępne) wersję Comfort z silnikiem o pojemności 1396 cm3 i mocy 109 KM.

Najpierw bezpieczeństwo - a więc seryjny ABS z rozdziałem siły hamowania, poduszki powietrzne: czołowe, boczne i kurtynowe oraz dostępny w opcji system ESP.

Teraz komfort klimatyzacja (w testowanym samochodzie ustawiana ręcznie), elektrycznie sterowane wszystkie szyby, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka, system audio przystosowany także do odczytu MP3 z gniazdami USB i AUX oraz dostępne w opcji czujniki ciśnienia w oponach.

Zajęcie właściwej pozycji za kierownicą zajmuje tylko chwilę. Jest wygodnie i ergonomicznie. Wszystkie elementy sterowania dostępne są intuicyjnie. Korzystnie zaprojektowane są boczne lusterka wsteczne. Układ kierowniczy pracuje lekko i dokładnie. To samo można powiedzieć o pedale sprzęgła.

Skrzynia biegów - mechaniczna, pracuje nieco dziwnie. Wyraźnie odczuwalna jest różnica w drogach zmiany pomiędzy biegami nieparzystymi, a parzystymi. Te drugie mają skok drążka o wiele krótszy.

Silnik to nowoczesna, właściwa jednostka napędowa dla tego pojazdu. Zmienne czasy faz rozrządu (CVVT) polepszają jego kulturę pracy, ale niestety szczególnie na niższych biegach silnik należy porządnie „zakręcić”, by sprawnie odjechać spod sygnalizacji świetlnej.

Nie każdemu odpowiadać będzie praca układu hamulcowego. Pedał „bierze” od razu po lekkim nawet dotknięciu i samochód ostro zaczyna hamować. Jestem zwolennikiem takiej charakterystyki, ale niektórzy mogą mieć trudności z opanowaniem go i początkowo narażać się będą na uderzenia w tył ich samochodu.

I jeszcze jedno. Tym razem dla fanów samochodów z niemieckiej Bawarii. Tył i30 jako żywo przypomina najmniejszy z produkowanych tam modeli. A jest to potwierdzenie zaobserwowanej przeze mnie praktyki. Na każdej imprezie targowej fachowcy z koreańskich firm samochodowych dokładnie studiują produkty konkurencji zapisując wszystko na specjalnych kartkach. Co robią z samochodami konkurencji potem - łatwo się domyśleć. A czy jest to korzystne dla koreańskich producentów i, co za tym idzie, ich klientów, pokazuje nam motoryzacyjna rzeczywistość.

A więc czyżby i30 skazany był na sukces? Przekonamy się o tym już pewnie za kilka miesięcy.

czytaj także:
· Wybrane dane techniczne 20-08-2007

zobacz także:

· Fotogaleria 20-08-2007

www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także:

Aktualności
· Ponad pół miliona sprzedanych i30 15-04-2010
· Prawo jazdy dla wszystkich 03-04-2010
· Hyundai ix35 z homologacją ciężarową 01-04-2010
· Hyundai i30 z nowym pakietem stylistycznym 16-10-2009
· Bezpieczeństwo w modelach Hyundaia docenione w USA 25-11-2008

Zapowiedzi
· Hyundai i40 w polskich salonach 14-06-2011
· Hyundai i30 po faceliftingu
17-03-2010
· Genewskie premiery Hyundaia 17-02-2009
· Hyundai i20 07-01-2009

Pierwsze wrażenia
· Hyundai i30 "i-co nowego w Hyundaiu?" 20-08-2007
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry