strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Sport
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Sport

Renault wskrzesza legendę sportowych samochodów
17-11-2009, foto: Renault

Renault powraca do legendy sportów motorowych, marki Gordini. Już za parę dni pojawi się Twingo Gordini R.S., a po nim Clio.W połowie XX wieku Amedee Gordini skonstruował sportowy bolid R8. Pierwsze starty w zawodach dowiodły niezawodności konstrukcji oraz wysokich osiągów. W 1964 roku w Tour de Corse zawodnicy prowadzący modele R8 zameldowali się na mecie na pierwszym, trzecim, czwartym i piątym miejscu. W kolejnych latach organizowany był Puchar Gordini, a samochód na stałe trafił do francuskiego kina. Od tej chwili stał się dla Francuzów symbolem narodowego sukcesu i zwycięstwa.

Marka Gordini trafiła do Renault Sport Technologies (RST), spółki francuskiego koncernu specjalizującej się w projektowaniu samochodów dla amatorów sportów motorowych. To stąd pochodzą konstrukcje R.S. (Renault Sport), wśród których znajduje się Twingo, Clio i Megane. RST jest także organizatorem cykli zawodów: World Series by Renault, Megane Trophy i Clio Cup.

Bazą dla nowych modeli Gordini będą sportowe wersje samochodów Renault. Jako pierwsze - premiera już 25 listopada - pojawi się Twingo Gordini R.S., które trafi do sprzedaży wiosną przyszłego roku. Kilka miesięcy później dołączy do niego Clio Gordini R.S. Auta te wyróżniać się będą niebieskim kolorem nadwozia z białymi pasami oraz grill z czteroma okrągłymi reflektorami.

www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry