strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Sport
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Rajdy samochodowe

Citroen Racing Trophy
09-04-2010, źródło i foto: Citroen

Wraz z 38. Rajdem Elmot ruszy druga odsłona polskiej edycji międzynarodowego pucharu Citroen Racing Trophy. Dobrze znane kibicom rajdowym cedwójki znów zagoszczą na rajdowych trasach - tym razem w liczbie 13! To właśnie tyle załóg skuszonych ubiegłorocznym sukcesem programu zdecydowało się wziąć udział w markowym pucharze Citroena.Artur Wodniak- Konsultant techniczny Citroen Racing Trophy Polska:
"Miałem okazję uczestniczyć w trzech ostatnich eliminacjach Citroen Racing Trophy Polska w ubiegłym roku. Wtedy poznałem specyfikę i status programu. Mogłem również poznać jego uczestników oraz ich potrzeby. Po wielu rozmowach i zebraniu potrzebnego doświadczenia, wspólnie z przedstawicielami Citroen Polska, zaplanowaliśmy szereg działań, mających na celu udoskonalenie funkcjonowania programu i poprawę warunków uczestnictwa.

Jednym z głównych priorytetów było jak najszybsze opracowanie nowego regulaminu. Wiele odbytych rozmów i przeprowadzonych konsultacji zaowocowało przystąpieniem do rozgrywek 6 nowych załóg, które zmierzą się z bardziej doświadczonymi uczestnikami, a na trasach eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zobaczymy pięć nowych egzemplarzy Citroena C2-R2 MAX! Wszystko wskazuje na to, że obsada w tym roku będzie rekordowa!".

Część z załóg jest zaznajomionych z funkcjonowaniem programu - ubiegłoroczny Mistrz Polski w klasach R2B i A6 Tomasz Porębski, Wicemistrz Marcin Dobrowolski, zdobywca tytułu Mistrza Polski w 2008 roku w tych samych klasach Jan Chmielewski. Starty w programie zdecydowali się kontynuować również Ariel Piotrowski, Tomasz Gryc i Szymon Kornicki.

W sezonie 2010 do pucharu zdecydowali się również dołączyć zawodnicy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z C2-R2 Max - Piotr Szczęśniak, Tomasz Żerebecki oraz Łukasz Markowski. Ale nie tylko rajdowcy u progu kariery będą musieli oswoić się ze specyfiką samochodu. Wielką niespodzianką 2010 są bracia Bębenkowie znani z popartych wieloma sukcesami startów w klasie N, Grzegorz Grzyb uznawany za jednego ze zdolniejszych polskich kierowców rajdowych oraz powracający do pucharu po dwóch latach nieobecności Radosław Typa.

Rywalizacja zapowiada się więc szczególnie interesująco - z jednej strony doświadczone załogi CRTP będą miały okazję wykazać się swoja znajomością rajdówki, ddrugiej rajdowi wyjadacze będą musieli ujarzmić nieznany im dotąd samochód. Do stawki dochodzą dodatkowo nowe teamy, które swój sportowy potencjał dopiero odkrywają. Walka nie będzie się z pewnością ograniczała do samego pucharu - w sezonie 2010 zawodnicy CRTP będą klasyfikowani w grupie R, co z pewnością podniesie poziom adrenaliny. Liczymy również na udział w polskich eliminacjach zawodników z zagranicznych edycji CRTP.

Walką będzie tym bardziej zacięta, że mimo trudnego kontekstu ekonomicznego Citroen Polska przy wsparciu Citroen Racing i sponsorów przewidział imponujący budżet na nagrody dla zawodników:

Miejsce zajęte w grupie R
Nagrody (zł)

1.
20 000
2.
16 000
3.
12 000
4.
10 000
5.
8000
6.
6000
7.
4000
8.
2400

Interesująco prezentują się również nagrody dla zawodników na koniec sezonu w bonach na zakup części zamiennych w butiku Citroen Racing :

Miejsce zajęte w klasyfikacji CRTP 2010
Wartość bonu

1.
40 000
2.
24 000
3.
12 000


Formuła programu, oprócz tak ważnego wsparcia finansowego, pozwala zawodnikom na start w medialnie rozpoznawalnym i wizerunkowo mocnym projekcie. Podobnie jak w poprzednim sezonie przedstawicielstwo Citroen Polska postara się zaangażować rajdowców w dodatkowe wydarzenia, a Citroen Racing zapewni najlepszym start i wsparcie w międzynarodowym starciu cedwójek.

Jakie są opinie samych kierowców na temat programu?

Tomasz Porębski - Mistrz Polski 2009 w klasach A6 i R2B, zwycięzca CRTP:
"Rozpoczynający się sezon będzie zapewne jednym z ciekawszych w historii całego naszego zespołu. Tegoroczna obsada CRT jest fantastyczna, myślę że rywalizacja będzie na wysokim poziomie i niezmiernie mnie to cieszy.

W nowym sezonie będziemy dysponować tym samym Citroenem C2R2 MAX, którym w zeszłym roku wywalczyliśmy tytuły mistrzowskie. Jak zawsze przygotowaniem i obsługa samochodu zajmować się będzie zespół Top Racing. Naszym celem na ten rok jest obrona zdobytych tytułów mistrzowskich, zwycięstwo w CRT oraz w nowo utworzonej grupie R. Liczę na zaciętą walkę i zdrową, sportową rywalizację. Zapraszam wszystkich do śledzenia rywalizacji w CRT- będzie ciekawie!"

Marcin Dobrowolski - I Wicemistrz Polski w klasach A6 i R2B:
"Poprzedni sezon uważamy za bardzo udany i na pewno zrobiliśmy podczas niego duże postępy szczególnie dzięki presji i wysokiemu poziomowi jaki prezentowali nasi konkurenci. Niestety tytuł mistrzowski przegraliśmy dosłownie na ostatnich kilometrach ostatniego rajdu w sezonie i z tego powodu czujemy niedosyt i jeszcze większą motywację do walki w sezonie 2010.

Nasz poprzedni C2R2 Max będzie startował w tym sezonie w mistrzostwach Francji a my przygotowaliśmy zupełnie nowy egzemplarz. Myślimy że jakość pracy jaką wykonała nasza ekipa była topowa i nasza nowa rajdówka spisze się świetnie we wszystkich eliminacjach. Naszym sponsorem jest nadal producent drabin i rusztowań firma Krause, bez której nasz zespół nie byłby obecnie tak dobrze przygotowany. Bardzo się cieszymy, że do Citroen Racing Trophy dołączy wielu znakomitych kierowców - nie możemy doczekać się konfrontacji z Nimi już podczas pierwszych zawodów, czyli Rajdu Krause Elmot, na który serdecznie zapraszamy".

Michał Bębenek:
"Po zakończeniu sezonu rajdowego 2009 miałem okazję testować Citroena C2 R2 Max - samochód zrobił na mnie ogromne wrażenie. Podjęliśmy decyzję o współpracy z francuską marką i starcie w tegorocznym pucharze Citroen Racing Trophy Polska.

Po kilku latach spędzonych w samochodach grupy N przyszedł czas na radykalne zmiany w mojej karierze. Jestem mocno zmotywowany, aby stać się godnym reprezentantem marki Citroen w nadchodzącym sezonie rajdowym i powalczyć o czołowe lokaty w pucharze oraz zajmować jak najwyższe pozycje w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski. Citroen C2 R2 Max ma duży potencjał, więc liczę na to, że uda mi się osiągnąć zamierzone na ten sezon cele".

Tomasz Żerebecki:
"Decyzję o startach w ramach CRTP podjęliśmy wspólnie z całym Zespołem. Po wygranej w klasie podczas Rajdu Dolnośląskiego, wybór padł na Citroena C2-R2 MAX. Jesteśmy w trakcie testowania rajdówki i wiem, że nie będzie łatwo. Samochód daje dużą frajdę z jazdy, ale przesiadka z Peugeota 206 do C2 wymaga jeszcze wiele nauki. Jestem w stawce najmłodszym kierowcą, a moja załoga najmniej doświadczoną. W tym roku chcielibyśmy pokazać się z jak najlepszej strony. Myślę, że dużym sukcesem będzie już nawiązanie walki z czołówką CRT.

Puchar Citroena jest najlepszą opcją na ten sezon. Duża frekwencja zawodników pozwala na emocjonującą rywalizację, a wysokie nagrody sprawiają, że jest o co walczyć".

Łukasz Markowski:
"Pod koniec sezonu 2009 przyszedł czas na decyzję co dalej. Wspólnie z moim pilotem Maciejem Machelą po kilku latach startów w RPP chcieliśmy coś zmienić, pójść krok dalej. Chcieliśmy startować w zawodach najwyższej rangi na arenie krajowej, sprzętem z najwyższej półki. Stąd wybór Citroena C2R2 Max, który jest sprawdzoną maszyną rajdową oferującą potworną radość z jazdy oraz technologie na najwyższym światowym poziomie. Do tego puchar dający możliwość zdobywania nagród finansowych i wsparcie ze strony Citroena umocniły nas w naszym wyborze.

Jakie są nasze szanse w CRT? W nadchodzącym sezonie przyjdzie nam ścigać się z najlepszymi kierowcami ostatnich lat, więc przed nami czas nauki i dużej dawki pokory. Marzymy o nawiązaniu walki z czołówką pucharu, ale przede wszystkim chcemy dobrze się bawić i zdobywać cenne doświadczenia."

Simon Jean-Joseph, Szef Działu Zawodów Klienckich Citroen Racing:
"W 2010 roku postawiliśmy na stabilność programu. Naszym celem było zoptymalizowanie naszej oferty w krajach, gdzie Citroen Racing Trophy już istniał. Ekipa Citroen Racing przez lata wykonała kawał dobrej roboty i to dzięki temu rezultaty zostały osiągnięte. Inżynierowie z działu zawodów klienckich stworzyli niezawodny i bardzo konkurencyjny samochód. W każdym kraju, w którym istnieje CRT, filie Citroen Racing również odegrały dużą rolę adaptując ofertę do lokalnych rynków. Na dzień dzisiejszy mamy sprzedanych 500 kitów C2-R2 i C2-R2 MAX!

Pierwsze rajdy pokazują duży wzrost liczby uczestników Citroen Racing Trophy. W Irlandii w pierwszej eliminacji mistrzostw wzięło udział 14 teamów, z czego jedna w samochodzie Super 1600. W Polsce spodziewaliśmy się 10 samochodów, a mamy ich 13 w porównaniu do 7 startujących w 2009 roku! W belgijskiej edycji programu weźmie udział 12 załóg. Wydaje mi się, że nasza oferta jest interesująca i dopasowana do rynków lokalnych i aktualnego kontekstu ekonomicznego."

Kalendarz eliminacji RSMP:
16.04.2010-18.04.2010 1 runda RSMP - Rajd Elmot-Krause
14.05.2010-16.05.2010 2 runda RSMP - Rajd Lotos Baltic Cup
04.06.2010-06.06.2010 Rajd Polski
02.07.2010-04.07.2010 Rally Bohemia/Czechy
06.08.2010-08.08.2010 Rajd Rzeszowski
03.09.2010-05.09.2010 Rajd Warszawski
17.09.2010-19.09.2010 Rally Kosice/Słowacja
08.10.2010-10.10.2010 Rajd Dolnośląski

www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także:

Salon samochodowy
· Citroen Polska zaprezentował nowego C4 20-01-2011
· Citroen DS4 czeka już w kolejce
31-08-2010
· Nowy Citroen C4 jeszcze w tym roku 01-06-2010
· Citroen DS3 w wybranych salonach dilerskich 13-04-2010
· Wiosna w salonach Citroena 07-04-2010
· Citroen podał wyposażenie i ceny DS3 12-03-2010
· Citroen DS3 już w Polsce 03-02-2010
· Citroen ujawnia ceny nowego C3 14-01-2010
· Wyprzedaże w salonach Citroena 05-01-2010
· C-Zero, elektryczny model Citroena 11-10-2009
· Citroen poszerza gamę modeli z homologacj± ciężarow± 22-05-2009
· Citroen Jumpy z homologacj± ciężarow± 27-03-2009
· C3 Picasso już w Polsce 24-03-2009
· Citroen C4 by Loeb "Szacunek dla Mistrza" 13-08-2007
· 5-osobowe C4 Picasso 04-01-2007

Akcje przywoławcze do serwisów
· Citroen Jumpy 06-04-2010
· Citroen C1 05-02-2010

Sport
· Citroen Racing Trophy
09-04-2010
· Daniel Sordo Castillo 06-06-2009
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry