strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Sport
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Rajdy samochodowe

46 Rajd Barbórka
13-12-2008, foto: archiwum


Najbardziej widowiskowym elementem odcinka specjalnego Rajdu Barbórka jest przejazd przez mostek na terenie toru Automobilklubu Polskiego na Bemowie.

Tradycyjnie warszawski Rajd Barbórka zakończył sezon sportów motorowych w Polsce. W tym roku jego organizatorzy przesunęli termin rozegrania zawód o jeden tydzień mając nadzieję, że jednak spadnie śnieg :) Niestety, pogoda zawiodła, ale jak zwykle nie zabrakło emocji i widowiskowych pokazów umiejętności kierowców.

Do tegorocznej, 46 edycji, zgłosiło się 108 zespołów, w tym jeden pochodzący z Austrii. Jak już było wiadomo wcześniej z powodu tragicznego wypadku do jakiego doszło 6 grudnia w Czechach, z uczestnictwa w Barbórce wycofał się Leszek Kuzaj. Po sześciu przedpołudniowych odcinkach specjalnych wyłoniła się pierwsza 30, której przewodzili ubiegłoroczni triumfatorzy - Tomasz Kuchar/Daniel Dymurski na Subaru Impreza, Michał Sołowow/Maciej Baran na Peugeot 207 S2000 i Kajetan Kajetanowicz/Maciej Wisławski na Mitsubishi Lancer Evo IX.

Ostatni, siódmy odcinek specjalny Barbórki ma miejsce na wiadukcie ulicy Karowej. Jest on zarazem trudnym sprawdzianem dla umiejętności zawodników (jazda na czas po krętym i wybrukowanym wiadukcie góra - dół), jak i widowiskowym dla tłumnie zgromadzonej publiczności. Stąd też jego wywodzi się jego nazwa - Ogólnopolskie Kryterium Asów.

Z czasem przejazdu 01:46.82 wygrał go Tomasz Kuchar, na drugim miejscu, ze stratą 04,67 sekundy, uplasowali się Mariusz Stec/ Joanna Madej na Mitsubishi Lancer Evo IX, a na trzecim (+ 00:04.71) bracia Bębenek także na Mitsubishi Lancer Evo IX.

Ostatecznie, po siedmiu "oesach" Rajd Barbórkę wygrał Tomasz Kuchar (to jego trzecie zwycięstwo i drugie z rzędu), drugie miejsce zajął Michał Sołowow, a trzecie Maciej Oleksowicz/Andrzej Obrębowski na Subaru Imprezie.


Tegoroczni triumfatorzy 46 Rajdu Barbórka, Tomasz Kuchar/Daniel Dymurski, wygrali pięć z siedmiu odcinków specjalnych.

Gościem specjalnym tegorocznej Barbórki był Tommi Mäkinen, zdobywa czterech razy z rzędu (1996-99) tytułów Mistrza Świata w WRC. Pomimo zakończenia już swojej kariery sportowej fiński kierowca specjalnie dla zgromadzonej publiczności pokonał cały odcinek na Karowej.
Zaproszeniem Mäkinena do Polski Automobilklub Polski, organizator Barbórki, zainaugurował obchody 100-lecia swojej działałności, które przypadnie w przyszłym roku.

czytaj także:
· Pojedynek niewidomego kierowcy z rajdowym mistrzem 17-12-2008
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry