strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Sport
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Rajdy samochodowe

Oficjalna prezentacja Skody Fabia Super 2000
08-07-2008, foto: SkodaSkoda ukończyła pracę nad modelem Fabia Super 2000 przeznaczonym do startów w rajdach samochodowych. Oficjalna prezentacja auta miała miejsce na torze Auto Moto Centrum w miejscowości Bela pod Bezdezem. Jednocześnie, 4 lipca podczas Rajdu Bohemia, odbył się pokaz dla publiczności. Czeski producent zapowiedział start samochodu w przedostatniej rundzie mistrzostw Czech (22-23 sierpnia, Rajd Barum), będącego eliminacją ME i IRC.Podczas pokazów za kierownicą Fabii zasiedli Jan Kopecký i Raimund Baumschlager.
26-letni Jan Kopecky to czeski kierowca mający już na swoim koncie punkty startowe, które zdobył za kierownicą Fabii WRC, zaś cztery lata temu wywalczył tytuł Rajdowego Mistrza Czech. Z kolei 49-letni Raimund Baumschlager to austriacki kierowca, który w latach 2003-2005 zdobywał tytuł Rajdowego Mistrza swego kraju, startował w WRC, a później był kierowcą fabrycznym Volkswagena. Skoda zdradziła, że w testach Fabii S2000, udział brali m.in. Sebastian Lindholm i Carlos Sainz.

Zgodnie z przepisami Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA nowy model napędza 4-cylindrowa, 16-zaworowa jednostka napędowa opracowana w oparciu o dwulitrowy silnik FSI 110 kW, znany z Octavii. Podniesiono w nim moc ze 150 do około 280 koni mechanicznych. Fabia S2000 została wyposażona w 6-stopniową sekwencyjną skrzynię biegów oraz system napędu na cztery koła z trzema dyferencjałami mechanicznymi. Wymiary auta to: 3992 mm długości, 1798 mm szerokości i rozstaw osi równy 2486 mm.

Maciej Wisławski, m.in. ekspert w Szkole Auto:
"Spodziewany start Nowej Fabii w klasie Super 2000 budzi w kręgu fanów sportów motorowych wiele emocji. Klasa Super 2000 została zaprojektowana z myślą o większej dostępności sportów motorowych. Samochody w niej startujące miały być tańsze niż dostosowane do klasy WRC. Planowano, aby były bardziej zbliżone cenowo do grupy N, czyli samochodów produkcyjnych, ale producenci samochodów oraz zawodnicy dostrzegli w niej olbrzymi potencjał rozwoju. W rezultacie samochody grupy N nie mają większych szans w starciu z klasą Super 2000 i znaczna grupa zawodowych rajdowców planuje transfer z grupy WRC do klasy S2000. To dynamiczne, lekkie i silne samochody. Ważą 1150-1200 kg i są napędzane silnikami o mocy około 300 KM. Myślę, że Nowa Fabia S2000 może w tej klasie wywalczyć dla Skody wiele sukcesów".
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry