strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Sport
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Rajdy samochodowe

Pojedynek niewidomego kierowcy z rajdowym mistrzem
17-12-2008, foto: MitsubishiW trakcie tegorocznego Rajdu Warszawskiej Barbórki miał miejsce niezwykły pojedynek pomiędzy niewidomym kierowcą Bartkiem Lenarthem i najlepszym polskim kierowcą rajdowym minionego sezonu, Kajetanem Kajetanowiczem. Obydwaj zasiedli za kierownicami najnowszych Lancerów Sportback z silnikiem benzynowym 1.8 o mocy 143KM.

Lenarth całkowicie stracił wzrok w 3 roku życia. Od tego czasu samochody stały się jego pasją. Jazdy samochodem nauczył go ojciec - najpierw pozwalał wrzucić bieg, potem wcisnąć gaz, czy hamulec. Gdy Bartek podrósł, jechali na leśne drogi i tata sadzał go za kierownicą. Potem Bartek kupił sobie malucha – potrafił go złożyć i rozłożyć, wymienić gaźnik, silnik, amortyzatory. Kilka lat później rozpoczął przygodę z wyścigami samochodowymi. Dwa lata temu Bartek trafił do fundacji „Bractwo Rajdowe”, która ma na celu promocję utworzenia w 2009 roku Samochodowego Pucharu Osób Niepełnosprawnych.

Podczas sobotniego pojedynku pilotem niewidomego Lenartha był dawny kierowca i pilot rajdowy, oraz współzałożyciel Fundacji "Bractwa Rajdowego" Fundacji, Paweł Ciurzyński. Dla wyrównania szans Kajetanowicz w czasie tej rywalizacji miał całkowicie zaklejoną szybkę w swoim kasku.

Na skróconej trasie kultowego OS-u usytuowanego na autodromie Bemowo lepsza o 3 sekundy okazała się załoga Kajetanowicz/Wisławski. Jednak popularny „Kajto” zaraz po mecie długo patrzył z podziwem na rywala.

Maciej Wisławski, pilot załogi Kajetanowicz/Wisławski:
"Choć czas w tym pojedynku nie miał żadnego znaczenia, to te 3 sekundy są niczym w porównaniu z minutami o jakie rywale przegrywali z Kajetanowiczem podczas tegorocznych rajdowych Mistrzostw Polski".

Bartek Lenarth:
"Tak wspaniałym autem nigdy jeszcze nie jechałem. Auto ma jednak jedną, jedyną wadę. Strasznie w nim ciemno".

czytaj także:
· 46 Rajd Barbórka 13-12-2008
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry