strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Technika
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Systemy wspomagające bezpieczeństwo

Asystent parkowania
20-08-2006, foto: BoschJuż w przyszłym roku do seryjnej produkcji trafi system Park Assistant opracowany przez inżynierów firmy Bosch. System ten ma ułatwić parkowanie samochodu, przede wszystkim na zatłoczonych ulicach i parkingach.

Specjalnie rozmieszczone w karoserii auta czujniki mierzyć będą potencjalne miejsce do zaparkowania. Wystarczy np. jadąc samochodem wzdłuż zaparkowanych przy krawężniku samochodów wypatrzeć lukę, a system czujników automatycznie określi jej długość i głębokość i przekaże odpowiedni komunikat kierowcy. Jeśli będzie pozytywny to cały proces parkowania może zostać wsparty poleceniami głosowymi, np. „skręt kierownicy w lewo” lub informacjami graficznymi na ekranie umieszczonym w kokpicie.

Czujniki systemu działają na zasadzie fal ultradźwiękowych odbijających się od przeszkody, których długość odczytywana jest powtórnie przez sensor umieszczony w pojeżdzie. Na tej samej podstawie działają spotykane dziś czujniki cofania.

W roku 2008 Bosch przymierza się do wprowadzenia kolejnej generacji czujników parkowania. Tym razem samochód wyposażony fabrycznie w elektryczne wspomaganie układu kierowniczego sam wykona za nas potrzebne do zaparkowania ruchy kierownicą. Do roli kierującego należeć będzie jedynie operowanie pedałami gazu i hamulca.

www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry