Untitled Document
logo

NOWE NA STRONIE:
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Audi Q7
TESTY | Dziecko w Fiacie Tipo kombi - foteliki i wózki
WYDANIE NA WEEKEND | Zawodowcy, Corsa, Opony, Ford Polska, autostrady
Aktualne informacje o stanie polskich dróg | Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Bezpieczeństwo aktywne | Systemy wspieraj±ce kierowcę

Skaner, który już dzi¶ zastępuje oczy kierowcy
27-09-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Valeo i archiwum, film: Valeo

Każdy system wspomagaj±cy kierowcę przybliża nas do seryjnej produkcji autonomicznego pojazdu. Jego podstaw± jest laserowy skaner otoczenia, który już dzi¶ znajduje zastosowanie w coraz szerszej gamie modeli.

Na skanowaniu i pomiarach otoczenia opiera się wiele popularnych dzi¶ systemów - pocz±wszy od czujników parkowania, poprzez aktywny tempomat, na asystencie utrzymania wybranego pasa ruchu kończ±c. Niemały wkład w ich powstanie maj± inżynierowie firmy Valeo, którzy nie poprzestaj± na udoskonalaniu swoich rozwi±zań. Na przykład dzięki systemowi Valet Park4U już wkrótce będziemy mogli wysi±¶ć z samochodu i zlecić mu samodzielne znalezienie wolnego miejsca oraz zaparkowanie.Działanie wszystkich tych systemów oparte jest na laserowym skanerze Valeo Scala, który buduje trójwymiarow± mapę otoczenia w czasie rzeczywistym. To na niej oparte jest działanie m.in. systemu rozpoznawania pojazdów i pieszych, który w sytuacji zagrożenia automatycznie rozpoczyna hamowanie. Jego wykorzystanie jest o wiele szersze i już dzi¶ można na nim oprzeć jazdę samochodu w trybie autonomicznym. Poprawne działanie - przy obecnej infrastrukturze drogowej - potwierdziły już testy prowadzone przy różnych prędko¶ciach, zarówno w dzień, jak i w nocy.

"Skaner otoczenia Valeo Scala to wysoce zaawansowany technologicznie produkt, który jest już gotowy do zastosowania w seryjnej produkcji autonomicznych samochodów. Jej rozpoczęcie jest uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych dotycz±cych ruchu, ale już dzi¶ może być czę¶ci± systemów wsparcia kierowcy" - mówi Iwona Molenda, dyrektor marketingu Valeo Service Eastern Europe.Rozwi±zanie Valeo zostało już docenione przez grono międzynarodowych specjalistów. Podczas zakończonych niedawno targów we Frankfurcie laserowy skaner otoczenia Valeo Scala otrzymał nagrodę "Automechanika Innovation Awards 2016" w kategorii "OE Products & Services".
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry