Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Pierwsze wrażenia - Przeskalowana Skoda
WYDANIE NA WEEKEND | Marcin Turski, Nowe C4, e-dopłaty, Wypadek autobusu, Polskie drogi
WYPADKI DROGOWE | Wbrew pozorom można doszukać się...

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Bezpieczeństwo aktywne | Systemy wspierające kierowcę

Skaner, który już dziś zastępuje oczy kierowcy
27-09-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Valeo i archiwum, film: Valeo

Każdy system wspomagający kierowcę przybliża nas do seryjnej produkcji autonomicznego pojazdu. Jego podstawą jest laserowy skaner otoczenia, który już dziś znajduje zastosowanie w coraz szerszej gamie modeli.

Na skanowaniu i pomiarach otoczenia opiera się wiele popularnych dziś systemów - począwszy od czujników parkowania, poprzez aktywny tempomat, na asystencie utrzymania wybranego pasa ruchu kończąc. Niemały wkład w ich powstanie mają inżynierowie firmy Valeo, którzy nie poprzestają na udoskonalaniu swoich rozwiązań. Na przykład dzięki systemowi Valet Park4U już wkrótce będziemy mogli wysiąść z samochodu i zlecić mu samodzielne znalezienie wolnego miejsca oraz zaparkowanie.Działanie wszystkich tych systemów oparte jest na laserowym skanerze Valeo Scala, który buduje trójwymiarową mapę otoczenia w czasie rzeczywistym. To na niej oparte jest działanie m.in. systemu rozpoznawania pojazdów i pieszych, który w sytuacji zagrożenia automatycznie rozpoczyna hamowanie. Jego wykorzystanie jest o wiele szersze i już dziś można na nim oprzeć jazdę samochodu w trybie autonomicznym. Poprawne działanie - przy obecnej infrastrukturze drogowej - potwierdziły już testy prowadzone przy różnych prędkościach, zarówno w dzień, jak i w nocy.

"Skaner otoczenia Valeo Scala to wysoce zaawansowany technologicznie produkt, który jest już gotowy do zastosowania w seryjnej produkcji autonomicznych samochodów. Jej rozpoczęcie jest uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych dotyczących ruchu, ale już dziś może być częścią systemów wsparcia kierowcy" - mówi Iwona Molenda, dyrektor marketingu Valeo Service Eastern Europe.Rozwiązanie Valeo zostało już docenione przez grono międzynarodowych specjalistów. Podczas zakończonych niedawno targów we Frankfurcie laserowy skaner otoczenia Valeo Scala otrzymał nagrodę "Automechanika Innovation Awards 2016" w kategorii "OE Products & Services".
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry