Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Dziecko w Kii XCeed - wyposażenie samochodu
POLSKIE DROGI | Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 4
TESTY | Pierwsze wrażenia - Prosty przepis na sukces | Kia XCeed

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Oleje i płyny eksploatacyjne | Testy

Doświadczenia zdobyte w terenie
16-06-2017 | źródło: materiały prasowe | foto:archiwum

Półmetek rywalizacji w Dacia Duster ELF Cup podczas Warszawskiego Safari był doskonałą okazją do spotkania się w miasteczku serwisowym. Swoimi praktycznymi doświadczeniami i spostrzeżeniami na gorąco dzielili się przedstawiciele Team TOTAL.

W drugi weekend czerwca w Warszawie kibice sportów motorowych mogli obserwować zmagania załóg startujących w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych. W tym roku dołączyła do niego nowa seria Dacia Duster ELF Cup, w której swoimi umiejętnościami wykazują się kierowcy-amatorzy.


W czasie, gdy załogi rywalizowały na bezdrożach poligonu wojskowego w Zielonce, w miasteczku serwisowym Dacia Duster ELF Cup z dziennikarzami spotkał się Adam Klimek - mechanik samochodowy, prezenter programów motoryzacyjnych i członek Team TOTAL w jednej osobie. Głównym tematem rozmów były produkty ELF i TOTAL wykorzystywane w pucharowych wersjach Dacii Duster 4x4. Dokonane w nich modyfikacje objęły m.in. podniesienie mocy silnika, zwiększenie rozstawu kół, wzmocnienie zawieszenia oraz montaż aluminiowych płyt zabezpieczających podwozia."Produkty marki ELF tworzone są na bazie wieloletnich doświadczeń w sportach motorowych. Jest to też ogromna wiedza, jak najlepiej przygotować pojazd do rywalizacji w bardzo ekstremalnych warunkach" - mówił Adam Klimek - "Dodatkowo rajdy terenowe cechują się niestabilnym podłożem, które może zmieniać się po przejeździe każdego samochodu, co potrafi poważnie zaskoczyć nawet najbardziej doświadczoną załogę. Przenosi się to na ogromne przeciążenia silnika, skrzyni biegów, obu osi kół oraz układu chłodzenia. Produkty, które sprawdzą się tutaj z łatwością poradzą sobie również na asfalcie. Co ciekawe, do pucharowych Dacii Duster dobrano te same oleje i płyny ELF, które dostępne są w sprzedaży".Pomimo nawet najlepszego przygotowania zawsze może pójść coś niezgodnie z planem. Pierwszego dnia III rundy Dacia Duster ELF Cup przekonał się o tym gość specjalny Pascal Brodnicki, którego pilotem był sam Maciej Wisławski.

"To był mój pierwszy raz, a naszej załodze poszło mi rewelacyjnie, na prologu byliśmy na drugim miejscu. Jednak życie uczy nas pokory, pierwszego dnia poszedł tylny most i auto wróciło na lawecie" - powiedział nam Pascal Brodnicki.

Dacia Duster z numerem startowym 1 powróciła do miasteczka serwisowego, co też dla zaproszonych dziennikarzy było okazją do przyjrzenia się pracy mechaników."Sam jestem mechanikiem i dokonałem w życiu niezliczonych napraw chyba wszystkich możliwych podzespołów samochodu. Czasem - mając do dyspozycji warsztat, kanał, podnośnik, dobre oświetlenie - stanowiło to nie lada wyzwanie" - komentował Adam Klimek - "Jestem pełen podziwu dla kolegów, bo tutaj w terenie warunki pracy są niewspółmiernie trudniejsze, za całe zaplecze warsztatu musi nam wystarczyć to, co spakowaliśmy do samochodu. Co prawda przy wymianie uszkodzonego mostu pracuje ekipa mechaników, ale pamiętajmy, że jest to też wyścig z czasem, muszą oni zdążyć z naprawą przed regulaminowym zamknięciem parku samochodowego. Inaczej cały wysiłek będzie na nic, a załoga zostanie wykluczona z kolejnego startu. Przy pięciu rundach Dacia Duster ELF Cup taką stratę będzie bardzo trudno odrobić".

O pechu może też mówić Klaudia Podkalicka, która w barwach TOTAL startuje również w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych. W prowadzonym przez nią Mitsubishi Pajero awarii mechanicznej uległa skrzynia biegów i ostatnie kilometry odcinka specjalnego musiała pokonać wyłącznie na pierwszy biegu."I to w czasie poniżej 10 minut, bo inaczej zostałabym zdyskwalifikowana. To w takich właśnie sytuacjach sprawdza się jakość wybranego oleju przekładniowego, który musi poradzić sobie nie tylko z ogromnymi obciążeniami, ale też nietypową pracą skrzyni" - z uśmiechem, choć i nieukrywaną sportową złością, skomentowała swój nieudany start Klaudia Podkalicka.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry