Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testĂłw samochodĂłw
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Dziecko w Hondzie CR-V - foteliki i wĂłzki
TESTY | Dziecko w Hondzie CR-V - wyposaĹźenie samochodu
SALON SAMOCHODOWY | Innowacyjne poduszki powietrzne Klasy S, a montaĹź fotelikĂłw

www.jedz-bezpiecznie.pl
#DrogaDoCzystejPrzyrody

TESTY

Dokument bez tytułu

WSPIERAMY

Ford - Podziel się drogą

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Elektromobilność

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Porady

Produkty

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
TECHNIKA
Samochody elektryczne

Pierwszy ogólnodostępny punkt do ładowania samochodów elektrycznych w Warszawie
18-11-2009, foto: archiwum

W Warszawie powstał pierwszy, ogólnodostępny punkt do ładowania samochodów elektrycznych. Umiejscowiono go pod siedzibą RWE Polska przy Wybrzeżu Kościuszkowskim.Inwestycja powstała dzięki współpracy RWE Polska, Green Stream Polska i Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, a część środków finansowych pochodziła z funduszy Unii Europejskiej. Do czerwca 2010 roku na terenie Warszawy powstanie 130 takich punktów. Tym samym stolica Polski dołączy do kilku miast europejskich, w którym taka sieć juź działa. Podobny projekt RWE wraz z firmą Daimler oraz rządem Niemiec prowadzi od roku w Berlinie.

Jednocześnie 5 samochodów o napędzie elektrycznym zostanie przekazanych na potrzeby Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Wezmą one udział w testach, których wyniki pomogą stworzyć podstawę planu rozwoju elektrycznego ruchu drogowego w Warszawie.Obecnie doładowanie samochodu elektrycznego w punkcie przy Wybrzeżu Kościuszkowskim odbywa się bezpłatnie. Trzeba jednak brać pod uwagę czas potrzebny do całkowitego naładowania baterii w takim aucie, który wynosi około 8 godzin. Stąd teź tworzona sieć będzie jedynie ogólnodostępnym miejscem do czasowego doładowania samochodu w trakcie jazdy po mieście. Praktyczniej pełne ładowanie baterii moźna wykonać w przydomowym garaźu poprzez zwykłe gniazdko elektryczne.A jak w niedalekiej przyszłości będzie odbywało się takie "tankowanie" w praktyce? Kupując samochód elektryczny zostaniemy zarejestrowani w specjalnej bazie, w której otrzymamy numer identyfikacyjny. Będzie on przypisany do konkretnego pojazdu i jego właściciela. Podczas podłączenia kabla do urządzenia system będzie identyfikował samochód i zapisywał ilość pobranej energii, a następnie raz w miesiącu właściciel auta otrzyma rachunek zbiorczy.

Według nieoficjalnych danych w Polsce zarejestrowanych jest juź kilkanaście samochodów elektrycznych. Choć koszt na poziomie 3 złotych za przejechanie nim 100 kilometrów jest bardzo atrakcyjny, to dzisiaj powaźną barierą przy popularyzacji takiego auta jest cena jego zakupu. Obecnie jest to wydatek kilkanastu tysięcy euro.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent M. St. Warszawy:
"Zdajemy sobie sprawę że transport jest jednym z głównych źródeł zagroźeń klimatycznych. dlatego bez wahania inwestujemy w wymianę taboru na bardziej ekologiczny. Chętnie teź włączamy się w inicjatywy promujące przyjazne środowisku środki transportu. Cieszę się, że Warszawa - jako pierwsze miasto w Polsce - dołącza do europejskich liderów: Paryża, Londynu, czy Berlina, w których podobne punkty do ładowania pojazdów elektrycznych są do dyspozycji mieszkańców".
 
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry