Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
WYDANIE NA WEEKEND | Zakaz wyprzedzania, Compass, Silnik Toyoty, Sport, Drogi
TESTY | Dziecko w Kii XCeed - wyposażenie samochodu
POLSKIE DROGI | Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 4

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Systemy wspomagające kierowcę | Parkowanie

Pełne wsparcie kierowcy podczas parkowania
25-08-2015 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Continental

Continental zaprezentował nowe możliwości zastosowań kamer Surround View przy manewrze parkowania samochodu. Wkrótce system ten pozwoli na samodzielne parkowanie bez wymaganej dziś obecności w środku kierowcy.Przez większość kierowców firma Continental kojarzona jest z produkcją opon. Oprócz nich koncern dostarcza szereg rozwiązań stosowanych w samochodach. Wśród nich są systemy elektroniczne wspomagające parkowanie, a te coraz częściej wyręczają w tym manewrze kierowcę. Odpowiednie oprogramowanie z czujnikami optycznymi potrafi wykryć wolne miejsce, ocenić jego dostępność, a następnie - poprzez ruchy kierownicy - samodzielnie wykonać parkowanie prostopadłe bądź równoległe. Co więcej, część z nich potrafi również samodzielnie z tego miejsca wyjechać. Rola kierowcy sprowadza się do zmiany biegu w sygnalizowanym przez komputer pokładowy momencie i operowaniu pedałami gazu i hamulca.

Systemy takie dostępne w coraz większej liczbie modeli samochodów, co możemy potwierdzić na podstawie tych testowanych przez naszą redakcję. Oczywiście w każdym przypadku manewr automatycznego parkowania jest opcją, o skorzystaniu z jego pomocy zawsze decyduje kierowca. Ma on również możliwość przerwania go w dowolnym momencie i przejęcia kontroli nad samochodem.

Rozwój technologii umożliwia już stosowanie kolejnych rozwiązań. Continental zaprezentował właśnie sposób wykorzystania sprzężonych w jeden system czterech kamer Surround View. Jedna zamontowana została w atrapie chłodnicy, dwie w obudowie lusterek zewnętrznych i jedna z tyłu pojazdu. Całość pozwala na uzyskanie panoramicznego obrazu wokół samochodu. To z kolei umożliwia przejęcie od kierowcy pozostałych czynności, czyli zmiany biegów, operowania pedałami gazu i hamulca, a na koniec zaciąganie hamulca postojowego.

Kolejną funkcją systemu Surround View będzie możliwość wykonania manewru automatycznego parkowania bez wymaganej dziś obecności kierowcy w środku pojazdu.

Alfred Eckert, dyrektor jednostki ds. zaawansowanych rozwiązań inżynieryjnych - dział podwozi i bezpieczeństwa Continental:
"Zdalne parkowanie polega na wybraniu miejsca parkingowego na monitorze dotykowym i aktywowaniu trybu zdalnego sterowania. Następnie kierowca może wysiąść z pojazdu i, przy użyciu aplikacji zainstalowanej na smartfonie, rozpocząć operację automatycznego parkowania oraz obserwować jej przebieg. Jedyne, co musi przy tym robić, to naciskać odpowiedni przycisk w przygotowanej przez Continental aplikacji, aby samochód automatycznie zajął zaprogramowane miejsce parkingowe. W obecnej wersji pod koniec całej operacji ma miejsce zaciągnięcie hamulca postojowego. Nie następuje natomiast wyłączenie silnika, a drzwi pozostają otwarte. Inaczej będzie w układach produkowanych seryjnie, w których drzwi będą blokowane, a silnik samoczynnie wyłączany".

Na tym nie koniec, Continental zapowiada już wykorzystanie kamer Surround View z asystentem skrzyżowań oraz parkowania z funkcją automatycznego hamowania przy cofaniu.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry