strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
www.jedz-bezpiecznie.pl
Technika
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
www.jedz-bezpiecznie.pl Reklama


Wydanie na weekend


Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa 2011

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Wywiady

Testy zderzeniowe EuroNCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Czytelnia

Targi, wystawy, imprezy

Sport

Jednostki napędowe

5 milionowy produkt z wałbrzyskiej fabryki Toyoty
25-09-2010, foto: Toyota

Dziś z linii montażowej Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) zjechał 5 milionowy produkt. Od kwietnia 2002 roku wałbrzyską fabrykę koncernu opuściło już 1 680 000 silników i 3 320 000 skrzyń biegów, które trafiły do modeli Toyoty produkowanych w Europie i Afryce Południowej.



Obecnie możliwości produkcyjne fabryki Toyoty to ponad milion podzespołów rocznie (360 000 silników i 720 000 skrzyń biegów) co sprawia, iż TMMP jest największym centrum produkcji podzespołów Toyoty poza Japonią. Do tej pory koncern zainwestował w Wałbrzychu ponad 2 miliardy złotych i zatrudnił 2000 pracowników.

Hiroyuki Ochiai, Executive Vice-President Toyota Motor Europe:
Jestem bardzo zadowolony, iż możemy świętować to wydarzenie właśnie tutaj w Polsce, w pierwszej fabryce Toyoty w Europie, która osiągnęła tak wysoki poziom produkcji.
Osiągnięcie to pokazuje nasze zaangażowanie w rozwijanie produkcji w Europie".


Choć Toyota Motor Manufacturing Poland została założona w sierpniu 1999 roku to historia jej produkcji rozpoczęła się w kwietniu 2002 roku wraz z rozpoczęciem wytwarzania 5-stopniowych skrzyń biegów. Początkowa zdolność produkcyjna wynosiła 250 tysięcy podzespołów rocznie. Produkowane w tamtym okresie skrzynie biegów były montowane w Toyocie Yaris, Corolla, Corolla Verso Avensis wytwarzanych w europejskich fabrykach koncernu.

W styczniu 2005 roku, dzięki rozpoczęciu produkcji 1-litrowych silników benzynowych oraz manualnych i półautomatycznych skrzyń biegów, możliwości wałbrzyskiej fabryki Toyoty wzrosły do 930 000 tysięcy podzespołów rocznie. TMMP stało się głównym dostawcą silników i skrzyń do Toyoty Aygo, Citroena C1 i Peugeota 107 montowanych w w Kolinie (Czechy) będącej wspólnym przedsięwzięciem Toyoty oraz koncernu PSA.

We wrześniu 2008 roku TMMP rozpoczęła produkcję nowej generacji 6-stopniowych skrzyń biegów do Toyoty Yaris, Auris, Corolla, Verso i Avensis. To pozwoliło wałbrzyskiej fabryce osiągnąć dzisiejsze możliwości produkcyjne 1 050 000 podzespołów rocznie.

Dziś, działalność Toyoty w Polsce to 2 fabryki: Toyota Motor Manufacturing Poland [TMMP] w Wałbrzychu i Toyota Motor Industries Poland [TMIP] w Jelczu-Laskowicach oraz spółka-dystrybutor samochodów koncernu - Toyota Motor Poland [TMPL] w Warszawie. Toyota prowadzi również działalność finansową - Toyota Bank Polska, i magazynowo-logistyczną Toyota Logistics Services Poland.
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2019 | polityka prywatno¶ci | wydawca: Williana | kontakt | do góry