Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
WYPADKI DROGOWE | Wbrew pozorom można doszukać się...
AKCJE SERWISOWE | Mercedes, Opel i Toyota wysyłają wezwania do serwisów
POLSKIE DROGI | Przeglądamy stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - część 5

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Testy
Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Ford Fiesta VIII 5d


Dziecko w Fordzie Fiesta - foteliki i wózki

12-01-2018 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W nowym Fordzie Fiesta bez problemu - z jednym zastrzeżeniem przy Recaro - zamontowaliśmy wszystkie używane przez nas do testów foteliki dziecięce. Bagażnik, po obniżeniu podłogi, okazał się wystarczającą przestrzenią ładunkową dla obu wózków.
www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - użyte w teście foteliki dziecięce Maxi-Cosi Britax-Romer Recaro

Foteliki dziecięce użyte w teście nowego Forda Fiesta:

• grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,
• grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,
• grupa 1 Britax-Romer model Trifix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,
• grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - fotelik dziecięcy i-Size Maxi-Cosi Pebble Plus na pas bezpieczeństwa tyłem do kierunku jazdy na przednim miejscu pasażera | Uwaga - obowiązkowa dezaktywacja poduszki powietrznej!

Po dezaktywacji przedniej poduszki powietrznej pasażera na jego miejscu można ustawić fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy. W nowej Fieście zamontujemy go jedynie z użyciem samochodowego pasa bezpieczeństwa (ma on regulowaną wysokość). Podczas prób z montażem fotelika Maxi-Cosi Pebble Plus nie było żadnych problemów.

W testowanej wersji wyposażenia Titanium wybrano opcję z dachem panoramicznym (3350 złotych). W skład pakietu wchodzi również regulowany na wysokość fotel pasażera (w naszym teście z fotelikiem obniżyliśmy go maksymalnie do dołu). W kolejnym pakiecie, Comfort 1 (600 złotych), otrzymaliśmy podgrzewanie przednich foteli.

Zmierzona przez nas (na środku) szerokość fotela pasażera wyniosła 51 cm, długość siedziska 53 cm, zaś wysokość oparcia 64 cm (bez zagłówka).

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - ile miejsca zostanie na kanapie, gdy z przodu zamontujemy fotelik dziecięcy

Ustawienie każdego fotelika dziecięcego na przednim miejscu pasażera wiąże się z maksymalnym odsunięciem całości od kokpitu. W tej sytuacji osoba dorosła siedząca z tyłu może narzekać na brak miejsca na wysokości nóg.

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - fotelik dziecięcy i-Size Maxi-Cosi Pebble Plus + baza Isofix 2WayFix tyłem do kierunku jazdy na kanapie

Fotelik Maxi-Cosi Pebble Plus można zamontować także na firmowej bazie Isofix 2WayFix (ten rodzaj mocowania zawsze polecamy). Czynności związane z wsunięciem szyn fotelika w uchwyty Isofix umieszczonych pomiędzy siedziskiem i oparciem kanapy oraz rozstawienie nogi stabilizującej przebiegły bez problemów. W tej konfiguracji nie ma potrzeby wyjmowania zagłówka z kanapy (my zrobiliśmy to do prób ze wszystkimi fotelikami dziecięcymi).

Według naszych pomiarów skrajne miejsca kanapy 5-osobowej Fiesty mają 46 cm szerokości (od krawędzi do zamka pasa bezpieczeństwa), 47 cm długości i 65 cm wysokości (80 cm z maksymalnie wysuniętym zagłówkiem).

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - ile miejsca zostanie z przodu, gdy z tyłu zamontujemy fotelik dziecięcy

W samochodzie z segmentu B na kanapie za miejscem kierowcy nie zmieścimy bazy dla fotelika dziecięcego z nogą stablizującą. W tej sytuacji jedynym miejscem do montażu bazy Isofix pozostaje prawa strona kanapy. Fotel pasażera musi zostać maksymalnie przysunięty do kokpitu. Pomimo to, dzięki wyprofilowaniu dolnej części deski rozdzielczej, siedząca z przodu osoba dorosła nie powinna narzekać na brak miejsca na wysokości nóg.

Szeroko otwierane drzwi z tyłu nie utrudniają wkładania i wyjmowania tego typu fotelika z wnętrza nowego Forda Fiesta.

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - fotelik dziecięcy i-Size Maxi-Cosi 2WayPearl + baza Isofix 2WayFix tyłem do kierunku jazdy na kanapie

Bazę 2WayFix można wykorzystać także do montażu fotelika Maxi-Cosi 2WayPearl. W pozycji tyłem do kierunku jazdy bez problemu mogliśmy go pochylać w każdej z trzech pozycji.

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - fotelik dziecięcy i-Size Maxi-Cosi 2WayPearl + baza Isofix 2WayFix przodem do kierunku jazdy na kanapie

Gdy dziecko podrośnie fotelik 2WayPearl na bazie 2WayFix można przestawić przodem do kierunku jazdy. Bez problemów regulowaliśmy pochylenie fotelika w każdej z trzech pozycji (wcześniej trzeba wyjąć zagłówek z kanapy). Wszystkie używane przez nas foteliki i baza Isofix firmy Maxi-Cosi, jak i wyprofilowania kanapy nowej Fiesty spełniają standard i-Size.

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - fotelik dziecięcy top-tether

Dodatkowe punkty kotwiczenia fotelików Isofix (top-tether) znajdują się z tyłu oparć kanapy. Pas fotelika można bez problemu przypiąć od strony progu bagażnika.

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - fotelik dziecięcy Isofix Britax-Romer TriFix + top-tether

Grubsze szyny fotelika Britax-Romer TriFix bez problemu wsunęliśmy w zaczepy Isofix. Skorupa fotelika dobrze przylegała do wyprofilowań kanapy (w tym przypadku także wyjęliśmy zagłówek). Szeroko otwierane drzwi z tyłu ułatwiają wszystkie czynności związane z wsiadaniem dziecka i zapinaniem go 5-punktowymi pasami fotelika.

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - fotelik dziecięcy Isofix Monza Nova 2 Seatfix

Podstawa fotelika pasowała do wyprofilowań siedziska kanapy i nie zasłaniała zamka do wpinania pasa bezpieczeństwa (z którego korzysta także dziecko). Zmierzona przez nas wysokość od kanapy do podsufitki wyniosła 83 cm, z kolei zagłówek fotelika można wysunąć do 86 cm (w praktyce trzy brakujące centymetry to dużo). Przed montażem fotelika również trzeba wyjąć zagłówek z kanapy.

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - kanapa foteliki narażanie dziecka na utratę zdrowia lub życia

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce przepis pozwalający na przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) poza fotelikiem w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki. Zwracamy na to uwagę w naszych testach, z regułu praktycznie we wszystkich testowanych samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa). Nowy Ford Fiesta nie jest tu wyjątkiem.

Kanapa w 5-osobowej wersji Fiesty ma 119 cm szerokości.

• Zobacz przykłady z naszych testów z dwoma fotelikami dziecięcymi ustawionymi na skrajnych miejscach kanapy

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - wózki dziecięce X-lander i Quinny

Wózki dziecięce użyte w teście nowego Forda Fiesta:

• dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,
• spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - bagażnik wózek dziecięcy X-lander

W każdej wersji wyposażenia ósmej generacji Fiesty za podwójną podłogę bagażnika trzeba dopłacić 230 złotych. Próbę z zapakowaniem wózka dziecięcego X-lander z gondolą X-pram przeprowadziliśmy na jej dolnym poziomie. Ma to duże znaczenie nie tylko dla wysokości, ale też szerokości dostępnej powierzchni. W tym położeniu szerokość bagażnika to 98 cm (między nadkolami), długość 70 cm (na osi) i wysokość 55 cm (od podłogi do półki). W dokładnym wykorzystaniu tej przestrzeni przeszkadzają plastikowe podpory górnego poziomu podłogi.

• Dla porównania zobacz próby pakowania wózków dziecięcych do Forda Fiesta VII generacji

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - bagażnik wózek dzięcięcy Quinny

Złożony, ale kompletny, wózek Quinny Zapp Xtra2 bez problemu zmieścił się na górnym położeniu podłogi bagażnika. Jej wymiary, głównie przez kąt nachlenia oparć kanapy, są mniejsze i wynoszą 97 x 58 x 39 cm. W nowej Fieście brakuje uchwytów do montażu siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - bagażnik wózki dziecięce X-lander i Quinny

Wykorzystując dolny poziom podłogi udało się schować oba wózki dziecięce. Bagażnik ma 13 cm głębokości, wysokość od nawierzchni drogi do górnej krawędzi zderzaka wynosi 63 cm. Klapa unosi się na wysokość 192 cm.

Polecamy
www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - front www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - wyłacznik poduszki powietrznej www.jedz-bezpiecznie.pl | Ford Fiesta VIII 5d - z otwartym bagażnikiem
Pierwsze wrażenia -
Ford Fiesta wciąż na topie
Bezpieczeństwo dziecka -
wyposażenie samochodu
Plusy i minusy -
Dodatki, które robią różnice

 

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny
 
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry