Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Dziecko w Skodzie Scala - wyposażenie samochodu
Z RYNKU | Blisko sto tysięcy mniej nowych rejestracji
TESTY | Pierwsze wrażenia - Przeskalowana Skoda

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Plusy i minusy | Skoda Octavia III facelifting

Dwa oblicza bezpieczeństwa
06-12-2017 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Standardem wyposażenia Skody Octavia, która zalicza się do segmentu samochodów popularnych, jest aż siedem poduszek powietrznych. Umieszczone wysoko punkty mocowania Isofix nie zapewniają pełnego oparcia fotelika dziecięcego.

PlusyŚwiatła przednie - których działanie można najlepiej ocenić właśnie teraz, w okresie jesienno-zimowym. W ramach modernizacji Skoda Octavia otrzymała reflektory główne (w tym do jazdy dziennej) wykonane w technologii Full LED z funkcją automatycznego dostosowania natężenia świateł mijania do aktualnych warunków ruchu. Jest to opcja, której wysokość dopłaty uzależniona jest od wersji wyposażenia. W przypadku naszego egzemplarza - Style - wynosi 3600 złotych. Skoda oferuje je także w Pakiecie Amazing, który zawiera między innymi automatyczny czujnik zmiany świateł dziennych na mijania i przednie reflektory przeciwmgłowe z funkcją doświetlania zakrętów. Całe dodatkowe wyposażenie (w tym jeszcze podgrzewane fotele i koło kierownicy oraz tempomat) warte jest 7400 złotych, w tym pakiecie zredukowano cenę do 1800 złotych.Poduszka kolanowa kierowcy - czyli siódmy airbag na wyposażeniu samochodu wciąż należy do rzadkości. W przypadku Octavii jest ona standardem w każdej wersji. Duży plus dla Skody, bo dotyczy najpopularniejszego w Polsce modelu samochodu osobowego. Jej sprzedaż od stycznia do października 2017 osiągnęła 15 803 egzemplarzy. Uznajemy to za realny wkład czeskiej marki w poprawę bezpieczeństwa na drodze!Wskaźnik zmiany biegów - od listopada 2014 roku jest obowiązkowym elementem wyposażenia nowych samochodów. Od tego momentu z różnymi rozwiązaniami spotykamy się w testowanych modelach i zwracamy uwagę na czytelność podpowiedzi. Najczęściej, w natłoku różnych diod i informacji wyświetlanych na desce rozdzielczej, trudno je zauważyć. Tym bardziej, że uwaga kierowcy powinna być skoncentrowana na drodze. Skoda wpadła na banalnie proste rozwiązanie - komunikaty podświetlane są na biało, tak jak i numery biegów, ale moment ich zmiany wyróżniony jest zieloną strzałką.

Na marginesie Skoda, choć nie tylko, zaleca zmianę biegów co 10 km/h, można też wybierać co drugie przełożenie.

MinusyMocowania Isofix - na skrajnych miejscach kanapy umieszczone zostały za wysoko. W efekcie po wsunięciu szyn pomiędzy podstawą fotelika, a siedziskiem pozostaje pusty klin. Nie zapewnia to pełnego i stabilnego oparcia, które podczas wypadku może odegrać znaczącą rolę. Problem ten odnotowaliśmy zarówno ze starszymi konstrukcjami fotelików, jak i modelami przystosowanymi do standardu i-Size. Co więcej jego oznaczenie widnieje na punktach Isofix w Skodzie Octavii.Środkowy zagłówek kanapy - ma niższy, niż te na skrajnych miejscach, zakres ustawienia. Oznacza to, że piąty pasażer nie będzie miał optymalnej ochrony głowy i kręgów szyjnych. Szkoda, bo Octavia to przestronny samochód i trzy osoby bez problemu mieszczą się na kanapie.Sposób zmiany statusu poduszki powietrznej pasażera - to kolejny element, na który zwracamy uwagę w testowanych samochodach. W Octavii umieszczono go w zamykanym schowku kokpitu. Zgodnie z instrukcją użytkowania samochodu do zmiany statusu działania poduszki potrzebny jest kluczyk od stacyjki silnika. W naszym przypadku schowano go w module bezdotykowego dostępu do samochodu KESSY. Zamiast niego dokonaliśmy tego dowolnym kluczykiem, co oznacza, że bez wiedzy kierowcy może to zrobić każdy, nawet - co sprawdziliśmy w testach - dziecko. Oczywiście pewnym zabezpieczeniem takiej sytuacji jest dioda statusu poduszki - przy odłączonej podświetla się na stałe w trakcie pracy silnika.

czytaj także:
Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu
Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry