Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
ŚWIAT WOKÓŁ KIEROWNICY | Nissan GT-R NISMO z klocków LEGO
POLSKIE DROGI | Stan przygotowań do budowy 100 obwodnic - cz. 3
TESTY | Dziecko w Fordzie EcoSport - foteliki i wózki

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
TESTY ZDERZENIOWE EURONCAP
Wyniki testów EuroNCAP | Czterokołowce

Nowa kategoria pojazdów w testach EuroNCAP
05-06-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, EuroNCAP

Organizacja EuroNCAP zauważyła rosnącą popularność pojazdów określanych mianem czterokołowców. Część z nich powstała całkiem niedawno, ale jeden z testowanych modeli, Ligier, to weteran zachodnioeuropejskich dróg.Ustawa o kierujących rozróżnia dwie kategorie tych pojazdów. Czterokołowiec lekki (homologacja europejska L6e) to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna została ograniczona do 45 km/h. Od stycznia ubiegłego roku takim pojazdem mogą kierować już 14-latkowie, którzy uzyskali najniższą kategorię prawa jazdy - AM.

Z kolei czterokołowiec (przez EuroNCAP określany jako ciężki, homologacja europejska L7e) to pojazd samochodowy, którego masa własna w przypadku homologacji osobowej nie przekracza 400 kg, a ciężarowej 550 kg. Tutaj nie ma już określonej prędkości maksymalnej.

W praktyce ograniczenie masy własnej pojazdów wpływa na rodzaj materiałów użytych do konstrukcji takiego pojazdu, jak i jego wyposażenia. Stąd może w nich brakować tak oczywistych dziś elementów jak poduszki powietrzne. Po części są to auta 2- lub 4-osobowe, napędzane silnikiem spalinowym bądź elektrycznym.

Ustawa o kierujących ogranicza również, do 40 km/h, prędkość maksymalną z jaką można jechać przewożąc dziecko do lat 7. Nakazuje również używanie kasków ochronnych, ale... Warto pamiętać, że do kategorii czterokołowców zaliczane są quady i to ich dotyczy ten przepis. Testowane przez EuroNCAP pojazdy wyposażono w pasy bezpieczeństwa, co już zwalnia z używania kasków ochronnych.

I ostatnie, ale bardzo ważne ograniczenie - czterokołowcami nie wolno jechać po autostradach i drogach ekspresowych.Podobne ograniczenia obowiązują w krajach Unii Europejskich. Oczywiście były one podstawą do opracowania specyfikacji testów EuroNCAP. Na razie poddano je sprawdzianowi zderzenia czołowego i bocznego z przeszkodą odkształcalną przy prędkości 50 km/h. W obu przypadkach maksymalna do uzyskania liczba punktów to 16. Na dziś w tej kategorii pojazdów nie będzie przyznawanych gwiazdek.

W czterokołowcu siedział tylko manekin kierowcy (Hybrid-III 50M o wadze 88 kg), którego bezpieczeństwo oceniano z uwzględnieniem braków w wyposażeniu pojazdu.

W pierwszych testach czterokołowców sprawdzono Renault Twizy, Tazzari Zero, Club Car Villager 2+2 LSV i Ligier IXO JS Line 4 Place.
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
 
 


 

 


www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry