WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 32/2019

10-08-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Volkswagen, Orlen

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


Czym są i jak korzystać z urządzeń transportu osobistego?

Wybrane modele Volkswagena zyskują wyposażenie IQ.Drive

GDDKiA inwestuje w edukację i poprawę bezpieczeństwa

Sprzedaż opon w Polsce i w Europie

Robert Kubica pojedzie bolidem F1 w Gdyni


Czym są i jak korzystać z urządzeń transportu osobistego?

Wydanie na weekend - Projekt zmian w przepisach odnoszących się do urządzeń transportu osobistego, w tym hulajnóg elektrycznych

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian przepisów (Ustawa Prawo o ruchu drogowym i Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych), które wprowadzą definicję urządzenia transportu osobistego (czyli popularnych hulajnóg elektrycznych) i uregulują zasady korzystania z niego. Tym samym rozpoczęto konsultacje społeczne, które potrwają do 9 września.

Proponowane zmiany w Ustawie Prawo o ruchu drogowym dotyczą rozszerzonej definicji roweru (art. 2, pkt. 47) - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h; określenie to obejmuje również urządzenie transportu osobistego oraz urządzenia transportu osobistego (art. 2, pkt. 47b) - urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości nieprzekraczającej 1,25 m, masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h.

Kolejne propozycje dotyczą zasad poruszania się UTO, w tym między innymi:

- (art. 16, ust. 8) kierujący urządzeniem transportu osobistego może, w przypadku braku drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, poruszać się jezdnią drogi, na której prędkość dopuszczalna pojazdów lub zespołów pojazdów jest nie większa niż 30 km/h,

- (art. 33, ust. 5a) korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego urządzeniem transportu osobistego jest dozwolone wyjątkowo, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Projekt zawiera również rozszerzenia definicji zakazu (art. 45, ust. 1, pkt. 11-15) o: pozostawiania na drodze, przystanku lub w innym miejscu przeznaczonym do ruchu roweru, jeżeli utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu tego ruchu, ciągnięcia urządzeniem transportu osobistego innego pojazdu, używania na drodze publicznej urządzenia wyposażonego w napęd elektryczny innego niż urządzenie transportu osobistego, korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem poza przypadkami określonymi w art. 33 ust. 5 i kierowania urządzeniem transportu osobistego osobie w wieku do lat 10, w tym również pod opieką osoby dorosłej.

Natomiast w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych w art. 2 możne znaleźć się nowy pkt. 12a definiujący: pojazd elektryczny lekki – pojazd w rozumieniu art. 2 pkt 47, wyposażony w pomocniczy napęd elektryczny, oraz pkt 47b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

Co więcej podmioty prowadzące sprzedaż lub świadczące usługi wypożyczenia pojazdów elektrycznych lekkich zostaną zobligowani do dostosowania ich do powyższych wymagań. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku będzie grozić kara pieniężna od 500 do 10 tysięcy złotych.

Osoby posiadające urządzenia (wyposażone w napęd elektryczny) niezgodne z tymi przepisami, będą mogły z nich korzystać na drodze publicznej do 6 miesięcy od dnia wejścia w życia nowelizacji. W tym czasie będą mogli również dostosować je do obowiązujących wymagań.


Wybrane modele Volkswagena zyskują wyposażenie IQ.Drive

Wydanie na weekend - Volkswagen udostępnia pakiet wyposażenia IQ.Drive w kolejnych modelach z rocznika 2020

PREMIERA TYGODNIA | Na pokładzie zmodernizowanego Passata zadebiutował nowy poziom wyposażenia IQ.Drive. Składają się na niego systemy podnoszące bezpieczeństwo oraz wspierające kierowcę. Teraz Volkswagen rozszerza go na Golfa (hatchback, Variant i Sportsvan), T-Roc, Tiguana (także Allspace), Tourana i Sharana z rocznika modelowego 2020.

Ich wyróżnikiem jest specjalny kolor nadwozia Petroleum (plus czarne nakładki na lusterka) oraz alufelgi Dublin (o średnicy 16 lub 17 cali). Na słupku B i listwach progowych znalazły się oznaczenia IQ.Drive, na pedałach aluminiowe nakładki, a na fotelach unikalny wzór tapicerki materiałowej.

Pozycje wersji IQ.Drive różnią się w zależności od modelu Volkswagena. I tak w rodzinie Golfa jest to autoalarm, pakiet Blind Spot z asystentami martwego pola w lusterkach, wspomagania wyjazdu tyłem oraz utrzymania toru jazdy (Lane Assist), automatycznie obniżane lusterko po stronie pasażera podczas manewru cofania, wspomaganie parkowania (Park Assist), automatyczna zmiana świateł drogowych na mijania (Light Assist) oraz funkcja AppConnect pozwalająca udostępnić zawartość ekranu smartfona na dotykowym wyświetlaczu umieszczonym na kokpicie.

Z kolei w Sharanie dodano jeszcze pakiet Business (reflektory bi-ksenonowe, nawigacja satelitarna i czujniki parkowania). W Tiguanie wersja IQ.Drive zawiera także pakiet Premium (reflektory LED i bezkluczykowy system Keyless Access), a dla przekładni automatycznej DSG pakiet Drogowy (między innymi asystent autonomicznego hamowania w przypadku zasłabnięcia kierowcy i asystent jazdy w korku). Wersja IQ.Drive dostępna jest z wybranymi jednostkami napędowymi w poszczególnych modelach.

Volkswagen wprowadził również nowy poziom wyposażenia Offroad do Tiguana z rocznika 2020. Wyróżnikiem jego jest między innymi szary, metalizowany lakier nadwozia (z opcjonalnym czarnym dachem), 18-calowe felgi Kingston, dodatkowa osłona silnika oraz wybór profilu jazdy.


GDDKiA inwestuje w edukację i poprawę bezpieczeństwa

Wydanie na weekend - GDDKiA poprowadzi akcje edukacyjne brd w Miejscach Obsługi Podróżnych na A1, A2 i A4

POLSKIE DROGI | Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna akcję edukacyjną na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wszystkie odbędą się w wybranych Miejscach Obsługi Podróżnych przy autostradach A1, A2 i A4. W programie między innymi - nauka zasad udzielania pierwszej pomocy - w tym układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i użycia defibrylatora oraz jazdy po drogach szybkiego ruchu. Uczestnicy będą mogli skorzystać także z symulatora zderzenia i poznać zmiany w swojej sprawności psychomotorycznej po założeniu alkogogli.

Harmonogram wydarzeń:

10 sierpnia 2019 - MOP Łęka, A2 (woj. wielkopolskie), kierunek Warszawa,

11 sierpnia 2019 - MOP Police, A2 (woj. wielkopolskie), kierunek Poznań,

18 sierpnia 2019 - MOP Krzyżanów Zachód, A1 (woj. łódzkie), kierunek Łódź,

24 sierpnia 2019 - MOP Witowice, A4 (woj. dolnośląskie), kierunek Katowice,

25 sierpnia 2019 - MOP Oleśnica Mała , A4 (woj. dolnośląskie), kierunek Wrocław,

31 sierpnia 2019 - MOP Otłoczyn Wschód, A1 (woj. kujawsko-pomorskie), kierunek Gdańsk,

1 września 2019 - MOP Machnacz Południe, A1 (woj. kujawsko-pomorskie), kierunek Łódź.

GDDKiA ogłosiła kolejny przetarg na projekt i budowę 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 pomiędzy węzłami Załuski i Modlin (województwo mazowieckie). W ramach kontraktu mają powstać między innymi dwie jezdnie po trzy pasy ruchu oraz węzły Załuski i Ostrzykowizna z fragmentem DK62. Termin składania ofert wyznaczono na 17 września, planowane podpisanie umowy (przy braku odwołań) to luty 2020 roku.

Ogłoszony przetarg jest częścią budowy S7 pomiędzy Płońskiem i Czosnowem. Przed tygodniem rozpoczęto zbieranie ofert na budowę pierwszego etapu Siedlin - Załuski (12,9 km). Wkrótce uzupełni go ostatni fragment Modlin-Czosnów (9,7 km). W trakcie prac zapewniona będzie ciągłość ruchu po drogach serwisowych.

Na etapie przygotowania dokumentacji są kolejne dwa odcinki S7: Czosnów - Kiełpin (9,2 km) i Kiełpin - Warszawa (12,9 km).

W połowie ubiegłego miesiąca wznowiono prace na autostradzie A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ - Częstochowa Blachownia. Zakres umowy z nowym wykonawcą nie obejmuje jednak prac nad oznakowaniem drogi, montażu barier ochronnych, ogrodzenia i oświetlenia oraz elementów ekranów akustycznych, jak i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Termin składania ofert wyznaczono na 3 września, zaś realizacji do 15 grudnia.

Od tygodnia dostępny jest dla ruchu fragment A1 Częstochowa Południe - Pyrzowice.


Sprzedaż opon w Polsce i w Europie

Wydanie na weekend - podsumowanie sprzedaży opon w I półroczu 2019 - Polska i Europa

Z RYNKU | Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego i Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy (ETRMA) podsumowali sprzedaż w Polsce w pierwszym półroczu 2019 roku. Najwyższą dynamikę wzrostu odnotowano w segmencie ogumienia do samochodów SUV - w tym terenowych (+20 procent) i motocykli (+12 proc.). Spadki zaliczyły opony do maszyn rolniczych (-12 proc.), pojazdów przemysłowych (-7 proc.) oraz samochodów osobowych (-5 proc.).

Dla porównania w Europie odnotowano wzrost zainteresowania oponami do pojazdów ciężarowych (+ 5 proc., w Polsce -2 proc.). Straciły za to samochody osobowe, w tym SUV i maszyny rolnicze - po cztery procent.

Pomimo niższej sprzedaży to segment osobówek stanowi największą część rynku. Wśród nich rośnie zapotrzebowanie na opony klasy premium (+4 proc.) przy znacznie malejącym popycie na klasę średnią (-12 proc.).

"Kolejne półrocze rosnącego udziału opon klasy premium w rynku świadczy o coraz większej świadomości kierowców. Prosta kalkulacja pokazuje, że - pomimo nieco wyższej ceny zakupu -opony te oferują lepsze osiągi, co poprawia bezpieczeństwo i zapewniają większą trwałość niż ogumienie klas średniej czy budżetowej. Opony to jedyny element łączący auto z drogą - jego jakość i stan techniczny ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Używanie dobrej jakości opon zdecydowanie skraca drogę hamowania, pozwala zaoszczędzić na paliwie i niejednokrotnie może uratować ludzkie życie"

- podsumowuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.


Robert Kubica pojedzie bolidem F1 w Gdyni

Wydanie na weekend - Verva Street Racing 2019 tym razem w Gdyni

WYDARZENIA | Dziesiąta, jubileuszowa edycja Verva Street Racing odbędzie się w dniach 24-25 sierpnia w Gdyni. Bez wątpienia głównym bohaterem będzie Robert Kubica, który wraz z Georgem Russellem, zaprezentuje bolid ROKiT Williams Racing. Swoją obecność potwierdził również Kuba Przygoński oraz Kacper Wróblewski, czyli przedstawiciele Orlen Team. Zespół ten obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnienia.

Tegoroczną imprezę podzielono nie tylko dwa dni, ale też i różne miejsce. Na Skwerze Kościuszki powstaje już mini tor Formuły 1, na którym odbywać się będą dynamiczne przejazdy. Z kolei na Skwerze Arki Gdynia znajdzie się tor przeznaczony do pokazów FMX, WRC2 czy driftu pojazdem ciężarowym. Trzecia lokalizacja to plaża miejska, która ma nawiązać do Rajdu Dakar. Zaplanowano na niej miejsce dla samochodów rajdowych, buggy, motocykli i ciężarówek.

Dodatkowymi atrakcjami Verva Street Racing 2019 będą podniebne akrobacje między innymi grupy Żelazny, zaś na wodzie zaprezentuje się łódź Fountain 29 z sześciuset konnym silnikiem. Natomiast w strefie Pit Party zaparkuje ponad 500 pojazdów - od youngtimerów, poprzez zabytki, na współczesnych elektrykach kończąc. Na oba wieczory zaplanowano koncerty między innymi Sylwii Grzeszczak i Darii Zawiałow.

W sobotę, 24 sierpnia początek imprezy o 12:00, w niedzielę o 10:00. Wstęp wolny.