WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 39/2019

28-09-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, BMW, EkoFlota, GDDKiA, archiwum

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


Bezpiecznie do szkoły

Rewolucyjne zmiany w nowym BMW 1

Zaproszenie na targi EkoFlota 2019

Zmiany na Zakopiance i A18

Domorośli mechanicy samochodowi


Bezpiecznie do szkoły

Wydanie na weekend - Bezpiecznie do szkoły - akcja Michelin Polska

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | W pierwszych dniach nowego roku szkolnego policja i straż miejska zwiększa patrole w okolicach placówek oświatowych. Funkcjonariusze dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo uczniów na przejściach dla pieszych. Nie bez przyczyny, bowiem to jeden z newralgicznych etapów w drodze do szkoły. Największe zagrożenie stwarzają na nim kierowcy, ale i same dzieci nie są bez winy.

Z problem tym, w formie edukacji, próbuje zmierzyć się Michelin Polska inaugurując akcję "Bezpiecznie do szkoły". Jej celem jest zwiększenie świadomości zagrożeń i znajomości przepisów ruchu drogowego wśród najmłodszych oraz rodziców i opiekunów. Ma w tym pomóc elementarz, który można pobrać do wydrukowania ze strony bezpieczniedoszkoly.michelin.pl Jednocześnie akcja wsparta jest lokalnymi kampaniami reklamowymi, z wielkoformatowym muralem na jednym z warszawskich bloków włącznie.

Jednocześnie Michelin zlecił przeprowadzenie ankiety wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym (3-6 klasa). Ponad 80 procent z nich opowiedziało się za ograniczeniem prędkości do 30 km/h w okolicach placówek oświatowych. Dorośli widzą też codziennie nieodpowiedzialne zachowania najmłodszych - przede wszystkim to przebieganie przez jezdnię oraz przechodzenie przez przejście i jednoczesnego korzystania z telefonu komórkowego.


Rewolucyjne zmiany w nowym BMW 1

Wydanie na weekend - Rewolucyjne zmiany w nowym BMW 1

PREMIERA TYGODNIA | Kolejny model BMW otrzymuje napęd na przednią oś. Tym razem pretekstem do zmiany było wprowadzenie trzeciej generacji serii 1 (F40). Kolejna ważna nowość, to ograniczenie oferty do pięciodrzwiowej wersji nadwozia.

Nową serię 1 można z łatwością rozpoznać bo większej niż u poprzednika atrapie chłodnicy, czyli charakterystycznej dla tej marki nerce. Nadwozie jest teraz krótsze o 5 mm i mierzy 4319 mm długości. Tym samym o 20 mm do 2670 mm skrócono rozstaw osi. Dodano za to na szerokości auta do 1799 mm (+34 mm) i wysokości 1434 mm (+13 mm). Wzrosła również - o 20 litrów - pojemność bagażnika. W podstawowej konfiguracji liczy 380 litrów, po złożeniu kanapy 1200 l. Najmniejsze BMW otrzymało teraz elektrycznie unoszoną i opuszczaną klapę bagażnika.

Bazową wersją wyposażenia jest Advantage, kolejne to Luxury Line, Sport Line i M Sport. Na ich liście znalazł się między innymi system autonomicznego hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania obecności pieszych i rowerzystów oraz aktywny asystent utrzymania wybranego pasa ruchu, działający do prędkości 210 km/h. W opcji oferowany jest między innymi aktywny tempomat oraz ostrzeżenie o ruchu poprzecznym.

W początkowej fazie sprzedaży trzeciej generacji BMW serii 1 dostępne będą dwa silniki benzynowe: trzycylindrowy 1.5 118i 140 KM i czterocylindrowy 2.0 M135i xDrive 306 KM oraz trzy wysokoprężne: 3-cylindrowy 1.5 116d 116 KM i czterocylindrowe 2.0 118d 150 KM, a także 120d xDrive 190 KM. Przeznaczono do nich 6-biegową skrzynię manualną, a przy mocniejszych wersjach 8-stopniowy automat Steptronic lub zupełnie nową 7-biegową skrzynię dwusprzęgłową. Model M otrzymał sportowy automat z ośmioma przełożeniami.

Nowa seria 1 kosztuje od 105 900 do 192 900 złotych. Debiut w salonach sprzedaży wypada dokładnie dziś, w sobotę 28 września.


Zaproszenie na targi EkoFlota 2019

Wydanie na weekend - Zaproszenie do Poznania na targi EkoFlota 2019

WYDARZENIA | W dniach 9-11 października, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (hala nr 6), odbędzie się czwarta edycja EkoFlota - Motoryzacja Przyszłości. Jedną z "elektryzujących" premier będzie Volkswagen ID.3. Swoje bezemisyjne modele zaprezentują także Nissan, Toyota oraz Grupa PSA oraz producenci jednośladów. Co ważne, większość z tych pojazdów udostępnionych będzie w ramach jazd próbnych prowadzonych na poznańskich ulicach.

Organizatorzy targów - magazyn Menadżer Floty - zapowiadają również szereg spotkań i paneli dyskusyjnych poświęconych elektromobilności przede wszystkim w skali masowej. Ciekawie zapowiadają się rozważania o "czystości" silników elektrycznych w kontekście wytwarzanej w Polsce energii, której źródłem jest spalanie węgla kamiennego. Z kolei uczestnicy konferencji E-Mobility spojrzą na te zagadnienia z perspektywy krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Kluczowym temat będzie eksploatacja pojazdów elektrycznych przez firmowe floty.

Patronat Honorowy nad IV Targami EkoFlota objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, z kolei jednym z Patronów Medialnych jest nasz portal jedz-bezpiecznie.pl Więcej informacji na stronie: targiekoflota.pl


Zmiany na Zakopiance i A18

Wydanie na weekend - Zmiany na Zakopiance i autostradzie A18

POLSKIE DROGI | W sobotę do użytku został przekazany do użytku kolejny fragment drogi ekspresowej nr 7, będący jednocześnie częścią "Zakopianki". Liczący ponad sześć kilometrów odcinek łączy Skomielną Białą z Rabką Zdrój. W jej śladzie powstał między innymi ponad kilometrowy wiadukt oraz miejsce obsługi podróżnych (MOP) na Zbójeckiej Górze, a także dwa kluczowe węzły. Skomielna łączy DK28 w kierunku Wadowic i Nowego Sącza, zaś Zabornia prowadzi na DK7 do granicy Polski ze Słowacją (Chyżne).

Jeszcze w tym roku zostanie udostępniony kolejny fragment Lubień - Naprawa (7,6 km), chociaż ze sporymi ograniczeniami. Powodem jest konieczność dobudowania fragmentu jeden z estakad oraz murów oporowych, co nie jest możliwe przy jednoczesnym utrzymaniu ruchu na starym, wciąż eksploatowanym, fragmencie DK7.

Z prowadzonej obecnie inwestycji pozostanie jeszcze w realizacji odcinek Naprawa - Skomielna Biała (3 km). To najbardziej skomplikowany fragment ponieważ wymaga budowy ponad dwukilometrowego tunelu. Całość gotowa będzie w 2021 roku.

W mijającym tygodniu GDDKiA wybrała wykonawcę przebudowy południowej nitki DK18 do parametrów autostrady na 22-kilometrowym pomiędzy węzłami Żary Zachód - Iłowa. To pierwszy z czterech fragmentów tej inwestycji, którą Niemcy rozpoczęli w latach 30. XX wieku w celu połączenia Berlina z Wrocławiem. W 2006 roku powstała 70-kilometrowa, północna nitka A18 od Olszyny (granica państwa) do Golnic (granica województw lubuskiego i dolnośląskiego).

Był to drugi przetarg na przebudowę tego fragmentu południowej nitki. Poprzedni został unieważniony ze względu na przekroczenie założonej kwoty inwestycji (blisko 304 mln zł). W drugim podejściu najniższą cenę (254 mln zł) złożyło konsorcjum Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia i Mirbud. Podpisanie umowy zaplanowano na grudzień.


Domorośli mechanicy samochodowi

Wydanie na weekend - Domorośli mechanicy samochodowi

CIEKAWOSTKI | Jedną z atrakcji tegorocznej edycji ProfiAuto była próba zręcznościowa w samochodzie, który wyposażony był w dwa przody z osobnymi układami kierowniczymi i napędowymi. Oczywiście to absurdalna sytuacja, która nie ma miejsca w normalnym ruchu drogowym. Jak się jednak okazuje i kierowcy potrafią zaskoczyć mechaników tej sieci swoimi pomysłami. Niestety, większość z nich podyktowana była zwykłym niedbalstwem i przysłowiowym "jakoś to będzie".

Takim przykładem jest kierowca, który z powodu nieszczelności odciął i zaślepił przewód układu hamulcowego tylnego koła. Inna osoba postanowiła zastąpić uszkodzony przełącznik spryskiwacza szyb panelem domowego wyłącznika światła.

Na inny pomysł wpadł właściciel pojazdu, w którym doszło do awarii podnośnika szyby. Po zdjęciu tapicerki zaklinował mechanizm listwą, a całość zabezpieczył popularnymi trytytkami.

kazuje się też, że część kierowców wciąż stosuje rozwiązania rodem z PRL-u. Powszechnie stosowaną wówczas praktyką było osłanianie podczas zimy wlotów chłodnicy kawałkiem kartonu. We współczesnych samochodach nie ma takiej potrzeby, można za to doprowadzić do przegrzania silnika i uszkodzenia uszczelki pod głowicą. Do układu chłodzenia odnosi się też kolejny przykład, w którym kierowca dolał do płynu napój typu cola. W konsekwencji uszkodzeniu uległa pompa wody.