Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Trzy dekady na realizację Wizji Zero
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | Różne sposoby dezaktywacji poduszki powietrznej
TESTY | Dziecko w Fordzie Edge II facelifting - foteliki i wózki

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Informacje | Przegląd mijającego tygodnia

Aktualności, nowości i ciekawostki
13-14-02-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Toyota, archiwum, Fiat, Statoil

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt maili z informacjami, których nie jesteśmy w stanie wykorzystać w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z bezpieczeństwem na drodze.


Nowy Volkswagen Tiguan
Zmodernizowana Toyota RAV4
Wzrosła suma odszkodowań wypłaconych przez UFG
6-milionowy silnik 1.3 MultiJet z FCA Powertrain Poland
Statoil zmienia program lojalnościowy Premium Club na Extra


Nowy Volkswagen TiguanDo polskich salonów trafiła druga generacja Volkswagena Tiguan. Auto zbudowano na uniwersalnej płycie podłogowej MQB, na której opiera się większość współczesnych modeli należących do Grupy Volkswagen. Niezależnie od poziomu wyposażenia otrzymamy m.in. 7 poduszek powietrznych - w tym chroniąca kolana kierowcy, system Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania w mieście, asystenta utrzymania pasa ruchu oraz zestaw układów ABS, ASR, MSR, elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego EDS i ESP ze stabilizacją toru jazdy z przyczepą.W topowej wersji Highline zestaw tradycyjnych zegarów zastąpiono cyfrowym wyświetlaczem o przekątnej 12,3 cala (znanym m.in. z nowego Passata). Wśród opcji dostępny jest system Emergency Assist, który w przypadku zasłabnięcia lub zaśnięcia kierowcy automatycznie podeejmie próbę zatrzymania samochodu.

Wśród nowości pojawiła się funkcja Easy Open do bezdotykowego (wystarczy wykonać ruch stopą pod tylnych zderzakiem) otwierania klapy bagażnika (jego pojemność wzrosła do 615 litrów). Po wyjęciu bagaży wystarczy oddalić się z kluczykiem od samochodu, a funkcja Easy Close automatycznie zamknie pokrywę.

Testy
Volkswagen Tiguan I
Pierwsze wrażenia | Mocna karta Volkswagena
Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu
Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki
Plusy i minusy | SUV z zadatkiem do jazdy w terenie

Obecnie dostępne są trzy jednostki napędowe. Silnik benzynowy 1.4 TSI może dysponować mocą 125 lub 150 koni mechanicznych, zaś 2.0 TSI ma 180 KM. Z kolei silnik wysokoprężny 2.0 TDI generuje 115, 150 lub 190 KM. W zależności od wersji silnika dostępna jest 6-biegowa skrzynia manualna lub dwusprzęgłowa skrzynia DSG o 6- lub 7-przełożeniach. Mocniejsze wersje mają napęd na cztery koła 4Motion z nowym przełącznikiem trybu jazdy - onroad, offroad, snow i offroad individual. W przyszłości pojawi się w ofercie silnik 2.0 TSI 220 KM i 2.0 TDI 240 KM (w ubiegłym roku na salonie samochodowym we Frankfurcie Volkswagen pokazał również wersję hybrydową GTE).

Nowy Tiguan kosztuje od 97 980 do 162 980 złotych.

Zmodernizowana Toyota RAV4W kolejnych weekend (20-21.02) w salonach Toyoty zorganizowane zostaną dni otwarte z modelem RAV4. Poza odświeżeniem wyglądu SUV ten otrzymał nowe jednostki napędowe oraz elementy wyposażenia. W podstawowej wersji Active otrzymamy m.in. 7 poduszek powietrznych (w tym kolanowa kierowcy), nowy wyświetlacz TFT o przekątnej 4,2 cala komputera pokładowego umieszczony w centralnej części zestawu zegarów, światła LED z tyłu, asystenta ruszania pod górę i zjazdu oraz stabilizacji toru jazdy z przyczepą.Toyota RAV4 otrzymała również nowy zestaw Safety Sense. Należą do niego m.in. system zapobiegania kolizjom z funkcją wykrywania pieszego (PCS), asystent utrzymania pasa ruchu (LDA), aktywny tempomat (ACC), automatyczne światła drogowe (AHB) oraz system rozpoznawania znaków drogowych (RSA) i zmęczenia kierowcy.

System PCS działa powyżej prędkości 10 km/h. W przypadku wykrycia ryzyka kolizji ostrzega sygnałem dźwiękowym i świetlnym oraz przygotowuje do działania układ hamulcowy. Jest on aktywowany automatycznie przy braku reakcji ze strony kierowcy, aż do momentu całkowitego zatrzymania samochodu. Z kolei funkcja wykrywania pieszego działa w przedziale 10-80 km/h i w sytuacji zagrożenia rozpoczyna automatyczne hamowanie. Jak podaje producent prędkość samochodu może być zredukowana o około 30 km/h.

W chwili rozpoczęcia sprzedaży zmodernizowanej wersji Toyoty RAV4 dostępna będzie nowa jednostka wysokoprężna 2.0 D-4D 143 KM opracowana we współpracy z BMW. Gruntownej przebudowie poddano również oferowany dotychczas silnik benzynowy 2.0 Valvematic 152 KM. W kwietniu pojawi się jeszcze, zaprezentowana w ubiegłym roku na salonie samochodowym we Frankfurcie, jednostka hybrydowa. W zależności od wersji dostępna jest 6-biegowa skrzynia manualna, przekładnia automatyczna oraz napęd na jedną lub obie osie.

Ceny Toyoty RAV4 zaczynają się od 108 900 złotych.

Wzrosła suma odszkodowań wypłaconych przez UFGJak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w 2015 roku dwukrotnie wzrosła suma odszkodowań wypłaconych z tytułu kolizji bądź wypadku, w których sprawcą był obcokrajowiec kierujący nieubezpieczonym pojazdem (OC) zarejestrowanym poza Unią Europejską. Najczęściej byli to Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie, ale też odnotowano zdarzenia z pojazdami zarejestrowanymi w Kanadzie i RPA. W sumie obywatele państw spoza UE spowodowali 123 wypadki drogowe (wzrost w stosunku do 2014 roku o 16 proc.), w wyniku których UFG wypłacił polskim kierowcom odszkodowania na sumę 1,1 mln złotych.

W sytuacji, gdy sprawcą wypadku na terenie Polski jest kierowca nieubezpieczonego (OC) pojazdu zarejestrowanego w kraju należącym do Unii Europejskiej odszkodowanie wypłaca Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

W obu przypadkach polscy kierowcy mogą skorzystać z serwisu wypadekbezoc.eu, za pośrednictwem którego można zgłosić zdarzenie z udziałem nieubezpieczonego pojazdu na zagranicznych numerach. Dotyczy to również sytuacji, do której doszło w innym państwie na terenie Europy. UFG podkreśla, że wówczas zakres i wysokość odszkodowania uzależniona jest od obowiązujących przepisów w danym kraju.

Co ciekawe, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny znacznie większą pulę odszkodowań wypłacił za wypadki z udziałem pojazdów, do których... nie przyznaje się żadne państwo. "Chodzi o pojazdy sprowadzone do Polski na obcych tablicach rejestracyjnych, które straciły już swoją ważność, a mimo to pojazd ten nie został zarejestrowany w Polsce, ani ubezpieczony w zakresie OC" - wyjaśnia Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes UFG - "Warto zaznaczyć, że Fundusz skutecznie występuje o zwrot tych odszkodowań - i do sprawców takich wypadków i do posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów na nieaktualnych zagranicznych tablicach rejestracyjnych. W minionym roku UFG wypłacił za wypadki tej grupy pojazdów - 2,8 mln złotych odszkodowań tj. blisko dwa razy więcej niż w 2014 roku. Zgłoszonych zostało w tym czasie szkód 298, podczas gdy rok wcześniej były to 322 szkody".

6-milionowy silnik 1.3 MultiJet z FCA Powertrain PolandW bielskich zakładach Fiata wyprodukowano sześciomilionowy silnik 1.3 MultiJet. Jednostka ta, o mocy 95 KM pracująca w systemie start/stop, została zamontowana w "pięćsetce", która również powstaje w Polsce.

Produkcją silników zajmuje się fabryka FCA Powertrain Poland, która w 2012 roku jako pierwsza w całej grupie Fiata osiągnęła Gold WCM Level. Powstaje w niej również jednostka 0.9 TwinAir nagrodzona m.in. tytułem International Engine of The Year 2011.

Szesnastozaworowy silnik o pojemności 1248 cm3, zbudowany w technologii MultiJet, oferowany jest od 2003 roku. Obecnie produkowana jest jego druga generacja. Najnowsza wersja dostosowana jest do norm emisji spalin Euro 6, choć jednocześnie powstają odmiany Euro 4 i 5. W przypadku turbosprężarki o stałej geometrii generuje 75 koni mechanicznych, zaś przy zmiennej geometrii 85 lub 95 KM. Znajduje ona zastosowanie m.in. w Pandzie, Punto, Qubo, najnowszym Tipo i rodzinie "pięćsetek". Lancii Ypsilon, Alfie MiTo, a także w modelach współpracujących z Fiatem koncernach Ford, Opel i Suzuki.

Statoil zmienia program lojalnościowy Premium Club na ExtraPo 13 latach funkcjonowania, koncern Statoil zamienia w Polsce program lojalnościowy Premium Club na Extra. Gromadzone od teraz punkty przypisywane będą do dowolnej karty płatniczej (podanej przez uczestnika programu) a nie jak do tej pory osobnej, wydanej przez Statoil.

Uczestnicy programu lojalnościowego Extra będą mogli wymieniać punkty na stacji paliw m.in. na kawę, myjnię, paliwo czy hot dogi, a także dokonywać nimi płatności za zakupy w tych miejscach. Do dyspozycji będzie również katalog nagród rzeczowych pogrupowanych w rożnych kategoriach: dom, kuchnia, sport, odzież outdoor, elektronika, zabawki i inne.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry