Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Trzy dekady na realizację Wizji Zero
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | Różne sposoby dezaktywacji poduszki powietrznej
TESTY | Dziecko w Fordzie Edge II facelifting - foteliki i wózki

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Informacje | Przegląd mijającego tygodnia

Aktualności, nowości i ciekawostki
20-21-02-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Ford, Hyundai, archiwum, Kapsch

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt maili z informacjami, których nie jesteśmy w stanie wykorzystać w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z bezpieczeństwem na drodze.


Nowy Ford Kuga
VI-generacja Hyundaia Elantra
Zaskakujący sukces elektrycznych modeli BMW w Polsce
Kradzieże samochodów osobowych w Polsce w 2015 roku
Elektroniczny system poboru opłat na odcinku A4


Nowy Ford KugaTuż przed salonem samochodowym w Genewie, Ford zaprezentował nową generację modelu Kuga. To kolejne wzmocnienie tej marki w segmencie SUV-ów, jej celem na ten rok w Europie jest przekroczenie sprzedaży 200 tysięcy sztuk. Szacuje się, że do końca tej dekady SUV-y stanowić będą blisko 30 proc. rynku nowych samochodów osobowych.

Testy
Ford Kuga II
· Pierwsze wrażenia | Sprawdzian w terenie
· Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu
· Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki
· Plusy i minusy | Ford Kuga II

Wśród nowości znajdzie się system multimedialny SYNC 3, którego centrum sterowania stanowi ekran dotykowy o przekątnej 8-cali. Od teraz wszystkie komendy głosowe będą mogły być wydawane po polsku. Dodano również obsługę za pomocą gestów, użytkownicy iPhone'ów zintegrują swój telefon poprzez funkcję CarPlay, pozostali posiadacze smartfonów mają do dyspozycji Adroid Auto. SYNC 3 zapewni też dostęp do AppLink.

Z kolei system Active Park Assist zostanie rozszerzony o możliwość półautomatycznego parkowania prostopadłego. Podczas cofania system Cross Traffic Alert monitoruje ruch poprzeczny w promieniu 40 metrów i w razie wykrycia innego pojazdu w ruchu wysyła kierowcy Kugi ostrzeżenia.Ważnych modyfikacji dokonano w systemie Active City Stop zwiększając jego ochronę z 30 do 50 km/h. Właściciel samochodu (posiadacz kluczyka-matki) ma też większe możliwości wprowadzania ograniczeń w systemie MyKey. To rozwiązanie przeznaczone jest dla rodziców, którzy udostępniają auto swojemu dziecku. W ten sposób mogą m.in. zablokować działanie systemu audio, do momentu zapięcia pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów, stopniować ograniczenie prędkości w zależności od rodzaju drogi bądź wstrzymać możliwość odbierania połączeń telefonicznych poprzez zestaw głośnomówiący. Po raz pierwszy w modelu Kuga zastosowano adaptacyjny system oświetlenia głównego.

W palecie jednostek silnikowych znajdzie się nowy silnik 1,5 TDCI o mocy 120 KM. Pozostałe to 2.0 TCDI 150 KM oraz 1.5 EcoBoost 120, 150 lub 182 KM. W zależności od wersji dostępny będzie napęd na przód lub obie osie (Intelligent All Wheel Drive).

Joe Bakaj, wiceprezes ds. Rozwoju Produktu, Ford of Europe:
"Intelligent All Wheel Drive nieprzerwanie sprawdza przyczepność, jaką dysponuje każde z kół i potrafi dokonać korekty przeniesienia napędu w ciągu mniej niż 20 milisekund - 20-krotnie szybciej, niż trwa mrugnięcie okiem".

VI-generacja Hyundaia ElantraPolskie salony Hyundaia rozpoczęły przyjmowanie zamówień na VI generację sedana Elantra, który jest najlepiej sprzedającym się modelem tej marki na świecie. Jego oficjalna premiera w Europie będzie miała miejsce pod koniec marca podczas Motor Show w Poznaniu.

Nowa Elantra jest o 20 mm dłuższa i 25 mm szersza od dotychczas oferowanej generacji. Obecnie mierzy 4570 mm przy rozstawie osi 2700 mm, a pojemność bagażnika wynosi 458 litrów (oparcia kanapy dzielone są w proporcjach 60:40).Auto dostępne jest w 4 poziomach wyposażenia, w każdym znalazł się m.in. komplet 6 poduszek powietrznych (kolanowa kierowcy jedynie w topowej wersji Premium), asystent ruszania pod górę (HAC), rodzicielska blokada tylnych drzwi (połączona z elektrycznie sterowanymi szybami) oraz elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka boczne. Wśród opcji znajduje się pakiet zimowy (podgrzewana kierownica i siedzenia) oraz ksenon (w którym dodatkowo otrzymujemy tylne światła LED). Topowa wersja wyposażenia to zawiera również bezkluczykowy dostęp do auta oraz systemy: monitorowania martwego pola (BSD), ostrzegania o ruchu poprzecznym (RCTA) i utrzymania pasa ruchu (LCA).

Paletę jednostek napędowych tworzy silnik benzynowy 1.6 MPI 128 KM i wysokoprężny 1.6 CRDI 136 KM. Oba współpracują z 6-biegową skrzynią manualną lub - odpowiednio - automatem o 6-przełożeniach lub dwusprzęgłową skrzynią o 7-przełożeniach.

W przedsprzedaży nowa Elantra kosztuje od 67 900 do 107 900 złotych.

Zaskakujący sukces elektrycznych modeli BMW w PolsceW minionym roku BMW i3 był najczęściej kupowanym samochodem z napędem elektrycznym w Polsce. Łącznie sprzedano 67 egzemplarzy, jednak w podsumowaniu nie podano ile z nich miało dodatkowy silnik spalinowy, który dwukrotnie zwiększa teoretyczny zasięg (około 300 km). Co ciekawe, w tym samym okresie w naszym kraju sprzedano 14 szt. BMW i8. Łączna sprzedaż elektrycznych modeli BMW pozwoliła marce zająć 64 proc. całego segmentu w Polsce.

Popularność mniejszego modelu upatrywana jest w atrakcyjnej ofercie leasingowej i niskim kosztom eksploatacji. BMW wylicza, że przejechanie 100 kilometrów wynosi 7,80 złotych. Przy siedzibie polskiego oddziału powstał punkt szybkiego ładowania, czas na uzupełnienie 80 proc. baterii wynosi 30 minut. Podobną stację można zamontować w swoim garażu, jej koszt to ponad 2,5 tys. złotych.

Oba modele z serii "i" powstają w Lipsku. Dzienna produkcja wynosi 100 szt. i3 i 20 szt. i8. Ich ceny w polskich salonach zaczynają się od 153 700 i 597 000 złotych. W 2013 roku BMW i3 poddano testom zderzeniowym EuroNCAP, w którym uzyskało 4 gwiazdki.

Testy
BMW i3
· Pierwsze wrażenia | Elektryzujący
· Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu
· Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki
· Plusy i minusy | Nam się spodobało

Kradzieże samochodów osobowych w Polsce w 2015 rokuW 2015 roku skradziono w Polsce 12 634 samochody. Jak podaje policja to o 1489 pojazdów mniej niż przed rokiem.
Najczęściej kradzionym modelem był Volkswagen Golf (674 szt.), na drugim miejscu znalazło się Audi A4 (584 szt.), a na trzecim Volkswagen Passat (479 szt.). Na kolejnych miejscach znalazło się Audi A6 (423 szt.), Mazda 6 (237 szt.), Audi A3 (233 szt.), Volkswagen Touran (218 szt.), Toyota Yaris (202 szt.) i SEAT Leon (197 szt.). Pierwszą dziesiątkę zamyka Honda Civic (193 szt.).


Najwięcej aut skradziono z warszawskich ulic podległych Komendzie Stołecznej Policji. "Liderem" była Mazda 6, której utratę zgłosiło aż 151 właścicieli wobec 237 szt. w skali całego kraju! Natomiast na Mazowszu (Komenda Wojewódzka w Radomiu) najczęściej kradziono Audi A4 (33 szt.).

Elektroniczny system poboru opłat na odcinku A4Od 15 stycznia firma Kapsch zarządza manualnym system poboru opłat na autostradzie A4 na odcinku Bielany Wrocławskie - Sośnica. Oprócz tradycyjnej płatności gotówką kierowcy samochodów osobowych (do 3,5 tony) na wszystkich bramlach mogą skorzystać z płatności elektronicznej poprzez system viaAUTO.

Pod koniec 2014 roku spółka Kapsch przejęła także zarządzanie manualnym poborem opłat na autostradzie A2 pomiędzy Koninem i Strykowem. Tam również kierowcy osobówek mogą skorzystać z elektronicznego systemu viaAUTO - oba odcinki należą do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Marek Cywiński, Dyrektor Zarządzający Kapsch Telematic Services w Polsce:
"Usługa viaAUTO stanowi dla kierujących samochodami osobowymi wygodną alternatywę wobec manualnego poboru opłat. Pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również znacznie upraszcza sposób rozliczania wyjazdów służbowych - nie wymaga płacenia gotówką, kartą płatniczą, flotową, czy zbierania rachunków za przejazd. Z naszych analiz wynika, że z roku na rok z płatności elektronicznej korzysta coraz większa liczba kierowców osobówek. Tylko w ubiegłym roku rozdystrybuowaliśmy wśród nich w sumie ponad 18 000 urządzeń pokładowych".
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry