Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | 26 fotelików dziecięcych pod lupą ADAC
WYPADKI DROGOWE | Powrót do "normalności" | Maj 2020
WYDANIE NA WEEKEND | Deregulacja PoRD, Rio, COVID-19, Green Velo, Drogi

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
WYDARZENIA

Targi | Salon Samochodowy Paryż 2018 | Porsche


Porsche

17-10-2018 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Marka Porsche osiągnęła swoją pozycję rynkową dzięki produkcji samochodów sportowych. Po 70. latach od jej rozpoczęcia wiele się zmieniło, bo dziś w ofercie równą popularnością cieszą się też SUV-y i crossovery.

WYDARZENIA | Salon Samochodowy Paryż 2018 | Porsche

Zdaniem wielu fanów Porsche na początku XXI wieku doszło do wielkiej profanacji marki. Wówczas to producent samochodów sportowych z Zuffenhausen zaprezentował pierwszego w swojej historii SUV-a o nazwie Cayenne. Na marginesie, oficjalny debiut miał miejsce na salonie samochodowym w Paryżu. Siedem lat później doszło do kolejnego "dziwactwa" w formie czterodrzwiowego coupe Panamera. Grono to uzupełnił, w 2013 roku, crossover Macan.

Jego druga generacja zadebiutowała w Europie na tegorocznych targach w Paryżu. Ale już wcześniej, bo w lipcu, pojawił się na salonie samochodowym w Szanghaju. Fakt ten potwierdza nasze liczne obserwacje z pobytu na tej imprezie w stolicy Francji.

Nowy Macan jest już dostępny w polskich salonach sprzedaży. Jego wymiary niewiele się różnią od wciąż oferowanego poprzednika - więcej może lepiej nazwać to faceliftingiem? Długość 4696 mm (+15 mm), rozstaw osi 2807 mm (bez zmian), szerokość 1923 mm i wysokość 1629 (+ 5 mm). Zachowana została pojemność bagażnika - 500 litrów - którą maksymalnie można powiększyć do 1500 litrów. Pozostawiono też zróżnicowane rozmiary opon na przedniej i tylnej osi. W prezentowanym na zdjęciu modelu (opcjonalny kolor lakieru Miami Blue) były to Michelin Latitude Sport 3 265/40 R 21 i 295/35 R 21. Standardem są jednak 18-calowe felgi.

WYDARZENIA | Salon Samochodowy Paryż 2018 | Porsche

Trochę więcej zmian zaszło w środku samochodu. Na kokpicie króluje teraz większy, o przekroju 10,9 cali, ekran dotykowy Full-HD, a system Porsche Communication Management zapewnia kierowcy między innymi dane o natężeniu ruchu drogowego w czasie rzeczywistym. Jednak dziś to nic wyjątkowego. Podobnie jak wprowadzony na listę wyposażenia asystent jazdy w korku (działa do prędkości 60 km/h). W polskim cenniku jest to opcja (tempomat adaptacyjny) za dopłatą aż 11 tysięcy złotych.

Napęd nowego Porsche Macan stanowi turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności dwóch litrów. Producent podaje, że zmodyfikowano w nim geometrię komór spalania, dzięki czemu poprawiły się osiągi. Obniżono przy tym moc z dotychczasowych 252 do 245 koni mechanicznych. W tej konfiguracji, z dwusprzęgłową skrzynią automatyczną o siedmiu przełożeniach, osiąga prędkość maksymalną 225 km/h, do rozpędzenia od zera do setki potrzebuje 6,7 sekundy, zaś średnie spalanie wynosi 8,1 l/100 km (mierzone według cyklu NEDC).

WYDARZENIA | Salon Samochodowy Paryż 2018 | Porsche

Ferdinand Porsche stworzył swoją firmę w latach 30. ubiegłego wieku z zamiarem produkcji samochodów sportowych. Jednak motorem napędowym jej rozwoju okazało się zlecenie Adolfa Hitlera skonstruowania prostego i taniego samochodu dla ludu. Tak powstał Volkswagen Typ 1, który z czasem zyskał w Polsce przydomek Garbus. Podczas II wojny światowej firma przestawiła się na produkcję dla wojska, a po jej zakończeniu trafiła pod zarząd Wielkiej Brytanii. W 1948 roku Ferry Porsche postanowił powrócić do pierwotnych planów ojca i założył nową firmę z siedzibą w Zuffenhausen pod Stuttgartem. To właśnie od tego momentu liczona jest historia znanej nam dziś marki Porsche. W tym roku przypada więc 70-lecie jej istnienia, co też podkreślono na ekspozycji podczas salonu samochodowego w Paryżu.

Pierwszym Porsche, który trafił do seryjnej produkcji, był model 356. W dużej mierze bazował on podzespołach z produkowanego równolegle Garbusa. W 1955 roku wprowadzono do produkcji zmodyfikowaną wersję 356 A. Jedną z oferowanych wersji był Super Speedster wyposażony w silnik benzynowy o pojemności 1.6 litra i mocy 75 koni mechanicznych. Osiągał on prędkość maksymalną około 170 km/h, zaś do "setki" rozpędzał się w czasie 10,5 sekundy. Dziś takie osiągi nie robią na nikim wrażenia, w przeciwieństwie do bryły, która nadal przyciąga uwagę.

WYDARZENIA | Salon Samochodowy Paryż 2018 | Porsche

Dowodem na to była ekspozycja Muzeum Porsche przeniesiona na stoisko tej marki w Paryżu. Z zaledwie kilku udostępnionych modeli, właśnie ten cieszył się największą popularnością podczas dni prasowych.

WYDARZENIA | Salon Samochodowy Paryż 2018 | Porsche

8 czerwca 2018 roku minęło dokładnie 70 lat od dnia, w którym z taśmy fabrycznej zjechał pierwszy egzemplarz Porsche 356. Dla podkreślenia tego jubileuszu firma zaprezentowała 911 Speedster Concept. Dziś już wiadomo, że model ten wejdzie do produkcji w pierwszej połowie 2019 roku. Dlatego też w Paryżu zaprezentowano "dopracowaną" wersję, która dostępna będzie w liczbie... 1948 egzemplarzy. Póki co pod maską, pochodzącą z 911 Carrera 4 Cabriolet, znalazł się wolnossący silnik V6 o mocy 500 KM. Podwozie auta pochodzi z 911 GT3.

 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry