strona główna
Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Karta I.C.E. może uratować życie
30-10-2007

Skrót I.C.E. (ang. in case of emergency) oznacza dosłownie "w nagłym wypadku". I takie właśnie zadanie ma spełniać specjalna karta I.C.E, której ideę propaguje Polski Czerwony Krzyż.

Karta I.C.E ma wielkość karty kredytowej i może być wykonana z papieru (do pobrania ze strony www.pck.org.pl) lub plastiku. Są na niej miejsca na imię i nazwisko właściciela oraz od 1 do 3 numerów telefonów osób najbliższych. W przypadku karty plastikowej dane nanoszone są komputerowo co zapewnia ich odpowiednią trwałość - np. w czasie klęski żywiołowej.

Według założeń, karty te funkcjonują już m.in. we Włoszech i Anglii, ma ona pomóc ratownikom, czy lekarzom w szybkim zdobyciu informacji na temat dotyczasowego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, czy odbywanej terapii osoby poszkodowanej np. w wypadku samochodowym. Stąd też prośba o wpisanie do karty danych tych osób, które będą mogły udzielić odpowiedzi na te pytania.

Posiadaczem karty może być zarówno osoba dorosła, jak i dziecko. Jej wyrobienie w wersji plastikowej będzie odpłatne, ale jak zapewnia przedstawiciel PCK, wyłącznie do wysokości kosztów produkcji i wysyłki, które nie przekroczą 2-3 złotych. Aby ją otrzymać trzeba będzie wypełnić odpowiedni wniosek na stronie www.pck.org.pl. Dokładna procedura opisana zostanie w połowie listopada, kiedy to oficjalnie rozpocznie się jej dystrybucja.

Jednocześnie PCK zachęca do wprowadzenia numerów tych osób także w swoich telefonach komórkowych pod hasłem ICE.osoba (np. ICE.mama). Czerwony Krzyż dąży do wprowadzenia takiego właśnie standardu zapisu na całym świecie. Jednak nie może on stanowić alternatywy dla fizycznej karty. W niektórych przypadkach, np. kino, czy kościół wyłączamy telefon, co w przypadku np. utraty naszej świadomości nie spełni swojej roli.

Pierwsza pomoc - wskazówki:

1. zatrzymaj się, jeżeli możesz pomóc
2. zadbaj o swoje bezpieczeństwo
- nie ruszaj poszkodowanego jeżeli nie jest to konieczne
3. udrożnij drogi oddechowe:
- odchyl głowę do tyłu
- wykonaj sztuczne oddychanie i masaż serca (jeżeli to jest konieczne)
4. zatrzymaj krwawienie
- uciśnij ranę i podnieś krwawiącą kończynę powyżej serca
5. zadzwoń pod numer 999 lub 112
- podaj miejsce zdarzenia, liczbę i stan poszkodowanych, swoje dane osobowe i numer zwrotny

źródło: PCK

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry