w ostatnim numerze |
include"ostatni.php"; ?> |
czytaj także |
include"menu lewe.php"; ?> |
|
Aktualności
Mniej dzieci ginie w wypadkach na drodze
29-07-2010, źródło: KGP, foto: archiwum
Brawurowa jazda samochodem, niezapięte pasy bezpieczeństwa - to główne przyczyny śmierci 128 dzieci-ofiar wypadków w 2009 roku. Wielu z nich można byłoby uniknąć, gdyby nie bezmyślność i brak odpowiedzialności dorosłych oraz odpowiednia edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa.

W 2009 roku odnotowano 5050 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. To o 705 mniej niż rok wcześniej. Liczba dzieci, która poniosła śmierć w ich wyniku także spadła - w 2009 roku było ich 128, a rok wcześniej 146. Z 5753 do5 058 zmalała także liczba dzieci, które odniosły obrażenia.
Jak pokazują statystyki, tendencja wypadków drogowych z udziałem najmłodszych na przestrzeni ostatnich 10 lat zdecydowanie spada. Jeszcze w 1999 roku, w ich wyniku, śmierć poniosło 288 dzieci. Rok temu liczba ta spadła do 128, a samych wypadków odnotowano prawie o połowę mniej – w 2000 roku 9000, a w 2009 roku 5050.
Według statystyk nasilenie wypadków z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat ma miejsce w miesiącach od kwietnia do września. Liczba ta w 2009 roku zdecydowanie przekraczała 500 w skali miesiąca. Tragiczny w skutkach był okres wakacyjny – w lipcu doszło do 602, w sierpniu 622, a we wrześniu 502 wypadków. Przez te trzy miesiące śmierć poniosło 58 nieletnich.
W grupie wiekowej do 6 lat, w 2009 roku, dzieci były uczestnikami prawie 1500 wypadków. Ich tragiczny bilans to 1433 rannych i 43 zabitych. Okazuje się, że dzieci w wieku 0-6 lat, które uczestniczą w wypadkach drogowych, to w ponad 67 proc. przypadków pasażerowie pojazdów. Połowa z nich ponosi śmierć - głównie w wyniku bezmyślności dorosłych. Główną przyczyną większości z prawie tysiąca takich wypadków była nadmierna prędkość i brak ostrożności na drodze.
Liczba dzieci w wieku 7-14 lat uczestniczących w wypadkach drogowych jako pasażerowie także była wysoka i wyniosła 1450. Śmierć poniosło 36 osób. Odnotowano prawie 1500 wypadków, w których dzieci były pieszymi uczestnikami ruchu drogowego.
|
|