strona główna
Bezpieczeństwo dziecka
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Porady

Wakacyjne podró¿e z dzieæmi
02-08-2010, Ÿród³o i foto: Renault

Wakacyjne wyjazdy z dzieæmi to dla wielu rodziców wielkie wyzwanie. Niecierpliwe pociechy, przeszkadzaj¹ce rodzicom w prowadzeniu pojazdu, mog¹ nie tylko wyprowadziæ z równowagi, ale i stanowiæ powa¿ne zagro¿enie dla bezpieczeñstwa ca³ej rodziny. Eksperci programu "Bezpieczeñstwo dla wszystkich" Renault podpowiadaj¹, co zrobiæ, aby przyjemnie i bezpiecznie dojechaæ z dzieæmi do celu.



Ka¿da podró¿ wymaga dok³adnego zaplanowania, jednak ju¿ od samego pocz¹tku, do wszystkich czynnoœci powinno siê zaanga¿owaæ dzieci, od pakowania po wyznaczenie trasy przejazdu. Pociechom daje to poczucie odpowiedzialnoœci, dodatkowo wzbudza podekscytowanie rodzinn¹ wypraw¹. Wybieraj¹c siê w dalek¹ trasê, warto pomyœleæ o rozpoczêciu podró¿y wczesnym rankiem lub nawet w nocy. Dziecko mo¿e wówczas spaæ, co pozwoli kierowcy spokojnie prowadziæ pojazd.

Je¿eli wyprawa ma siê jednak odbyæ w ci¹gu dnia, na drogê warto zabraæ gry, bajki i kolorowanki, które nie pozwol¹ maluchowi siê nudziæ i marudziæ. Dobrym rozwi¹zaniem s¹ równie¿ proste zabawy, takie jak œledzenie trasy przejazdu i kontrolowanie mapy. Posiadaj¹c tak odpowiedzialn¹ funkcjê, dziecko na pewno nie bêdzie wielokrotnie powtarzaæ pytania, kiedy dojedzie na miejsce.

W trakcie jazdy, pociecha nie powinna jeœæ s³odyczy i piæ s³odkich napojów gazowanych, które powoduj¹ nadpobudliwoœæ. Zast¹pienie ich wod¹ oraz owocami, jest nie tylko zdrowsze, ale i pomo¿e zaoszczêdziæ rodzinie niepotrzebnego stresu.

Ida Leœnikowska-Matusiak z Instytutu Transportu Samochodowego, ekspert programu "Bezpieczeñstwo dla wszystkich" Renault:
"Nie zapominajmy tak¿e o krótkich przerwach, co 2-3 godziny. Odpoczynek od jazdy przyda siê nie tylko najm³odszym, ale przede wszystkim jest wa¿ny dla kierowcy, który powinien zregenerowaæ si³y".

Choroba lokomocyjna

Prawie 50 proc. dzieci przynajmniej raz w ¿yciu doœwiadcza choroby lokomocyjnej, która powoduje bóle brzucha, zawroty g³owy i wymioty. Aby jej unikn¹æ, zarówno przed, jak i w trakcie podró¿y, nie powinno siê jeœæ ciê¿kiego i t³ustego jedzenia. W samochodzie nale¿y mieæ lekko uchylone okno, które ca³y czas dostarcza do œrodka œwie¿ego powietrza. Je¿eli dziecko poczuje siê Ÿle, swój wzrok powinno skupiæ za oknem, patrz¹c na rzecz, która siê nie porusza.

"Skupiaj¹c wzrok wewn¹trz samochodu lub na innych pojazdach, dziecko bêdzie czu³o siê jeszcze gorzej. W najgorszym wypadku, nale¿y zrobiæ przerwê, zjechaæ w bezpieczne miejsce i pozwoliæ maluchowi pooddychaæ œwie¿ym powietrzem. Je¿eli pociecha czêsto miewa chorobê lokomocyjn¹, warto aby przed podró¿¹ za¿y³a specjalne lekarstwo".

Przyjemna podró¿, to podró¿ bezpieczna

Wszyscy pasa¿erowie powinni mieæ przez ca³¹ podró¿ zapiête pasy bezpieczeñstwa. Bez zapiêtych pasów zderzenie mo¿e mieæ œmiertelne skutki ju¿ przy prêdkoœci 20 km/h.

"U¿ywanie pasów mo¿e nawet od 40 do 65 proc. zmniejszyæ ryzyko œmierci w wypadku drogowym Warto tak¿e pamiêtaæ o prawid³owym ustawieniu foteli, które zapewni¹ nie tylko lepszy komfort podczas podró¿y, ale i bezpieczeñstwo pasa¿erów. Oparcie powinniœmy wyregulowaæ tak, aby pas przebiega³ jak najbli¿ej naszego cia³a".

Dzieci do 12 roku ¿ycia, które nie przekraczaj¹ 150 cm wzrostu powinny podró¿owaæ w odpowiednim foteliku ochronnym lub innym urz¹dzeniu zabezpieczaj¹cym. Prawid³owo dobrany fotelik powinien byæ dostosowany do wagi i wzrostu dziecka, posiadaæ atest i byæ wyposa¿ony w trzypunktowe pasy bezpieczeñstwa.

"Niestety, w 40 proc. przypadków foteliki s¹ Ÿle dobrane lub Ÿle zamocowane. A w³aœciwie dobrany fotelik mo¿e a¿ w 70 proc. zmniejszyæ ryzyko odniesienia powa¿nych obra¿eñ w razie wypadku".

Dobrze, aby kierowca przypomnia³ sobie przed podró¿¹ najwa¿niejsze zasady, które zapewni¹ bezpieczeñstwo ca³ej rodziny. Bardzo pomocnym narzêdziem mo¿e byæ bezp³atny program multimedialny "Bezpieczeñstwo dla wszystkich" Renault, umieszczony na stronie internetowej www.bezpieczenstwo.renault.pl. Interaktywna platforma e-learningowa, dostêpna zarówno dla dzieci, jak i dla doros³ych, prezentuje w bardzo prosty i ciekawy sposób podstawowe zasady bezpieczeñstwa w ruchu drogowym.

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry