strona główna
Portal dla wszystkich uczestnikˇw ruchu drogowego | Jed╝ Bezpiecznie
Doskonalenie techniki jazdy
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jed┼║ Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilno┼Ť─ç


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Szkoła Jazdy Renault

Nawigacja GPS może zahipnotyzować!
12-01-2009, teksy i foto: Szkoła Jazdy RenaultKorzystanie z nawigacji samochodowej GPS w trakcie jazdy prowadzi do znacznego obniżenia koncentracji u 11% kierowców, spośród których 2% przyznało, iż nawigacja rozproszyła ich uwagę na tyle, że była bezpośrednią przyczyną kolizji.* Często jednak sami użytkownicy doprowadzają do sytuacji, w których nawigacja samochodowa nie spełnia swoich funkcji i zamiast pomagać, utrudnia podróż, a nawet stwarza zagrożenia.

Zalety samochodowych map GPS docenia coraz większa liczba kierowców, dla których stają się one ważnym narzędziem ułatwiającym podróż.

Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault:
"To urządzenia, które obniżają poziom stresu, gdy kierowca wybiera się w nieznane okolicelub zabłądzi. Może wtedy skoncentrować się na prowadzeniu samochodu i uniknąć wykonywania gwałtownych manewrów.
Jednak korzystanie z nawigacji GPS niesie ze sobą także zagrożenia. Wynikają one czasami z nieumiejętnego użytkowania. Kierowca musi pamiętać o wyznaczeniu żądanej trasy przed uruchomieniem samochodu i rozpoczęciem podróży. Także zmiany trasy należy dokonywać po uprzednim zatrzymaniu samochodu w bezpiecznym miejscu. Wykonywanie tych czynności w czasie prowadzenia auta wiąże się przede wszystkim z zagrożeniem utraty kontroli nad pojazdem, gdyż kierowca nie trzyma wtedy obu rąk na kierownicy oraz niebezpieczeństwami związanymi z odwróceniem uwagi kierowcy od drogi, innych użytkowników ruchu czy pieszych".

W przypadku gdy samochód nie posiada nawigacji samochodowej w swoim wyposażeniu, należy zwrócić szczególną uwagę, aby przenośny sprzęt zamocowany był w odpowiednim miejscu, tak aby nie ograniczał widoczności i był jednocześnie w zasięgu wzroku kierowcy. Osoby, które zamierzają korzystać z nawigacji samochodowej po raz pierwszy, powinny wypróbować ją najpierw w znanych, bezpiecznych okolicach. To pozwoli w naturalny sposób oswoić się z nowym elementem w aucie.

Korzystając z nawigacji samochodowej należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Bezkrytyczne wykonywanie poleceń może być tragiczne w skutkach. Nie dajmy się „zahipnotyzować” komendom wydawanym przez głos płynący z nawigacji samochodowej
i nie ufajmy mu bezgranicznie. Zdarza się, że nawigacja wskazuje trasę, której w rzeczywistości nie ma lub jest czasowo zamknięta dla ruchu. Kierowca nie może wyłączyć myślenia. Nadal musi uważnie obserwować drogę i znaki drogowe oraz weryfikować otrzymywane dane z rzeczywistością i reagować elastycznie na nieprzewidziane sytuacje.

* źródło: Financial Times (FT Weekend Magazine)

copyright 2002-2024 | polityka prywatno┼Ťci | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do g├│ry