strona główna
Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie
Doskonalenie techniki jazdy
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Szkoła Jazdy Renault

"Stop" oznacza więcej niż zwolnij
04-02-2009, tekst i foto: Renault



Aż 42 proc. osób ignoruje nakaz bezwzględnego zatrzymania samochodu przy znaku "Stop". Jeden na 25 kierowców nigdy nie zatrzymuje się, widząc ten znak, co oznacza, że naraża siebie oraz innych uczestników dróg na śmiertelne niebezpieczeństwo. To wyniki sondy, którą serwis moto.onet.pl przygotował wspólnie ze Szkołą Jazdy Renault.

Na pytanie: czy zatrzymujesz się przed znakiem "Stop", odpowiedź "zawsze" wybrało
58 proc. osób biorących udział w sondzie. Zazwyczaj przy znaku "Stop" samochód zatrzymuje 26 proc. osób, 5 proc. przyznało, że zdarza im się to jedynie czasami. Aż 4 proc. uczestników sondy nigdy nie zatrzymuje pojazdu, widząc charakterystyczny ośmiokąt!

Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault:
"Ignorowanie tego znaku, spowodowane np. znajomością okolicy, może szybko stać się niebezpiecznym nawykiem kierowcy".

Często zdarza się, że kierowcy traktują znak "Stop" jak znak "ustąp pierwszeństwa" – 4% kierowców zatrzymuje samochód właśnie tylko wtedy, kiedy musi ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi, a 2% przejeżdża obok znaku "Stop", jedynie zmniejszając prędkość.

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault:
"Każdy kierowca, widząc znak "Stop", powinien bezwzględnie zatrzymać samochód i ruszyć ponownie z pierwszego biegu. Nie bez przyczyny ten znak ma charakterystyczny kształt, który pozwala wyraźnie odróżnić go od innych, nawet wtedy kiedy napis jest nieczytelny lub przysypany np. śniegiem. Jeśli kierowca nie zastosuje się do obowiązku zatrzymania pojazdu, widząc ten znak, naraża na ryzyko wypadku zarówno siebie jak i innych uczestników ruchu, którzy poruszają się zgodnie z przepisami. "Stop" oznacza stop".

Do najtragiczniejszych wypadków wynikających w dużej mierze z nieprzestrzegania znaku "Stop" dochodzi często na niestrzeżonych przejazdach kolejowych. W 78 takich zdarzeniach zginęło 35 osób, a 101 zostało rannych.*

* Dane Komendy Głównej Policji za 2007 rok.


copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry