strona główna
Portal dla wszystkich uczestnikˇw ruchu drogowego | Jed╝ Bezpiecznie
Doskonalenie techniki jazdy
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jed┼║ Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilno┼Ť─ç


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Szkoła Jazdy Renault

Październik na drogach - 18 ofiar dziennie
01-10-2009, tekst i foto: Szkoła Jazdy Renault

Październik jest najniebezpieczniejszym miesiącem pod względem śmiertelnych wypadków drogowych.* Okres przejściowy charakteryzujący się znacznym pogorszeniem warunków atmosferycznych ma bezpośredni wpływ na wzrost liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w których poszkodowani są zarówno kierowcy, ich pasażerowie, jak i piesi.Niepokojące statystyki

W październiku ubiegłego roku w Polsce doszło do 4 684 wypadków, w których śmierć poniosło łącznie 569 poszkodowanych* - oznacza to, że każdego dnia tego miesiąca ginęło na drodze średnio 18 osób!

Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault:
"Wcześniej zapadający zmrok, coraz częstsze opady deszczu i zła widoczność mają istotny wpływ na pogorszenie warunków jazdy. Dodatkowym elementem wpływającym na wzrost wypadków jest również fakt, że kierowcy podczas wiosenno-letnich podróży zdążyli "odzwyczaić się" od jazdy w deszczu czy we mgle".

Deszcz najgroźniejszy podczas kilku pierwszych minut

Najważniejszą rzeczą, o której wraz z początkiem jesieni powinni pamiętać kierowcy to zmniejszenie prędkości. Najbezpieczniej jest jechać wolniej niż pozwala na to maksymalna dozwolona w danym miejscu prędkość, szczególnie gdy pada deszcz. Warto pamiętać, że podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu drogi są najbardziej śliskie.

Woda, mieszając się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu, tworzy cienką, niewidoczną i bardzo śliską powierzchnię. Do tego aby została ona zmyta potrzeba czasem nawet do pół godziny intensywnych opadów deszczu.

Uwaga na pieszych

Jesienią, w warunkach pogorszonej widoczności szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są piesi, dlatego kierowcy powinni zachować wyjątkową ostrożność zwłaszcza wówczas, gdy zbliżają się do przejść dla pieszych. Muszą też obserwować pobocza podmiejskich dróg, po których poruszają się znacznie mniej widoczni o tej porze roku przechodnie.

Dobrze, aby osoby, które idą poboczem, miały na sobie kamizelkę odblaskową lub przynajmniej ubranie w intensywnym kolorze. Pozwoli to kierowcom na dostrzeżenie ich w odpowiednim momencie.

Kałuże, akwaplanacja i liście – jesienne zagrożenia

Intensywne jesienne opady deszczu niosą ze sobą wiele zagrożeń na drodze. W takich warunkach zwiększa się ryzyko poślizgu wodnego, czyli tzw. akwaplanacji. Do zjawiska tego dochodzi wówczas, gdy bardzo szybko obracające się koło nie jest w stanie odprowadzić dostatecznej ilości wody spod opony. W rezultacie opona traci kontakt z nawierzchnią jezdni. Aby nie wpaść w bardzo groźny wodny poślizg, należy zdecydowanie zmniejszyć prędkość na mokrej nawierzchni, dbać o nienaganny stan opon (odpowiednia grubość bieżnika zapewniająca odprowadzanie wody) oraz unikać rozległych kałuż.

Równie niebezpieczny jest poślizg na… liściach, które jesienią często zalegają na jezdniach. Wjechanie na nie z dużą prędkością może spowodować utratę przyczepności. Dodatkowo, zalegające liście często przykrywają niebezpieczną, głęboką kałużę lub masę błota, w którym może ugrzęznąć samochód.

Warto sprawdzić – zanim wyruszysz w drogę jesienią


Początek jesieni to dobry czas na odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży
w wymagających i trudnych warunkach jesienno-zimowych. Ważne, aby pamiętać o sprawdzaniu podstawowych elementów podnoszących bezpieczeństwo jazdy w tym okresie.

Należą do nich:
- sprawdzanie akumulatora;
- sprawdzenie stanu opon i grubości bieżnika oraz ewentualna wymiana;
- zmiana opon na zimowe gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7 st. C;
- regularna kontrola ciśnienia w oponach;
- sprawdzenie i ewentualnie wymiana wycieraczek;
- regularne uzupełnianie płynu do spryskiwaczy;
- regulacja i utrzymywanie w czystości reflektorów;
- kontrola i ewentualnie wymiana płynu do chłodnic.

Źródła:
* www.policja.pl (Wypadki drogowe w Polsce w 2008 roku)

copyright 2002-2024 | polityka prywatno┼Ťci | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do g├│ry