strona główna
Doskonalenie techniki jazdy
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Szkoła Jazdy Renault

Światło we mgle
26-03-2009, tekst: Szkoła Jazdy Renault, foto: redakcja

Co czwarty kierowca nadużywa świateł przeciwmgłowych – wynika z sondy Szkoły Jazdy Renault i serwisu moto.onet.pl. Kierowcy przyznają się do włączania świateł przeciwmgłowych zawsze podczas jazdy nocą, opadów deszczu i śniegu oraz zawsze gdy tylko pojawi się mgła. Natomiast 15 proc. kierowców nigdy ich nie używa.Przepisy jasno precyzują, że tylnych świateł przeciwmgłowych, które znajdują się w każdym samochodzie, powinno się używać jedynie w warunkach ograniczonej do 50 metrów przejrzystości powietrza. Tymczasem wyniki sondy wskazują, że wielu kierowców to ignoruje lub nie wie kiedy powinno się używać świateł przeciwmgłowych. Odpowiedź zgodną z przepisami ruchu drogowego wybrało tylko 58 proc. uczestników. Co siódmy kierowca przyznał, że nigdy nie używa świateł przeciwmgłowych, 2 proc. kierowców włącza je zawsze kiedy jedzie nocą, kolejne 3 proc. zawsze podczas opadów deszczu lub śniegu, a 22 proc. zawsze kiedy tylko pojawia się mgła.

Mgła to jednak zjawisko niejednorodne i występuje w różnym natężeniu, dlatego trzeba reagować adekwatnie do warunków, jakie w danej chwili panują na drodze i odpowiednio włączać lub wyłączać światła.

Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault:
"Światła przeciwmgłowe powinno się włączać tylko wtedy gdy widoczność spadnie do tego stopnia, że w trakcie jazdy widok pobocza przed nami zaczyna się rozmywać i znikać."

Brak włączonych świateł przeciwmgłowych przy znacznie ograniczonej widoczności powoduje, że kierowca jest mniej widoczny dla innych uczestników ruchu i sam znacznie później dostrzega inne pojazdy, pieszych lub ewentualne przeszkody na drodze. Jednak ich nadużywanie może być równie niebezpieczne.

Miłosz Majewski, trener Szkoły Jazdy Renault:
"Używanie świateł przeciwmgłowych przy dobrej przejrzystości podczas opadów deszczu, śniegu lub w trakcie jazdy nocą jest zabronione. W takiej sytuacji włączone tylne światła przeciwmgłowe mogą oślepić samochód jadący za nami lub spowodować, że światło stopu w naszym aucie będzie znacznie mniej widoczne".

Jazda z włączonymi światłami przeciwmgłowymi w warunkach dobrej przejrzystości powietrza jest traktowana jako wykroczenie, za które kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty karne. Jedyny wyjątek dotyczy przednich świateł przeciwmgłowych, które mogą być używane także w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, ale tylko na drogach oznaczonych jako kręte, np. w górach.

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry