strona główna
Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie
Porady
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Z podinspektorem Markiem Konkolewskim z Zarządu Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji rozmawiał Maciej Kalisz
Doceńmy przeciwnika, jakim jest zimowa aura
10-12-2002, foto: Michelin



Zbliża się czas wyjazdów na Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok. Czy można podać najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych w tym okresie?

Niestety, przyczyn takich jest wiele. Przede wszystkim jazda z prędkością niedostosowaną do warunków drogowych. I wcale nie mam tutaj na myśli jazdy z prędkością 100-120 km/h. Proszę pamiętać, że mamy grudzień, jezdnie ze względu na porę roku mają prawo być zaśnieżone i oblodzone, w takich warunkach jazda nawet z prędkością 50 km/h bywa często niebezpieczna. Nie przeceniajmy więc swoich możliwości, doceńmy zatem przeciwnika jakim jest zimowa aura.

Następnym bardzo ważnym czynnikiem jest nieprawidłowe wyprzedzanie i nie zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy pojazdami. Jeszcze raz przypominam, ze względu na porę roku pamiętajmy, że jezdnie są śliskie, a droga hamowania się wydłuża.

Kolejną, ważną sprawą jest zachowanie się pieszych na drodze. O ile kierowcy przed zbliżającą się zimą instynktownie przygotowują swój samochód chociażby poprzez zmianę opon na zimowe, piesi o zmianie warunków drogowych jakby zapominają. Apeluję gorąco do wszystkich pieszych, przy przechodzeniu na drugą stronę jezdni miejmy na uwadze większą odległość do zbliżającego się pojazdu. Jadący nim kierowca często, ze względu na śliską jezdnię, nie ma możliwości zahamować w takiej bezpiecznej odległości, którą zachował by np. latem. Dochodzi wtedy do wypadku, w którym giną i piesi i podróżujący samochodem.

Z naszych statystyk wynika, że kierowcy jeżdżący na oponach zimowych przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Proszę jednak, aby pamiętali, że nawet najdroższe opony zimowe nie zastąpią naszego zdrowego rozsądku i rozwagi za kierownicą.

Co zaliczyłby Pan do „kategorii” zły stan techniczny pojazdu?

Zły stan techniczny pojazdu, to niestety, bardzo długa lista. Przede wszystkim wadliwy układ hamulcowy, kierowniczy, „łyse opony”, uszkodzone oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Pamiętajmy, że nawet pojedyncza, z wymienionych rzeczy, może tragicznie wpłynąć na sterowność pojazdu, a co za tym idzie bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Często przyczyną wypadków jest pozorna oszczędność polskich kierowców, którzy decydują się na zakup używanych części. Niestety, wiele z tych części jest już po prostu zużyta i nie nadaje się do dalszej, prawidłowej eksploatacji samochodu i w najmniej spodziewanym momencie doprowadza do tragedii. Nie przeliczajmy więc bezpieczeństwa na złotówki. Proszę pamiętać, że oszukujemy nie tylko siebie i swój „portfel”, oszukujemy także pozostałych uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców, pasażerów jak i pieszych. W momencie kiedy tracimy panowanie nad prowadzonym pojazdem i dochodzi do wypadku bardzo często giną inne, niewinne osoby, które mają prawo czuć się bezpiecznie!

Na co kierowca powinien zwrócić szczególną uwagę przed planowaniem podróży w tym okresie?

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na stan techniczny pojazdu, nawet jeśli nie był on od dłuższego czasu używany. Czasem warto poświęcić trochę czasu i kilka złotych i odwiedzić warsztat, aby dokonać przeglądu.

Wyruszając w podróż dopilnujmy, aby wszyscy pasażerowie zapięli pasy bezpieczeństwa. Uwaga ta dotyczy także osób jadących z tyłu. Warto też zapoznać się z prognozami pogody na dany dzień. Zastanówmy się także czy dana aura nie wpłynie negatywnie na nasze samopoczucie, np. układ krążenia. To także istotny element planowania każdej podróży samochodem.

Podróżując w więcej osób postarajmy się, aby obok nas z przodu usiadł ktoś, kto posiada prawo jazdy i podobne doświadczenie oraz staż kierowcy. Osoba taka będzie dla nas drugą parą oczu, a także pomoże nam np. w topografii innego miasta pilotując nas według mapy.

Co 3-4 godziny powinniśmy sobie robić 15 minutowe przerwy. Dla bezpieczeństwa starajmy się wybrać takie miejsce, które jest dobrze oświetlone i przebywa w nich dużo osób, np. stacja benzynowa, parking przed motelem itd.

Nigdy, powtarzam nigdy, nie mówmy osobom, do których się wybieramy, że będziemy punktualnie np. o godzinie 17.00. Żaden kierowca nie jest w stanie przewidzieć w jakim tempie będzie pokonywał wyznaczony odcinek. Może nas zatrzymać np. korek, opuszczony szlaban na przejeździe kolejowym czy „złapanie gumy”. Starając się wtedy nadrobić stracony czas przyciskamy pedał gazu, no bo przecież się umawialiśmy...Często pośpiech jest złym doradcą. Lepiej spóźnić się nawet o kilka godzin niż nie dojechać nigdy. Skorzystajmy np. z telefonu komórkowego i uprzedźmy o spóźnieniu.

Także oczekujące nas osoby zaczynają się niepokoić dzwoniąc często do nas lub pogotowia, żeby się upewnić czy nie uczestniczyliśmy w jakimś wypadku. Proszę mi wierzyć, takie sprawdzanie często blokuje linie telefoniczne i angażuje nas do poszukiwań, a w tym samym czasie ktoś naprawdę potrzebować będzie naszej pomocy.

Jak policja pomagać będzie kierowcom?

Media nagłaśniając nasze akcje oczywiście nam pomagają. Kierowcy stają się ostrożniejsi chociażby w obawie przed otrzymaniem wysokiego mandatu i punktów karnych. Ja chciałbym, aby każdy kierowca czuł się współodpowiedzialny za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego i to przez cały rok.

Policja oczywiście była, jest i będzie na drogach bez względu na czas i porę. Oczywiście w takim okresie większość z nas zamiast świętować z rodzinami przebywać będzie na służbie, ale taka jest nasza rola.

Apeluję raz jeszcze do wszystkich uczestników ruchu drogowego, nie zwracajmy uwagi na to czy będą, czy też nie akcje policji, skoncentrujmy się na bezpiecznej jeździe o każdej porze roku.

Czego życzyłby Pan polskim kierowcom?

Życzę wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, kierowcom, pasażerom i pieszym, panu oraz sobie, aby 2003 rok był bardziej bezpieczny na polskich drogach i żebym miał jak najmniej dla Państwa informacji o tragicznych następstwach ludzkiej głupoty na naszych drogach.

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry