portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Dziecko w Renault Symbioz - wyposażenie samochodu
TESTY | Pierwsze wrażenia - Symbioz, rynkowy następca Renault Megane
POLSKIE DROGI | Domknięcie przebiegu drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu

Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Działania na rzecz brd | Bądźmy Razem Bezpieczni


Odłóż smartfon i żyj!

20-06-2018 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Pod takim hasłem rozpoczęła się 10. edycja kampanii społecznej Bądźmy Razem Bezpieczni. Jej organizatorem jest spółka Tramwaje Warszawskie, która chce zwrócić uwagę, że korzystanie z urządzeń mobilnych w ruchu miejskim stwarza wiele niebezpiecznych sytuacji.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Działania na rzecz brd - Odłóż smartfon i żyj | Bądźmy Razem Bezpieczni

Zgodnie z Ustawą "Prawo o ruchu drogowym" kierującemu pojazdem mechanicznym (w tym także rowerem) zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych. Nie chodzi jednak penalizację, a wpływ korzystania z urządzenia mobilnego (funkcjami wykraczającymi już daleko poza telefon) na motorykę kierowcy. Jak wyliczają policjanci wybieranie numeru zajmuje około 12 sekund, zaś odebranie połączenia 5 sekund. W tym czasie samochód, przy prędkości 100 km/h, przejeżdża 330 lub 140 metrów poza kontrolą kierującego.

Z kolei przeciętny kierowca na zauważenie zagrożenia na drodze potrzebuje jednej sekundy, podczas której przejeżdża 28 metrów, kolejnych 50 metrów zajmuje droga hamowania. Po zsumowaniu tych odległości kierujący, który jednocześnie odbiera telefon zatrzyma swój samochód po 218 metrach. To oczywiście bardzo uproszczony przykład, bo dziś korzystamy z urządzeń mobilnych także do wiadomości tekstowych, przesyłania zdjęć i filmów, sprawdzania maili czy stałej obecności na portalach społecznościowych. Każda z tych czynności podnosi ryzyko spowodowania wypadku drogowego.

Ta sama uwaga odnosi się także do pieszych, którzy w większym stopniu korzystają ze smartfonu na drodze. Począwszy od słuchania muzyki ze słuchawkami na uszach, poprzez rozmowy telefoniczne na grach kończąc. Śmiało można założyć, bo w Polsce brakuje miarodajnych źródeł, że te czynności również stwarzają duże zagrożenie w ruchu.

Taką obserwacją z życia codziennego dzielą się między innymi motorniczowie Tramwajów Warszawskich. Stąd też pomysł nadania tej kwestii roli tematu przewodniego Kampanii Społecznej "Bądźmy Razem Bezpieczni". Przez dwie ostatnie edycje hasłem było "Niebezpieczeństwo w zasięgu ręki", obecnie jest to "Odłóż smartfon i żyj!" Ta kontyunacja świadczy nie tyle o wciąż istniejącym, ale przede wszystki pogłębiającym się z roku na rok problemie.

Tym razem ogranizatorzy kampanii porównali użytkowników smartfonów do zombie pochłoniętych swym wirtualnym światem. Tuż przed jej inauguracją przeprowadzono kilka działań ambietowych na przystankach tramwajowych. Natomiast przed oficjalnym spotkaniem rozpoczynającym akcję wszystkich uczestników poproszono o wyłączenie telefonów i schowanie do torebek foliowych z napisem "kwarantanna". To metafora nawiązująca do niekorzystania z telefonu podczas kierowania samochodem czy korzystania z przejścia dla pieszych.

Kampanii towarzyszyć będzie spot reklamowy, w dalszej kolejności zaplanowano między innymi materiały edukacyjne w mediach i plakaty w placówkach szkolnych, a na jesieni warsztaty rowerowe i teatralne dla dzieci i młodzieży. Jednym z Partnerów kampanii jest nasza Fundacja "Jedź Bezpiecznie", a wśród Patronów Medialnych także portal www.jedz-bezpiecznie.pl

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Działania na rzecz brd - Odłóż smartfon i żyj | Bądźmy Razem Bezpieczni

Tegoroczna odsłona kampanii "Bądźmy Razem Bezpieczni" jest już 10. edycja. W zwiąku z tym Tramwaje Warszawskie uhonorowały swoich Partnerów jubileuszową statuetką. Jedna z nich, wręczona przez Wiceprezydent m. st. Warszawy, Renatę Kaznowską i Prezesa Zarządu Spółki Tramwaje Warszawskie, Wojciecha Bartelskiego, przypadła nam. Dziękujemy!

 

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry