Wypadki drogowe w Polsce | Maj 2018 | Boże Ciało 2018
Nadal niebezpiecznie na polskich drogach
04-06-2018 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum
Już ze wstępnych danych policji wiadomo, że maj był najniebezpieczniejszym miesiącem tego roku. Na jego tle miniony długi weekend wnosi trochę optymizmu.

Ostateczny bilans kwietnia 2018 roku to 2575 wypadków na polskich drogach. W maju doszło do conajmniej 2689 takich zdarzeń, co już plasuje ten miesiąc jako najniebezpieczniejszy okres w tym roku. Podobnie jest pod względem poszkodowanych osób, w kwietniu ich liczba po raz pierwszy przekroczyła 3 tysiące (3052), podobnie było w maju (3190).
Najtragiczniejszym miesiącem tego roku pozostaje jednak styczeń (205 zabitych). Dla porównania w lutym zginęło 148, w marcu 167 i w kwietniu 193 osób. W maju w wyniku wypadków drogowych śmierć poniosło 175 osób, ale ostateczny bilans poznamy dopiero pod koniec czerwca.
W minionym miesiącu do największej liczby wypadków doszło we wtorek, 29 maja. W 129 zdarzeniach poszkodowanych zostało 153 osób (7 zabitych). W najtragiczniejszej statystyce zapisały się środa, 9 maja i piątek 11 maja. W - odpowiednio - 100 i 105 wypadkach zginęło po 12 osób (115 i 118 rannych).
Z kolei do najmniejszej liczby wypadków doszło we wtorek 1 maja. Było to 61 zdarzeń, w których rannych zostało 81 osób i aż 10 poniosło śmierć. Warto dodać, że w czwartek 24 maja statystyki policyjne nie odnotowały ofiary śmiertelnej (108 wypadków, 133 poszkodowanych).
W tym roku przełom maja i czerwca to także długi weekend związany z religyjnymi obchodami Bożego Ciała. Tradycyjnie święto to wypada w czwartek, dlatego bierzemy pod uwagę aż pięć dni. I tak zwiększony ruch na drogach zaczyna się w środę popołudniu. Tego dnia, 30 maja, doszło do największej liczby 123 wypadków, w których poszkodowanych zostało aż 140 osób. Wbrew pozorom zginęły w nich "tylko" cztery osoby. W kolejnych trzech dniach, przy mniejszej liczbie wypadków, bilans zabitych wzrósł do poziomu siedmiu osób. "Bezpieczniejszym" dniem okazała się niedziela, 3 czerwca, w 85 wypadkach śmierć poniosły dwie osoby.
Statystycznie więc, średnia dzienna tego weekendu to 101 wypadków, 124 rannych i 5 zabitych. W 2017 roku wskaźniki te wynosiły - odpowiednio - 88, 115 i 6.
Natomiast od początku tego roku do końca maja upłynęło 151 dni. Średnia z tego okresu to 73 wypadki, 86 osób poszkodowanych i 6 ofiar śmiertelnych.
W maju funkcjonariusze policji ujawnili 2689 nietrzeźwych kierujących. Najwięcej takich osób było w każdy weekend.
|