portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
POLSKIE DROGI | Droga ekspresowa S11 wydłuży się o kolejne kilometry
TESTY | Dziecko w Kii EV6 - foteliki i wózki
TESTY | Dziecko w Kii EV6 - wyposażenie samochodu

Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE
Działania na rzecz BRD | Europejska Noc Bez Wypadku

Świadomy wybór
21-10-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Nie jesteśmy wrogami alkoholu, pod warunkiem, że potrafimy używać go z głową. Jednym z takich przykładów jest wyjście do klubu na zabawę.



Wówczas decydujemy się - albo docieramy tam na piechotę, komunikacją miejską, taksówką etc., albo jadąc samochodem świadomie rezygnujemy z picia alkoholu. Do takich właśnie osób kierowane jest przesłanie Europejskiej Nocy Bez Wypadku. W tym roku nasza Fundacja "Jedź Bezpiecznie" wraz z ekipą "Red One" wsparła tę akcję - koordynowaną w Polsce przez Fundację "Krzyś" - w warszawskim klubie Hybrydy.

W porównaniu z doświadczeniami z ubiegłego roku, klub Proxima także w Warszawie, praktycznie wszyscy uczestnicy przybyli alternatywnym, niż samochód, środkiem transportu. Większość z nich, co cieszy, ze zdziwieniem reagowała, że można przyjechać samochodem, napić się alkoholu i zasiąść za kółkiem?

Niestety, nie dla wszystkich jest to oczywiste. W noc trwania akcji w miejscowości Marszewo (woj. zachodniopomorskie) doszło do tragicznego wypadku. Zginęły w nim dwie młode kobiety, trzecia trafiła do szpitala. Znalazł się tam również sprawca, 30-latek, w którego organizmie stwierdzono ponad 1 promil alkoholu. Wszyscy wracali z dyskoteki. Przykłady takie często pojawiają się w policyjnych statystykach.



Osoby wchodzące do Hybryd informowane były o akcji i jej celu. Widząc alkomat z ciekawości poddawali się badaniu, zarówno przed, w trakcie, jak i po imprezie. Przy tym ostatnim wyniku wiele z nich zadawało pytanie, ile czasu musi upłynąć, aby na trzeźwo zasiąść za kierownicą. Ze zrozumieniem przyjmowali uwagę, że tych procentów w organizmie nie da się oszukać i od tej chwili proponujemy odczekać minimum 24 godziny.

Pytano też o sens zakupu własnego alkomatu i badanie się nim po każdym spożyciu alkoholu. Wówczas po 1-2 piwach wiadomo by było na co można sobie pozwolić. Nie dopuszczamy takich zachowań, zawsze będziemy promować całkowitą trzeźwość za kierownicą. W tym przypadku trafiał argument, że wystarczy różnica na policyjnym alkomacie 0,01 promila i już będziemy mieli problem z prawem. Nie wspominając o tragiczniejszych konsekwencjach naszego zachowania.



Osoby, które z różnych względów zdecydowały się na przyjazd do klubu samochodem otrzymywały od nas specjalne opaski. Przy wyjściu poddawane były kontroli alkomatem i za wskazanie 0,00 (tak było u wszystkich) otrzymywały nagrody. Ale to nie o nie chodziło, to byli świadomi swego wyboru kierowcy. Tak samo jak ci, którzy pozostawili kluczyki w domu. Wszystkim napotkanym w Hybrydach imprezowiczom dziękujemy!

  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry