strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
reklama
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Aktualności

13 października Europejskim Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
13-10-2009, tekst: PZU foto: archiwum

50 tysięcy wypadków drogowych, ponad 5 tysięcy zabitych osób oraz 62 tysiące rannych kierowców - to podsumowanie ubiegłego roku na polskich drogach. Statystyki nieznacznie poprawiają się, jednak liczba wypadków z udziałem kierowców nadal skłania do refleksji. O zasadach bezpiecznej jazdy i zagrożeniach, na jakie narażeni są kierowcy przypomina obchodzony 13 października Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest częścią strategii Komisji Europejskiej, zmierzającej do zmniejszenia liczby zabitych na drogach o połowę do 2010 roku. Sytuację można zmienić m.in. przez poprawę jakości dróg czy zaawansowaną technologię wykorzystywaną w pojazdach, ale przede wszystkim edukując kierowców, ucząc odpowiedzialnego poruszania się na drogach czy propagując podstawowe zasady bezpiecznej jazdy.

Aby zwrócić uwagę opinii publicznej na wciąż dużą liczbę wypadków i nieodpowiedzialne zachowania na drodze, policja, organizacje pozarządowe i firmy podejmują dodatkowe działania podkreślające, jak ważne jest przestrzeganie przepisów i zachowanie ostrożności na drodze. Jednym z takich przykładów jest ostatnia kampania "Użyj Wyobraźni", czy zeszłoroczny projekt prewencyjny PZU "Resztę opowiem jak wrócę". Badania pokazują, że takie działania wpływają na postawy kierowców, zapotrzebowanie na tego typu akcje jest zatem w pełni uzasadnione. Ich przesłanie wpisuje się także w działania Komisji Europejskiej i obchody "Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego".

Przed nami Dzień Wszystkich Świętych, długi weekend listopadowy i czas trudnych warunków pogodowych - bądźmy zatem czujni. Warto przy tej okazji przypomnieć o podstawowych zasadach, które pozwalają zmniejszyć liczbę wypadków - najczęstszą ich przyczyną są nadmierna prędkość i nieumiejętne wyprzedzanie.

• Nie bądź egoistą na drodze - szanuj wszystkich uczestników ruchu drogowego, tj. kierowców, pieszych i rowerzystów.

• Bądź trzeźwy - alkohol powoduje zmniejszenie sprawności umysłowej i fizycznej.
Przestrzegaj przepisy drogowe – lekceważenie prawa zwiększa ryzyko spowodowania wypadku.

• Śpiesz się powoli - dostosuj prędkość do warunków na drodze, chwila nieuwagi może mieć nieodwracalne skutki.

• Ostrzegaj o swoich manewrach odpowiednio wcześniej - w ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek.

• Zachowaj wysoką kulturę jazdy - bądź tolerancyjny wobec innych kierowców, kontroluj swoje emocje, nie reaguj agresywnie.

• Zapinaj pasy - nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.

• Udzielaj pomocy innym - wymiana koła, holowanie czy udzielenie pomocy poszkodowanym zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego dla pozostałych kierowców.

• Dbaj o stan techniczny swojego samochodu - regularnie rób przegląd, nie ignoruj usterek.

• Zachowaj rozsądek - nie siadaj za kółkiem kiedy jesteś zmęczony, bierz pod uwagę możliwości swojego auta oraz warunki pogodowe.

copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry