strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
reklama
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Aktualnoœci

Bezpieczna droga do szko³y 2010
01-09-2010, Ÿród³o i foto: policja.gov.pl

Dzisiaj rozpocznie siê nowy rok szkolny. Policyjne statystyki wskazuj¹, ¿e rozpoczêcie roku szkolnego to okres zwiêkszonego zagro¿enia na drogach. Nasila siê ruch pieszy i samochodowy, zmniejsza zaœ - koncentracja.



Sto³eczni policjanci po raz kolejny wyszli z inicjatyw¹ akcji, która zapewni bezpieczeñstwo najm³odszym w newralgicznym czasie pierwszych ponad dwóch tygodni nauki.

Statystyki wypadków z lat poprzedzaj¹cych akcjê prowadzone przez Policjê jednoznacznie wskazuj¹, ¿e w porównaniu z innymi miesi¹cami w pierwszych dniach wrzeœnia wzrasta liczba zdarzeñ drogowych z udzia³em dzieci i m³odzie¿y. Ich wystêpowanie zwi¹zane jest przede wszystkim z okolicami placówek edukacyjnych, do których dzieci pod¹¿aj¹ lub z których wracaj¹ po lekcjach do domu.

Corocznie na prze³omie wakacji i roku szkolnego odbywa siê kolejna edycja ogólnopolskiej akcji prewencyjnej "Bezpieczna droga do szko³y". Sto³eczni funkcjonariusze aktywnie w³¹czaj¹ siê w jej przygotowanie i realizacjê. Opracowali ju¿ plan warszawskiego przedsiêwziêcia, które w tym roku odbêdzie siê w dniach 1 - 17 wrzeœnia.

Podczas realizacji "Bezpiecznej drogi do szko³y" policjanci sto³ecznej drogówki bêd¹ prowadziæ wzmo¿one dzia³ania na rzecz poprawy bezpieczeñstwa dzieci i m³odzie¿y funkcjonuj¹cych w ruchu drogowym. W podanych dniach podjête zostan¹ dzia³ania profilaktyczno-prewencyjne w pobli¿u oraz wewn¹trz placówek edukacyjnych wszystkich stopni w obrêbie Warszawy i okolic.

Funkcjonariusze sprawdz¹, czy okolice szkó³ s¹ dostatecznie i prawid³owo oznakowane, aby zapewniæ najm³odszym bezpieczeñstwo. Obejm¹ wzmo¿on¹ opiek¹ zw³aszcza te rejony przyszkolne, które charakteryzuj¹ siê wysokim poziomem ryzyka wyst¹pienia wypadku komunikacyjnego. Do tego celu oddelegowane zostan¹ specjalne patrole i posterunki. Sto³eczni policjanci przeprowadz¹ ponadto profilaktyczno-edukacyjne spotkania z uczniami w uczestnicz¹cych w akcji 162 szko³ach, podczas których zapoznaj¹ ich z zagadnieniami bezpieczeñstwa dzieci i m³odzie¿y w ruchu drogowym - opowiedz¹, jak bezpiecznie dotrzeæ do szko³y, na jakie przepisy drogowe zwracaæ szczególn¹ uwagê.

Wydzia³ Prewencji Komendy Sto³ecznej Policji przygotowa³ równie¿ dla uczniów specjalny poradnik opisuj¹cy sposób unikania zagro¿eñ podczas poruszania siê po drogach. Wydawnictwo dostêpne jest w formie elektronicznej.

Do szczególnie interesuj¹cych inicjatyw nale¿y ta podjêta przez komisariat Policji na Ursynowie. W porozumieniu z w³adzami samorz¹dowymi zosta³ wydrukowany elementarz dla dzieci "Z borsukiem bezpieczniej". Pozycja opracowana przez Wydzia³ Prewencji Komendy Sto³ecznej Policji, za pomoc¹ rebusów, krzy¿ówek, wierszyków i kolorowanek przekazuje najm³odszym wiedzê o bezpiecznych zachowaniach nie tylko w ruchu drogowym, lecz tak¿e na podwórku, w domu i w szkole. Na pocz¹tku roku szkolnego ksi¹¿eczka trafi do dzieci.

Wydzia³ Ruchu Drogowego KSP uruchomi³ ponadto specjalny numer telefonu, pod który zg³aszaæ mo¿na uwagi i informacje zwi¹zane z prowadzon¹ akcj¹. W dni robocze w godzinach od 8 do 15 jest to warszawski numer 603 72 99, natomiast ca³odobowo mo¿na dzwoniæ do dy¿urnego pod 603 77 55 oraz 603 77 56.

Z policyjnych statystyk wynika, ¿e wraz z kolejn¹ edycj¹ akcji "Bezpieczna droga do szko³y" w 2009 roku zmniejszy³a siê liczba zdarzeñ drogowych z udzia³em m³odzie¿y szkolnej. Pocz¹tkowe tygodnie lat szkolnych 2007 i 2008 przynios³y po 3 wypadki z udzia³em dwóch grup wiekowych: 7-14 oraz 15-17 lat. Jeden uczeñ z m³odszej oraz dwie osoby ze starszej grupy wiekowej zostali w 2008 roku sprawcami wypadków drogowych. 

Policyjne analizy wskazuj¹ wyraŸnie, ¿e rok 2009 przyniós³ w tym zakresie istotn¹ zmianê. Wówczas od 1 do 7 wrzeœnia w zdarzeniu drogowym nie ucierpia³o ani jedno dziecko w wieku 7-14 lat, natomiast z grupy wiekowej 15-17 lat poszkodowany zosta³ jeden uczeñ. Poœród przedstawicieli obydwu grup ani jedna osoba nie spowodowa³a wypadku.

copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry