strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
reklama
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Aktualności

Dajemy Ci wolną rękę
26-11-2009, autorem rysunków dla kampanii jest Marek Raczkowski

"Dajemy Ci wolną rękę" to hasło nowej kampanii społecznej przygotowanej przez fimę Nokia Poland. Jej celem jest upowszechnienie i używanie zestawów głośnomówiących w samochodach.



Zgodnie z Ustawą "Prawo o ruchu drogowym" (art. 45 ust. 2 pkt. 1) "Kierującemu zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu kierunkowego wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Za to wykroczenie w ubiegłych roku funkcjonariusze policji wystawili blisko 24 tysiące mandatów po 200 złotych. Niestety, w tym roku statystyki te będą jeszcze wyższe - w pierwszych 9 miesiącach ukarano już 25 166 kierowców.

Poza przytoczonymi statystykami wiadomo, że skala tych wykroczeń jest o wiele większa. Potwierdzają to m.in. badania przeprowadzone przez MillwardBrown SMG/KRC, w których 59 proc. ankietowanych odpowiedziało, że korzysta z telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem, a 67 proc. z nich przyznało się, że rozmawia trzymając aparat "przy uchu"*.

Skutki takiego zachowania trudno odnaleźć w statystykach policyjnych dotyczących przyczyn wypadków na drogach. Można jednak dość łatwo przekonać się, że trzymanie telefonu w jednej ręce podczas prowadzenia samochodu uniemożliwia nam bezpieczne wykonanie prostych czynności jak np. zmiana biegu.

Założenia kampanii nie obejmują wpływu prowadzenia rozmów telefonicznych przez kierowcę na jego koncentrację i postrzeganie sytuacji na drodze. Po prostu jej twórcy wyszli z założenia, że w dzisiejszych czasach nie ma już "ustawowej" możliwości zakazania prowadzenia takich rozmów. Można jednak zachować przy tym optymalne bezpieczeństwo zarówno względem siebie, swoich pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Rozwiązaniem takim jest montaż jakiegokolwiek zestawu głośnomówiącego, a przede wszystkim późniejsze i konsekwentne korzystanie z niego.

Na potrzeby kampanii została przygotowana strona internetowa www.dajemyciwolnareke.pl Dodatkowo do zmiany swoich nawyków i bezpiecznego korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodem zachęcają liczne ulotki, historyjki obrazkowe, naklejki na tylną szybę auta i akcje promocyjne.

Jednym z takich działan będzie akcja prowadzona we współpracy ze Statoilem. Od 11 grudnia na stronie internetowej kampanii i wybranych stacjach Statoil rozdawanych będzie 1000 voucherów uprawniających do bezpłatnego montażu zestawu głośnomówiącego w swoim samochodzie. Co ważne - pomimo zainicjowania kampanii przez firmę Nokia - będzie można zamontować zestawy do telefonów dowolnego producenta.

Vouchery rozdawane będą na następujących stacjach Statoil:

- Częstochowa: ul. Bardowskiego 64/68 i Al. Wojska Polskiego 121/127;
- Gdańsk: ul. Marynarki Polskiej 93;
- Gdynia: ul. Morska 78A;
- Kraków: ul. Armii Krajowej 10 i oś. Dywizjonu 303 21A;
- Poznań: ul. Bobrzańska 21 i ul. Wojciechowskiego 4;
- Warszawa: ul. Puławska 86 i ul. Rosoła/Jarzębskiego 220;
- Wrocław: ul. Karkonoska 52 i ul. Sucha 15C.

* "Badanie postaw i zachowań wobec rozmów telefonicznych podczas jazdy samochodem" przeprowadzone przez MillwardBrown SMG/KRC, na próbie 1009 kierowców w listopadzie 2009.


copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry