Dzieci o bezpiecznym przejeździe przez tory 26-01-2010, foto: archiwum
Rozstrzygnięto I edycję konkursu dla dzieci przygotowanego w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - "Zatrzymaj się i żyj". Swoje prace nadesłali uczniowie z 45 szkół podstawowych z całej Polski.
Od kilku lat PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą kampanię społeczną "Bezpieczny przejazd". We wrześniu 2009, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, ogłoszono konkurs dla dzieci polegający na przygotowaniu projektu uczącego innych bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowych.
Do konkursu przystąpili uczniowie z 45 szkół podstawowych z całej Polski, choć jak podkreślają organizatorzy, głównie z małych miejscowości. Jury nagrodziło autorów wszystkich prac maskotkami słonia - symbolu kampanii "Bezpieczny przejazd".
Wyróznienia za entuzjazm i zaangażowanie dzieci niepełnosprawnych w działania edukacyjne służące przygotowaniu ich do świadomego i bezpiecznego życia przyznano dla:
-
Szkoły Podstawowej dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie za projekt pt. "Widzę – wiem, robię – rozumiem";
- Zespółu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim za projekt pt. "Nasze bezpieczeństwo zależy od nas"
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Brzechwy w Szprotawie;
oraz za wieloaspektowość ujęcia tematu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz różnorodność użytych form przekazu dla:
-
Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Sobolewie;
-
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 im. Armii Krajowej w Wałbrzychu;
-
Szkoły Podstawowej nr 16 im. T. Kościuszki w Białymstoku.
Główne nagrody, w tym czek pieniężny w wysokości 2, 3 i 5 tys. złotych otrzymali:
3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu za film edukacyjny "Jedzie pociąg z daleka, jeśli chcesz żyć musisz poczekać", który w niekonwencjonalny sposób pokazuje jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas przekraczania przejazdów przez wszystkich użytkowników ruchu drogowego;
2 miejsce: Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Jeżewie za ciekawy sposób zwrócenia uwagi kierowców na konieczność zachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowo-drogowych, opracowanie autorskiej piosenki o bezpieczeństwie na przejazdach oraz Edukacyjnego Poradnika Plastycznego w wersji obrazkowej;
1 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Grudziądzu za różnorodność form edukacyjnych (wycieczkę na dworzec kolejowy, zwiedzanie nastawni, spotkanie z dróżnikiem przejazdowym, zajęcia plastyczne, akademię ze scenkami rodzajowymi, pochód przez miasto z transparentami) i szerokie rozpropagowanie przesłania kampanii wśród społeczności lokalnej poprzez zaangażowanie mediów lokalnych.