strona główna
Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | JedĽ Bezpiecznie
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
JedĹş Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Aktualności

Młodzi ludzie ofiarami i sprawcami wypadków drogowych
25-10-2010, źródło: Michelin, foto: archiwum

"Młodzi ludzie ofiarami i sprawcami wypadków drogowych - prędkość, potrącenia pieszych" to tytuł debaty zorganizowanej dla studentów na Politechnice Warszawskiej.
Była ona częścią ROSYPE (Road Safety for Young People in Europe) - europejskiego programu edukacyjnego na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze.
Debata dotyczyła m.in. brawury wśród młodych kierowców i jej przyczyn. Dlaczego młodzież, wiedząc co ich może spotkać, nadal zdecydowanie przekracza dozwoloną prędkość? Wielu myśli, że ich to nie dotyczy. Są jednak w błędzie, a takie myślenie może skończyć się tragicznie. Wielu też mówi: "Jeżdżę szybko, ale bezpiecznie".

Poruszono także kwestie systemu edukacji kierowców, liczby godzin, jakie muszą przejechać osoby, aby móc podejść do egzaminu na prawo jazdy i jak dalece jest to niewystarczające. Niektórzy studenci jeszcze się bronili, mówiąc: "Wszystko zależy od egzaminatora, jak będzie chciał oblać, to obleje". Ale ci sami zapytani czy po kursie w Polsce jest się dobrze przygotowanym do bycia kierowcą odpowiadają, że zdecydowanie nie. Egzaminator jest jedynie obserwatorem, który egzaminuje ze zdobytych wcześniej umiejętności i wiedzy. A te, bardzo często okazują się niewystarczające.Oprócz debaty odbyła się część praktyczna, podczas której można było skorzystać z symulatora jazdy na oponach o prawidłowym i niskim ciśnieniu oraz symulatora zderzeń.

Organizatorem programu ROSYPE jest firma Michelin, a jego współfinansowanie zapewnia Komisja Europejska. Program jest skierowany do dzieci i młodzieży. Polska edycja ROSYPE jest realizowana z myślą o studentach.

W polskiej edycji ROSYPE partnerami programu są WORDy w Olsztynie, Warszawie i Gdańsku, ITS oraz Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Program uzyskał także merytoryczne wsparcie Komendy Głównej Policji oraz PCK.

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry