strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
reklama
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Aktualnoœci

Piesi gin¹ na drogach
29-11-2010, Ÿród³o: policja, foto: archiwum

Podczas minionego weekendu na polskich drogach w 343 wypadkach zginê³o 51 osób. A¿ 29 z nich stanowili piesi. S¹ oni bez w¹tpienia t¹ grup¹ u¿ytkowników dróg, która w okresie jesiennym jest szczególnie nara¿ona na niebezpieczeñstwo.



Jesieñ jest okresem kiedy na polskich drogach zwiêksza siê liczba wypadków z udzia³em pieszych. W nocy i o zmroku, na drogach Ÿle oœwietlonych lub nieoœwietlonych pieszy "tonie" w mroku. Widoczny staje siê dla kierowcy dopiero w œwiat³ach samochodu. Przy du¿ej prêdkoœci pojazdu kierowca mo¿e nie wyhamowaæ na czas. Podczas z³ej widocznoœci piesi gorzej oceniaj¹ sytuacjê drogow¹ np. odleg³oœæ od pojazdu. Nie zawsze wiedz¹ czy kierowca spostrzeg³, ¿e maj¹ zamiar przejœæ przez ulicê i w zwi¹zku z tym zmniejszy prêdkoœæ, czy te¿ wcale nie bêdzie zwalnia³.

Niezwykle wa¿ne jest, aby piesi, którzy poruszaj¹ siê jezdni¹ lub poboczem nosili elementy odblaskowe. Musimy zdaæ sobie sprawê, ¿e pieszy dostrzega samochód z du¿ym wyprzedzeniem, natomiast kierowca z takim samym wyprzedzaniem wcale nie widzi pieszego.

Jesieni¹ z uwagi na wczeœnie zapadaj¹cy zmrok, czêsto padaj¹cy deszcz albo m¿awkê, mokre drogi, w niektórych miejscach zalegaj¹ce mokre i œliskie liœcie, jazda staje siê trudniejsza, nawet na oœwietlonych ulicach. W czasie opadów szyby samochodu szybko siê brudz¹, co te¿ ma wp³yw na widocznoœæ, a kierowcy bardziej mêczy siê wzrok. Niekorzystna pogoda przyczynia siê niekiedy do z³ego samopoczucia powoduj¹c u osób prowadz¹cych pojazdy rozproszenie uwagi.

Piesi w czasie z³ej widocznoœci "zlewaj¹" im siê otoczeniem. Mokra nawierzchnia sprawia, ¿e znacznie wyd³u¿a siê droga hamowania pojazdu. Pamiêtajmy! Minimalna droga zatrzymania samochodu jad¹cego z prêdkoœci¹ 50 km/h wynosi oko³o 30 metrów, a przy prêdkoœci 100 km/h - to ju¿ 80 metrów.

Piesi s¹ drug¹ w kolejnoœci grup¹ sprawców wypadków drogowych. W 2009 roku spowodowali oni 5015 wypadków (11,3 proc. ogó³u wypadków), w wyniku których œmieræ ponios³o 771 osób (16,9 proc. ogó³u zabitych), a obra¿enia cia³a odnios³o 4361 osób (7,8 proc. ogó³u rannych).

Najczêstsz¹ przyczyn¹ wypadków z udzia³em pieszych by³o:
- wejœcie na jezdniê bezpoœrednio przed jad¹cym pojazdem - 2 898 wypadków, (tj. 57,8 proc. wszystkich zdarzeñ spowodowanych przez pieszych),
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym - 582 wypadki (11,6 proc.),
- wejœcie na jezdniê zza pojazdu, przeszkody - 549 wypadków (10,9 proc.)
- wejœcie na jezdniê przy czerwonym œwietle - 408 wypadków (8,1 proc.).

W wiêkszoœci ofiarami œmiertelnymi, w tego typu wypadkach, byli sami piesi. W porównaniu z 2008 r. zanotowano mniejsz¹ liczbê osób zabitych w wypadkach spowodowanych przez pieszych o 233 osoby.

copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry