include"menu_lewe.php"; ?> |
|
PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO |
Prawo o ruchu drogowym | Nowelizacja
Zmiany dotyczące ruchu pieszych
30-08-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum
Co trzecią ofiarą wypadków drogowych w Polsce jest pieszy. W poprawie jego bezpieczeństwa ma pomóc najnowsza zmiana w przepisach.

26 lipca ubiegłego roku - po rozpatrzeniu poprawek Senatu - Sejm wprowadził zmiany w Ustawie Prawo o ruchu drogowym (z dnia 20 czerwca 1997). Po złożeniu podpisu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego tekst opublikowano w Dzienniku Ustaw poz. 991 w dniu 30 sierpnia 2013 roku z zastrzeżeniem, że zmiany te obowiązywać będą po upływie 12 miesięcy, czyli od jutra.
W artykule 11 dodano ustęp 4a w brzmieniu: "Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku".
W ustępie 5 dodano, że przepisów tych "nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem".
Jednocześnie wykreślono ust. 2 art. 43 ograniczający obowiązek noszenia po zmroku poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych do dzieci do 15 roku życia. Tym samym z ust. 3 pozostało odniesienie wyłącznie do ust. 1.
Art. 43.
1. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.
2. -
3. Przepis ust. 1 nie dotyczy drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Zmiany obejmują więc osoby w każdym wieku poruszające się poza obszarem zabudowanym. Według Prawa o ruchu drogowym obszar ten rozpoczyna znak D-42, a o wyjściu z niego informuje znak D-43.
Problem jest definicja czym jest element odblaskowy? W przeciwieństwie do świateł odblaskowych używanych na pojazdach nie sprecyzowano ani jego właściwości, ani wielkości, ani umiejscowienia - poza wskazaniem, że powinien być widoczny dla pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Dziś poza osobnymi elementami jak kamizelki, zawieszki czy opaski znajdziemy odblaski wkomponowane w odzież, buty, czy torby bądź plecaki. Trudno też jednoznacznie zdefiniować pojęcie zmroku.
Wiadomo za to, że za brak elementu odblaskowego w określonych w ustawie sytuacjach grozi mandat od 20 do 500 złotych.

Z obowiązku używania elementów odblaskowych zostały zwolnione osoby poruszjące się po zmroku poza terenem zabudowanym, ale będące w strefie zamieszkania. Według Prawa o ruchu drogowym to "obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi", czyli D-40 i D-41.
Nałożenie obowiązku noszenia elementów odblaskowym ma podnieść bezpieczeństwo najsłabiej chronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych. Według statystyk policyjnych w 2013 roku uczestniczyli oni w 9489 wypadkach (26,5 proc. ogółu), w których zginęło 1147 osób (34,2 proc.), a 9004 odniosło obrażenia (20,4 proc.).
Najwięcej osób (3400) zginęło na... przejściach dla pieszych, a w podziale na miesiące w okresie od września do grudnia. Najczęściej przyczyniali się do nich kierowcy samochodów osobowych (4990 potrąceń i 362 zabitych), ale też i blisko 9 proc. zdarzeń z ofiarami śmiertelnymi spowodowali sami piesi.
|
|
|
include"menu_prawe.php"; ?> |