strona główna
Portal dla wszystkich uczestnikˇw ruchu drogowego | Jed╝ Bezpiecznie
Sport
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jed┼║ Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilno┼Ť─ç


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Rajdy samochodowe

Oficjalna prezentacja Skody Fabia Super 2000
08-07-2008, foto: SkodaSkoda ukończyła pracę nad modelem Fabia Super 2000 przeznaczonym do startów w rajdach samochodowych. Oficjalna prezentacja auta miała miejsce na torze Auto Moto Centrum w miejscowości Bela pod Bezdezem. Jednocześnie, 4 lipca podczas Rajdu Bohemia, odbył się pokaz dla publiczności. Czeski producent zapowiedział start samochodu w przedostatniej rundzie mistrzostw Czech (22-23 sierpnia, Rajd Barum), będącego eliminacją ME i IRC.Podczas pokazów za kierownicą Fabii zasiedli Jan Kopecký i Raimund Baumschlager.
26-letni Jan Kopecky to czeski kierowca mający już na swoim koncie punkty startowe, które zdobył za kierownicą Fabii WRC, zaś cztery lata temu wywalczył tytuł Rajdowego Mistrza Czech. Z kolei 49-letni Raimund Baumschlager to austriacki kierowca, który w latach 2003-2005 zdobywał tytuł Rajdowego Mistrza swego kraju, startował w WRC, a później był kierowcą fabrycznym Volkswagena. Skoda zdradziła, że w testach Fabii S2000, udział brali m.in. Sebastian Lindholm i Carlos Sainz.

Zgodnie z przepisami Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA nowy model napędza 4-cylindrowa, 16-zaworowa jednostka napędowa opracowana w oparciu o dwulitrowy silnik FSI 110 kW, znany z Octavii. Podniesiono w nim moc ze 150 do około 280 koni mechanicznych. Fabia S2000 została wyposażona w 6-stopniową sekwencyjną skrzynię biegów oraz system napędu na cztery koła z trzema dyferencjałami mechanicznymi. Wymiary auta to: 3992 mm długości, 1798 mm szerokości i rozstaw osi równy 2486 mm.

Maciej Wisławski, m.in. ekspert w Szkole Auto:
"Spodziewany start Nowej Fabii w klasie Super 2000 budzi w kręgu fanów sportów motorowych wiele emocji. Klasa Super 2000 została zaprojektowana z myślą o większej dostępności sportów motorowych. Samochody w niej startujące miały być tańsze niż dostosowane do klasy WRC. Planowano, aby były bardziej zbliżone cenowo do grupy N, czyli samochodów produkcyjnych, ale producenci samochodów oraz zawodnicy dostrzegli w niej olbrzymi potencjał rozwoju. W rezultacie samochody grupy N nie mają większych szans w starciu z klasą Super 2000 i znaczna grupa zawodowych rajdowców planuje transfer z grupy WRC do klasy S2000. To dynamiczne, lekkie i silne samochody. Ważą 1150-1200 kg i są napędzane silnikami o mocy około 300 KM. Myślę, że Nowa Fabia S2000 może w tej klasie wywalczyć dla Skody wiele sukcesów".

copyright 2002-2024 | polityka prywatno┼Ťci | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do g├│ry