portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Jazda bez czytanki… na telefonie
POLSKIE DROGI | Ministerstwo Infrastruktury zapowiada nowy odcinek S12
MATERIAŁ PARTNERA | Zimowa oferta już dostępna na stacjach Circle K

www.jedz-bezpiecznie.pl
reklama

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
Wyścigi | WTCC 2014

Doświadczony zespół Hondy w Spa
18-06-2014 | źródło: materiały prasowe

W sierpniu seria wyścigów WTCC przenosi się z Europy do Ameryki Południowej, bowiem kolejna runda rozegrana zostanie w Argentynie. Ostatnia europejska rywalizacja odbędzie się na torze Spa-Francorchamps, uznawanym za najpiękniejszy tego typu obiekt na świecie.W tym roku Gabriele Tarquini z zespołu Castrol Honda obchodzi 29 rocznicę swego debiutu na torze Spa, gdzie wystartuje już po raz dwudziesty. Po raz pierwszy pojawił się tam w 1985 roku, kiedy to - jako 23-latek - ukończył wyścig Formuły 3000 na czwartym miejscu, z nieznaczną stratą do podium.

Gabriele Tarquini:
"Po przejechaniu kilku okrążeń na Francorchamps poczułem się jak w domu. To było jak bardzo silne deja vu. Nawet na niektórych włoskich torach nie czułem się tak pewnie, a przecież to na nich wychowywałem się jako kierowca. W 2007 roku tor Spa trochę się zmienił, ponieważ zmodyfikowano szykanę Bus Stop, jednak większość trasy pozostała taka sama. Ostatnio ścigałem się tu w 2005 roku i biorąc pod uwagę metamorfozę, jaką przeszły w tym czasie samochody, z pewnością będę musiał poczekać do ostatniego okrążenia jazd próbnych, żeby znów poczuć się "chez moi"!

Wieloletnie starty Tarquinigo w Formule 1 oraz licznych edycjach Spa 24 Hours znacznie pogłębiły wiedzę 52-letniego kierowcy na temat toru Spa. To właśnie do niego należy rekord okrążenia kwalifikacyjnego podczas Spa 24 Hours, który osiągnął w 1997 roku, prowadząc turystyczną Hondę Accord.

Gabriele Tarquini:
"Pamiętam jakby to było wczoraj. Wieczorna sesja kwalifikacyjna zbliżała się już do końca. Ponieważ na torze ruch był niewielki, a temperatura idealna, zdecydowałem się spróbować. Po prostu pojechałem i wykręciłem czas 2.29,867, który dawał mi wtedy pole position. Świadkowie tego przejazdu powiedzieli mi później, że widok Accorda pokonującego zakręt Eau Rouge wywarł na nich ogromne wrażenie".

W ramach Mistrzostw FIA WTCC Tarquini zadebiutował na torze Spa w 2005 roku, zajmując czwarte miejsce w pierwszym wyścigu.

Również Tiago Monteiro, kolega Tarquiniego z Castrol Honda World Touring Car Team, zna tor Spa z występów na Mistrzostwach Francuskiej Formuły 3, oraz - podobnie jak Targuini - z udziału w serii F3000 i Formuły 1.

Mehdi Bennani jest jedynym kierowcą ze stajni Hondy, który miał szansę zapoznać się z torem Spa po zmianach, gdyż w 2009 roku brał udział w imprezie Spa 1000 km.

Mehdi Bennani:
"Od tego czasu bardzo lubię wracać do Belgii. Tor Spa-Francorchamps pozwala na bardzo dynamiczną rywalizację, ma wiele szybkich zakrętów i częste zmiany kierunku jazdy, a do tego potrzebne jest znakomite zawieszenie i duża prędkość maksymalna. Jednak po dobrym występie w Moskwie i po postępach, które poczyniliśmy, jestem pewien, że Civic nawiąże wyrównaną walkę z innymi i znów będziemy walczyć o podium".

W przeciwieństwie do swoich kolegów z fabrycznego teamu Hondy, Norbert Michelisz, węgierski kierowca z Zengo? Motorsport, w ogóle nie zna toru Spa, więc będzie to dla niego zupełnie nowe wyzwanie. Węgier nie traci jednak pewności siebie, bowiem już w najbliższy weekend będzie miał szansę zapoznać się 7-kilometrową trasą, zlokalizowaną wśród przepięknych ardeńskich lasów.
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry