strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
reklama
Technika
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Systemy wspomagające bezpieczeństwo

Asystent parkowania
20-08-2006, foto: BoschJuż w przyszłym roku do seryjnej produkcji trafi system Park Assistant opracowany przez inżynierów firmy Bosch. System ten ma ułatwić parkowanie samochodu, przede wszystkim na zatłoczonych ulicach i parkingach.

Specjalnie rozmieszczone w karoserii auta czujniki mierzyć będą potencjalne miejsce do zaparkowania. Wystarczy np. jadąc samochodem wzdłuż zaparkowanych przy krawężniku samochodów wypatrzeć lukę, a system czujników automatycznie określi jej długość i głębokość i przekaże odpowiedni komunikat kierowcy. Jeśli będzie pozytywny to cały proces parkowania może zostać wsparty poleceniami głosowymi, np. „skręt kierownicy w lewo” lub informacjami graficznymi na ekranie umieszczonym w kokpicie.

Czujniki systemu działają na zasadzie fal ultradźwiękowych odbijających się od przeszkody, których długość odczytywana jest powtórnie przez sensor umieszczony w pojeżdzie. Na tej samej podstawie działają spotykane dziś czujniki cofania.

W roku 2008 Bosch przymierza się do wprowadzenia kolejnej generacji czujników parkowania. Tym razem samochód wyposażony fabrycznie w elektryczne wspomaganie układu kierowniczego sam wykona za nas potrzebne do zaparkowania ruchy kierownicą. Do roli kierującego należeć będzie jedynie operowanie pedałami gazu i hamulca.


copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry