strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
reklama
Technika
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Ekologia

Ekologiczne opony Bridgestone w Toyocie iQ
30-11-2008, foto: Toyota, BridgestoneKoncern oponiarski Bridgestone poinformował o rozpoczęciu dostaw ekologicznych opon letnich do Toyoty iQ. Opony te, o nazwie ECOPICA (EP25), mają rozmiar 175/65 R15 84S.

Do ich produkcji zastosowano technologię NanoPro-Tech, która wpływa na mikrostrukturę materiałów poprzez oddziaływanie molekularne. Dzięki niej inżynierom z Bridgestone udało się połączyć zmniejszony opór toczenia z bezpiecznym zachowaniem się na mokrej nawierzchni.


Cykl życia opony, a emisja CO2. W przypadku opony ECOPIA całkowita emisja CO2: 296,4kg-CO2 na 1 sztukę.

Mniejszy opór toczenia znacząco wpływa na obniżenie zużycia paliwa, a co za tym idzie, na niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Redukcję CO2 udało się również uzyskać w procesie wytwarzania opony, jak i jej późniejszej utylizacji. Według potwierdzonych przez producenta danych redukcja tylko w czasie użytkowania opony wynosi aż 87% w porównaniu do tradycyjnej opony o tym samym rozmiarze.

Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli stopniowe wprowadzanie tej technologii do produkowanych przez siebie opon. Do 2014 roku na rynku japońskim wszystkie opony letnie Bridgestone do samochodów osobowych będą stanowiły model ECOPIA.

copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry