strona główna
Portal dla wszystkich uczestnikˇw ruchu drogowego | Jed╝ Bezpiecznie
Technika
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jed┼║ Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilno┼Ť─ç


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Technika w samochodzie

Nowy rekord prędkości auta napędzanego biogazem
11-12-2008, foto: DunlopNa niemieckim torze Papenburg ustanowiono nowy rekord prędkości samochodem napędzanym biogazem. Przypadł on Audi A4 Quattro B7, które osiągnęło maksymalną prędkość 327 km/h.

Przygotowaniem auta to próby bicia rekordu podjęła się firma tuningowa Hohenester. Wybór padł na 3 litrowy silnik Audi RS4, w którym zwiększono moc z 380 do 580 koni mechanicznych. Paliwo w postaci biogazu uzyskano m.in. ze zmielonej trawy. Tym samym organizator próby, TUV Rheinland (międzynarodowa firma zajmująca się certyfikacją oraz badaniem produktów oraz technologii pod kątem jakości i bezpieczeństwa) udowodnił, że w paliwach ekologicznych drzemie ogromny, niewykorzystany jeszcze potencjał.

Audi poruszało się na oponach Dunlop SP Sport Maxx TT o rozmiarze 235/40 ZR 18 (95Y) XL. Jest to nowa opona typu ultra-high performance, w której zastosowano innowacyjny składnik Kevlar zawierający nanocząsteczki. Wpływa on na usztywnienie boków opony, które stają się bardziej odporne na skręcanie, napięcie i nagrzewanie.Jürgen Hohenester, kierowca Audi:
"Poprawiając rekord pokazaliśmy, że biogaz nie tylko może zastąpić ropę naftową, ale udowodniliśmy, iż radość z jazdy oraz ekologia to cechy, które można z powodzeniem połączyć".


copyright 2002-2024 | polityka prywatno┼Ťci | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do g├│ry