strona główna
Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | JedĽ Bezpiecznie
Technika
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
JedĹş Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Jednostki napędowe

Technologie SKYACTIV
21-10-2010, źródło i foto: Mazda

Mazda Motor Corporation opublikowała szczegóły dotyczące najnowszej generacji układów napędowych pod nazwą SKYACTIV. Nowe rozwiązania obejmują silniki, skrzynie biegów, nadwozia oraz podwozia, które będą wprowadzane do gamy Mazdy od 2011 roku, przynosząc znaczne zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla we wszystkich modelach.
Proces ten w pierwszym etapie będzie koncentrować się na tworzeniu lekkich konstrukcji oraz na optymalizacji technologii układu przeniesienia napędu. Na dalszych etapach wprowadzone zostaną technologie poprawiające wydajność, takie jak odzysk energii z układu hamulcowego oraz układy hybrydowe. Celem jest obniżenie zużycia paliwa w samochodach Mazdy o 30 proc. przed rokiem 2015 (w porównaniu z 2008).

Silnik benzynowy SKYACTIV-G, osiągnie - bez zastosowania elektrycznych elementów napędu - poziom zużycia paliwa, który do tej pory był zarezerwowany dla rozwiązań hybrydowych. Wysoce wydajny silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem charakteryzuje się współczynnikiem sprężania wynoszącym 14,0:1 - jest to najwyższy na świecie współczynnik osiągnięty przez produkowany fabrycznie silnik benzynowy.

Takie właściwości oznaczają, że silnik zużywa o 15 proc. mniej paliwa, a jednocześnie moment obrotowy zwiększa się o 15 proc. Wyższy moment obrotowy przy niskich i średnich prędkościach silnika przekłada się na większy komfort prowadzenia oraz mniejsze zużycie paliwa w codziennej eksploatacji.

Nowy silnik wysokoprężny SKYACTIV-D także osiągnął rekordowy współczynnik sprężania wynoszący 14,0:1. Jest to najlepszy wynik w historii dla silnika wysokoprężnego - oznacza on dwudziestoprocentowy spadek zużycia paliwa oraz wyjątkowo czysty proces spalania.

Nowy silnik Mazdy SKYACTIV-D będzie spełniał przyszły standard emisyjny Euro 6 bez konieczności zastosowania kosztownych rozwiązań zmniejszających zawartość tlenków azotu w spalinach. Dwustopniowa turbosprężarka zapewnia równomierną i płynną reakcję zarówno przy niskich, jaki i wysokich prędkościach obrotowych silnika oraz zwiększa zakres przedziału prędkości obrotowych silnika do 5200 obr./min., przy których moment obrotowy osiąga maksymalne wartości.

W ramach technologii SKYACTIV inżynierowie Mazdy stworzyli także nową automatyczną skrzynię biegów SKYACTIV-Drive, która łączy zalety standardowej automatycznej skrzyni biegów, skrzyni bezstopniowej i dwusprzęgłowej. Znacznie rozszerzony zakres działania sprzęgła lock-up zwiększa wydajność przekładni hydrokinetycznej, poprawia wydajność przeniesienia momentu obrotowego oraz sprawia, że kierowca czuje się podobnie jak w przypadku prowadzenia samochodu z ręczną skrzynią biegów.

SKYACTIV-Drive charakteryzuje się również oszczędnym zużyciem paliwa - jest ono o 7 proc. mniejsze niż w przypadku obecnie stosowanych automatycznych skrzyń biegów.

Nowa SKYACTIV-MT to niezwykle lekka i kompaktowa ręczna skrzynia biegów o obniżonym współczynniku tarcia wewnętrznego, który również przekłada się na niższe zużycie paliwa. Jej kompaktowy rozmiar przyczynia się do efektywnego rozplanowania konstrukcji samochodu, zaś krótki skok dźwigni i łatwość zmiany biegu przywodzą na myśl samochód sportowy.

Obniżenie masy pojazdu ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla. Główną rolę w tym procesie odgrywać będzie nowa konstrukcja SKYACTIV-Body oraz rama pojazdu SKYACTIV-Chassis. Nowe nadwozie o dużej wytrzymałości jest o 8 proc. lżejsze oraz o 30 proc. sztywniejsze. Łączy ono w sobie wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa w razie zderzenia oraz zwinność prowadzenia. Niewielką masę pojazdu osiągnięto przede wszystkim dzięki zastosowaniu stali o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie oraz optymalnych materiałów spajających. Nowe podwozie SKYACTIV-Chassis wyposażono także w nowoczesne zawieszenie, które jest o 14 proc. lżejsze niż obecnie stosowane oraz gwarantuje wysoki komfort jazdy.

www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także:

Wywiady
· Coraz więcej osób rozumie założenia Zoom-Zoom 30-06-2010
rozmowa z Magdaleną Węglewską, Dyrektor PR Mazda Motor Poland

Aktualności
· Nowa Mazda5 trafia do salonów 08-10-2010
· Mazda CX-7 z homologacją ciężarową 19-05-2010
· Mazda 6 z homologacją ciężarową 19-04-2010
· 25 salon sprzedaży Mazdy 22-03-2010
· Dwa nowe salony Mazdy 11-12-2009
· Mazda 6 Hoshi 02-12-2009
· Mazda 5 z homologacją ciężarową 27-05-2009
· Mazda Poland uruchamia program "Mazda Assistance" dla swoich klientów 13-11-2008

Zapowiedzi
· Nowa Mazda 5 w sprzedaży od jesieni 29-06-2010
· Nowa Mazda 5 zadebiutuje w Genewie 20-01-2010
· Genewskie premiery Mazdy 03-02-2009

Prezentacje
· Debiut nowej Mazdy 5 29-03-2010
· Odświeżona Mazda CX-7 06-10-2009
· Nowa Mazda 3 03-12-2008

Technika
· Technologie SKYACTIV 21-10-2010
· Mazda pracuje nad silnikiem hybrydowym 29-03-2010
· Najbardziej ekologiczna lakiernia samochodów 21-11-2009

Galerie
· Wieczór z Mazdą 28-06-2010

copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry