portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Plusy i minusy - Cupra Born, elementy podnoszące bezpieczeństwo dzieci
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Honda, NIO i Toyota z ocenami Euro NCAP
TESTY | Dziecko w Cupra Born - foteliki i wózki

Portal dla wszystkich uczestnikw ruchu drogowego | Jed Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
TESTY
Pierwsze wrażenia

Całkowita zmiana koncepcji
10-01-2013 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W czasach, gdy każdy producent samochodów musi mieć w ofercie minivana, Mercedes robi zupełnie na odwrót. Wraz z nową generacją A Klasy zmienia go w zwykłego kompakta.Widocznie zarząd firmy ma sobie znane powody. Efekty zmian już poznałem pierwszego dnia testów, gdy kilka osób zaczepiało mnie na parkingach i z uznaniem oceniali wygląd samochodu. Uważali też, że minivan nie przystawał do wizerunku tej marki i zmiana zdecydowanie wyszła na lepsze. Mnie z kolei zaskoczyło, że tych kilka osób - w tym i panie - tak dobrze orientują się w nowinkach motoryzacji.

Entuzjazm wszystkich stygł nagle, gdy pytali o cenę. Katalogowa to 89 900 złotych, testowana z dodatkami to prawie 160 tys. zł! A to przecież zaledwie najmniejsza Klasa w Mercedesie. Przyznać jednak trzeba, że bazowy model kosztuje 66 tys. złotych. W naszym egzemplarzu cenę podbija silnik benzynowy o pojemności 1.8 litra (A 180) wzbogacony o opcjonalną, automatyczną przekładnię 7G-DCT z trzema trybami pracy - normal, sport i manual (dopłata 9 tys. zł). Całość opiera się na pakiecie BlueEFFICIENCY, który zawiera m.in. automatyczne zgaszenie silnika na krótki postojach oraz pracę silnika w trybie eco (ogranicza ostrzejsze dociśnięcie pedału gazu).

Na cenę końcową składa się także wiele dodatków. Wystarczy wspomnieć o Pakiecie Exclusive zawierającym podgrzewane fotele przednie z regulacją lędźwiową, wielofunkcyjną kierownicę i centralny zamek z pilotem - wszystko za nieco ponad 9 tys. złotych czy panoramicznym dachu za 4,3 tys. zł. Warto dopłacić 3681 złotych za asystenta kontroli martwego punktu w lusterkach bocznych i utrzymania swojego pasa ruchu. Zresztą systemów podnoszących bezpieczeństwo jest o wiele więcej.

Różnica pomiędzy poprzednią, a nową Klasą A jest znacząca. Poprzednia, zbudowana jako minivan, miała 3,9 metra długości, teraz liczy 4,3 metra. Niewiele to jednak zmienia w rozstawie osi - odpowiednio 2,6 i 2,7 metra. Za to najwięcej, co oczywiste, straciła w przestrzeni bagażowej, która mierzy teraz 341 litrów, a poprzednio o 94 litry więcej. I kolejna ważna różnica to wysokość. Nowa ma 1,4 m wysokości, jako minivan 1,6 m. Poprzez te zmiany może bezpośrednio konkurować z BMW serii 1.Mercedes zamiast tradycyjnego wyłącznika przedniej poduszki powietrznej proponuje system automatycznie wykrywający jego obecność. Wówczas następuje jej dezaktywacja, co umożliwia ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy na miejscu pasażera. W Klasie A jest to opcja za dopłatą 245 złotych, do której doliczyć trzeba zakup modelu fotelika z transponderem. Jeśli go nie ma wówczas na boku kokpitu od strony pasażera widnieje stosowne ostrzeżenie.Standardowe elementy podnoszące bezpieczeństwo podróżujących dzieci znajdziemy na tylnych siedzeniach. Trzeba pochwalić Mercedesa za praktyczne rozwiązania miejsc z uchwytami Isofix. Obudowanie ich plastikowymi prowadnicami gwarantuje szybkie i prawidłowe wpięcie szyn, a jednocześnie chroni skórzaną tapicerkę przed uszkodzeniem. W plecach oparć kanapy umieszczono dodatkowe punkty mocowania tzw. top tether, kierowca ma możliwość zablokowania elektrycznej regulacji wszystkich i otwarcia drzwi tylnych od środka. Z kolei plecy oparć przednich foteli pokryto plastikiem, który umożliwia łatwe usunięcie zabrudzeń przez podeszwy butów dzieci siedzących w fotelikach.Testowana wersja: Mercedes Klasa A 180 122 KM, przekładnia automatyczna z podwójnym sprzęgłem 7G-DCT, prędkość maksymalna 202 km/h, przyspieszenie do 100 km/h w czasie 11,5 sekundy, średnie zużycie paliwa 5,4 l/100 km, pakiet "Urban", cena podstawowa - 89 900 złotych.

czytaj także:
· Plusy i minusy - Mercedes Klasa A

  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry