portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
POLSKIE DROGI | Dwa odcinki przyszłej autostrady pod nadzorem fotoradarów
TEST | Odpalamy akumulator z kabli, ale bez angażowania drugiego kierowcy i samochodu
WEEKEND | Dlaczego SEAT śledzi kierowcę, Grand Cherokee V, FCA w Polsce, Dakar'21, Drogi

www.jedz-bezpiecznie.pl
#DrogaDoCzystejPrzyrody

portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | strony

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Wydanie na weekend


Najczęściej czytane


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Z rynku


 
TESTY EURO NCAP

Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Audi A6 | Wrzesień 2018


Audi A6

24-06-2018 | tekst: Maciej Kalisz | foto i film: EuroNCAP i archiwum

Sedan czyli limousine z napędem na przód - w takiej postaci do testów zderzeniowych Euro NCAP trafiło nowe Audi A6 (C8). Spośród wszystkich ocenianych w tym roku modeli samochodów uzyskał on najwyższą notę za poziom ochrony potrąconego pieszego.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Audi A6 | Wrzesień 2018

Audi A6 oferowany jest przez koncern z Ingolstadt od 1994 roku. Podczas wiosennego salonu samochodowego w Genewie zaprezentowano jego piątą generację produkowaną w Neckarsulm (Badenia-Wirtembergia). Jego sprzedaż w Polsce rozpoczęła się w maju, zaś bazową wersją wyposażenia jest model 50 TDI quattro. Wszystkie jednostki napędowe wyposażone są w technologię mild-hybrid z alternatorem-rozrusznikiem i dodatkowym akumulatorem litowo-jonowym. W przypadku silników V6 bazuje na głównej sieci pokładowej 48 V, zaś w przypadku jednostek 4-cylindrowych na 12 V.

To czwarty sprawdzian A6 w testach Euro NCAP. Poza pierwszym, w 1998 roku, w pozostałych otrzymał maksymalną ocenę pięciu gwiazdek (z uwagi na zmieniający się zakres testów nie można ich ze sobą porównywać).

Nowa limuzyna klasy średniej Audi testowana była w wersji z napędem na przód i do takiej odnoszą się poniższe oceny. W specyfikacji Euro NCAP nosiła oznaczenie 40 TDI (silnik 2.0 o mocy 150 KM) Sportline. W polskim cenniku wyszczególniono tylko dwa poziomy wyposażenia A6 Limousine i A6 Limousine Sport. W standardzie montowanych jest m.in. sześć poduszek powietrznych, pasy bezpieczeństwa z pirotechnicznymi napinaczami i ogranicznikiem napięcia, sygnalizacja niezapięcia pasów bezpieczeństwa dla wszystkich miejsc, system mocowania fotelików Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy, wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera, tempomat z ogranicznikiem prędkości, ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu oraz system autonomicznego hamowania awaryjnego w pełnym zakresie prędkości oraz z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów (Audi pre sense front).

Bezpieczeństwo dorosłych 35,5 pkt. (93 proc.)

Podczas uderzenia przodem Audi A6 w przeszkodę odkształcalną na manekinie kierowcy stwierdzono obrażenia klatki piersiowej i lewej nogi, natomiast u pasażera odnotowano tylko lewej nogi - ocena 7,3 na 8 punktów. W teście uderzenia całą szerokością auta w przeszkodę stałą, zarówno u kierowcy, jak i pasażera (który tym razem siedzi na kanapie po przekątnej do kierującego) odnotowano obrażenia klatki piersiowej (7,5/8 pkt.).

W trakcie zderzenia bocznego ochrona kierowcy była na optymalnym poziomie, z kolei podczas uderzenia w słup klatka kierowcy narażona była na duże przeciążenia (15,2/16 pkt.).

Profile wszystkich miejsc oraz zagłówków zapewniły wysoką ochronę kręgów szyjnych (1,6/2 pkt.).

Od tego roku specjaliści z organizacji Euro NCAP oceniają działanie systemu autonomicznego hamowania awaryjnego w mieście (przy niższych prędkościach) w znacznie większym zakresie. Trzystopniowy sprawdzian obejmuje wykrycie zatrzymanego pojazdu znajdującego się na połowie lewej i prawej strony oraz całej szerokości maski samochodu. Jednak warunkiem przyznania punktów w tej części testów jest odpowiednia ocena ochrony kręgów szyjnych na przednich miejscach. Działający w tym zakresie system Audi pre sense front otrzymał maksymalną notę 3,9 z 4 punktów.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Audi A6 | Wrzesień 2018

Bezpieczeństwo dzieci 41,9 pkt. (85 proc.)

Według specyfikacji udostępnionej przez Euro NCAP do testów z fotelikami dziecięcymi wybrano: dla manekina 6-letniego dziecka był to firmowy fotelik 15-36 kg Audi Youngster Plus, zaś dla manekina 10-letniego dziecka podwyższenie siedziska Manga firmy Safety First.

Podczas zderzenia czołowego (w przeszkodę odkształcalną) u starszego dziecka doszło do przeciążeń kręgów szyjnych, natomiast u młodszego ochrona była na optymalnym poziomie (14,9/16 pkt.). W drugim sprawdzianie - uderzenie boczne od strony większego manekina - przyznano maksymalną liczbę 8 punktów.

Nowe Audi A6 wyposażone zostało w mocowania Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. W polskim cenniku na liście fabrycznego wyposażenia znajduje się także para Isofix na przednim fotelu pasażera. Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera także jest standardem. Dostępność i działanie tych elementów oceniono na 7 z 13 punktów.

Specjaliści z Euro NCAP oceniają również jakość montażu wybranych przez siebie 11 modeli fotelików dziecięcych. W zależności od konstrukcji mogą być mocowane za pomocą pasa bezpieczeństwa osoby dorosłej lub systemu Isofix. Ze względów konstrukcyjnych zrezygnowano z próby montażu (pasem bezpieczeństwa) na środkowym miejscu kanapy Audi A6 bazy Maxi-Cosi EasyBase 2. Niemniej końcowa ocena to maksymalna do zdobycia liczba 12 punktów.

Ochrona pieszych 38,9 pkt. (81 proc.)

Ochronę na wysokości zderzaka (nóg osoby dorosłej) oceniono maksymalną liczbą 6 punktów, ochronę na wysokości przedniego pasa (miednicy) na 3,6 z 6 pkt., zaś ochronę na wysokości maski (głowy) na 19 z 24 pkt (największym zagrożeniem jest podszybie i słupki A).

Od tego roku organizacja Euro NCAP rozszerzyła zakres ocen autonomicznego hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania obecności pieszych i rowerzystów. Stąd powiększono skalę ocen z 6 do 12 punktów, a sprawdzian przeprowadzany jest w warunkach dziennych i nocnych. Każdy z nich obejmuje przejście pieszego przed samochodem, wyjście zza przeszkody oraz poruszanie się poboczem (tyłem do nadjeżdżającego samochodu). W przypadku rowerzysty jest to przejazd przed maską samochodu i jazda po tym samym pasie ruchu.

W nowym Audi A6 standardem w każdej wersji wyposażenia jest Audi pre sense front (funkcja wykrywania obecności innego pojazdu, pieszego lub rowerzysty). Jego działanie oceniono na 10,3 z 12 punktów.

Elementy podnoszące bezpieczeństwo 9,9 pkt. (76 proc.)

Z elementów podnoszących bezpieczeństwo, których działanie oceniają obecnie specjaliści z Euro NCAP, testowany egzemplarz A6 wyposażony został w sygnalizację niezapiętych pasów bezpieczeństwa dla wszystkich miejsc (3/3 pkt.), tempomat z ogranicznikiem prędkości (1,3/3 pkt.), asystenta utrzymania wybranego pasa ruchu (2,8/4 pkt.) oraz system autonomicznego hamowania awaryjnego - to także Audi pre sense front - przy wyższych prędkościach (2,9/3 pkt.).

W przypadku tego ostatniego elementu również poszerzono zakres ocen, ale zachowano dotychczasową skalę punktów. Sprawdzian obejmuje aż 11 sytuacji - działanie systemu przed hamującym (1 próba), jak i zwalniającym przed nami pojazdem (3 próby - dla lewej i prawej połowy oraz całej szerokości maski silnika). Kolejnych siedem sytuacji dotyczy reakcji kierowcy na ostrzeżenie w wyżej wymienionych sytuacji i dodatkowo trzech przed zbliżaniem się do stojącego pojazdu (przeszkody).

 

copyright 2002-2021 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry