portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Dogrywka - Odmłodzone Clio z fabryczną instalacją LPG
TESTY | Dziecko w Maździe CX-60 - foteliki i wózki
MATERIAŁ PARTNERA | Ubezpieczenie OC na drogach – czy to naprawdę kwestia bezpieczeństwa?

Portal dla wszystkich uczestnikw ruchu drogowego | Jed Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
TESTY ZDERZENIOWE EURONCAP
Wyniki testów zderzeniowych EuroNCAP

Bezpieczny minivan Fiata
04-02-2013 | tekst: Maciej Kalisz | foto: EuroNCAP i archiwum

Zdecydowanie większe gabaryty Fiata 500L kwalifikują go do segmentu minivanów. I w takiej też wersji trafił w zeszłym roku do testów EuroNCAP.Nie po raz pierwszy zresztą, bo pierwowzór, czyli miejska "pięćsetka", przeszła testy już w 2007 roku. Oceniono ją wówczas na 5-gwiazdek, ale przyznawanych jeszcze według poprzednich kryteriów. Od lutego 2009 roku stawiane są ostrzejsze wymagania i to im sprostał model z "L" na końcu oznaczenia. W ubiegłym miesiącu otrzymało również od EuroNCAP tytuł "Best in Class Cars of 2012".W zakresie ochrony osób dorosłych 500L otrzymało 34 na 36 punktów uzyskując średnią ocenę za konstrukcję zagłówków przednich foteli zapobiegających urazom kręgów szyjnych. O wiele lepiej było przy ocenie poziomy ochrony przy zderzeniu czołowym, bocznym i w słup. Praktycznie z badanych elementów samochodu jedynie przedni słupek cofnął się o 1 mm!

Nie naruszona została struktura kabiny, żadna część kokpitu i kolumny kierownicy nie stworzyła zagrożeń dla pasażerów, na miejscu pozostały też wszystkie pedały.Bezpieczeństwo podróżujących dzieci oceniono na 38 z 49 możliwych do otrzymania punktów. Tutaj noty zdecydowanie obniżyły rekomendowane foteliki Fair. A raczej jeden uniwersalny fotelik oznaczony jako G 0/1S przeznaczony dla dzieci od urodzenia do 4 lat (do 18 kg). Dzięki dwóm różnym bazom Isofix można go montować zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy.

Podczas testów oba manekiny usadzono tyłem do kierunku jazdy mocując fotelik na bazie Isofix RWF. W przypadku fotelika dla manekina 18 miesięcznego dziecka uzyskano 17,9 pkt, natomiast dla 3 letniego 15,1 pkt. Tutaj według odczytów z aparatury pomiarowej na największe niebezpieczeństwo narażona była klatka piersiowa dziecka.


Na 5 pkt. (z 12) oceniono wyposażenie auta podnoszące bezpieczeństwo dzieci.

Konstrukcja Fiata 500L zapewnia optymalną ochronę potrąconej osobie na wysokości przedniego zderzaka i większej części dolnej krawędzi maski silnika. Dzięki temu "dobrze" chronione są nogi i głowa dziecka oraz nogi i tułów osoby dorosłej. Zdecydowanie bardziej na odniesienie obrażeń podatna jest głowa osoby dorosłej, choć dobre wyniki uzyskano w górnej części maski przed podszybiem.

Ogólnie za poziom ochrony głowy przyznano 15 pkt., miednicy 2,5 pkt. i nóg 6 pkt.Ostatnią z ocenianych kategorii jest wyposażenia auta w elementy podnoszące bezpieczeństwo. Brak seryjnie montowanego ogranicznika prędkości to 0 punktów, za ESP przyznano 3 pkt., a za sygnalizację niezapiętych pasów na przednich fotelach po 1 pkt. W sumie 5 na 7 pkt.

Test przeprowadzono na modelu z silnikiem benzynowym 1.4 i napędem 4x2 w wersji wyposażenia "Easy" (w Polsce jest to przedostatni z 5 poziomów).
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry