portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
POLSKIE DROGI | Droga ekspresowa S11 wydłuży się o kolejne kilometry
TESTY | Dziecko w Kii EV6 - foteliki i wózki
TESTY | Dziecko w Kii EV6 - wyposażenie samochodu

Portal dla wszystkich uczestnikw ruchu drogowego | Jed Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki


Tydzień 1/2019

05-01-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, GDDKiA, Hyundai i Antonin Vincent (DPPI/dakar.com)

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


Apteczka samochodowa i kask rowerowy

Rośnie sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce

Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

Zaparkuj, naładuj, wróć - innowacje Hyundaia i Kii

Startuje Rajd Dakar 2019


Apteczka samochodowa i kask rowerowy

WYDANIE NA WEEKEND |  Przegląd mijającego tygodnia - Apteczka samochodowa i kask rowerowy | Tydzień 1 2019

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu BRD, Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego (w strukturach Ministerstwa Infrastruktury) odpowiada za realizację przyjętych w 2013 roku działań. Program na ten rok obejmuje kilka znaczących kwestii, w tym dotyczących kierowców i rowerzystów.

Pierwszy z nich odnosi się do obowiązku posiadania apteczki w samochodach osobowych. Na początek należy ustalić standard polskiej normy, czyli zawartości opakowania. Obecnie najpopularniejszym jest DIN 13164. Kolejny to przygotowanie procesu legislacyjnego, już teraz zakłada się dłuższy termin pomiędzy ogłoszeniem nowych przepisów, a wejściem ich w życie. W uzasadnieniu tych zmian czytamy: "Efektem realizacji zadania ma być zwiększenia efektywności ratownictwa drogowego na poziomie podstawowym przed podjęciem działań medycznych profesjonalnych Państwowego Ratownictwa Medycznego".

Druga zmiana obejmie rowerzystów do 14 roku życia, czyli wieku ukończenia nauki w szkole podstawowej. Dzieci te zostaną zobligowane do jazdy w kasku. Kiedy to nastąpi jeszcze nie wiadomo, bowiem wcześniej należy przygotować do konsultacji założenia i projekt nowych przepisów. Cel jak najbardziej słuszny "redukcja liczby ofiar rannych i ciężko rannych w wypadkach drogowych z udziałem rowerzystów".

Rośnie sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce

WYDANIE NA WEEKEND |  Przegląd mijającego tygodnia - Rośnie sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce | Tydzień 1 2019

POLSKIE DROGI | W minionym roku GDDKiA udostępniła do użytku 335,8 kilometrów odcinków autostrad, ekspresówek i dróg krajowych. Najdłuższe z nich to obwodnica Radomia (24,7 km), S3 od węzła Lubin Południe w kierunku Legnicy (22,6 km) oraz S7 pomiędzy węzłami Chęciny i Jędrzejów (21,6 km). Z uwagi na oddanie tylko jednej nitki do sieci zarządzanej przez GDDKiA nie wlicza się jeszcze S5 pomiędzy Poznaniem i Wronczynem (15,9 km).

Łączna sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce liczy 3730,7 km, w tym 1638,5 km autostrad i 2092,2 km ekspresówek. Ponadto długość dróg krajowych wynosi około 37 050 km. W trakcie realizacji jest 113 inwestycji o długości 1425,6 km, zaś na etapie przetargów kolejnych 11 odcinków mających razem 119,5 km. Spośród nich w przyszłym roku zostanie oddanych 390 km, z czego 378 km to kategoria "esek".

Tutaj znajdziesz mapę Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku) w większej rozdzielczości

Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

WYDANIE NA WEEKEND |  Przegląd mijającego tygodnia - Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu | Tydzień 1 2019

ELEKTROMOBILNOŚĆ | Od dziś, sobota 5 stycznia, na krakowskim Kazimierzu wprowadzona została strefa czystego transportu. Obejmuje ona ulice: Miodowa, Meiselsa, Bożego Ciała, Józefa, Nową, Estery, Warszauera, Kupa, Jakuba, Izaaka, Ciemna, Wąska, Lewkowa, Szeroka, Na Przejściu i Bartosza oraz Place Nowy i Bawół. Na ten obszar można wjechać tylko pojazdem z napędem elektrycznym (ale nie hybrydą), wodorem lub gazem CNG. Przywilej ten zachowali także mieszkańcy okolicznych domów (bez ograniczeń), zaś zaopatrzenie i taksówkarze do 2025 roku, później możliwy będzie wjazd tylko pojazdem niskoemisyjnym. Mandat karny za złamanie tego zakazu wynosi 500 złotych.

Strefy czystego transportu oznaczone są nowymi znakami informacyjnymi D-54 (początek) i D-55 (koniec). Na utworzenie takich obszarów pozwala lokalnym samorządom Ustawa o elektromobilności z 2017 roku. Kraków jest pierwszym w Polsce miastem, które skorzystało z tej możliwości. Włodarze miasta zapowiadają, że pierwsza analiza skuteczności zakazu i osiągnięte korzyści zostanie przeprowadzona za pół roku.

Zaparkuj, naładuj, wróć - innowacje Hyundaia i Kii

WYDANIE NA WEEKEND |  Przegląd mijającego tygodnia - Zaparkuj, naładuj, wróć - innowacje Hyundaia i Kii | Tydzień 1 2019

TECHNIKA | Panel bezprzewodowego ładowania smartfona powoli staje się standardem wyposażenia nowych samochodów. Hyundai i Kia pracują nad wdrożeniem tego rozwiązania do zasilania baterii pojazdów elektrycznych. Ma to jednak większy związek z autonomiczną jazdą, a jego działanie oparte jest na systemie automatycznego parkowania (AVPS).

Założenia pomysłu AVPS są proste i technicznie już dziś wykonalne - kierowca przyjeżdżając do celu wysiada z samochodu, a ten samodzielnie odjeżdża w poszukiwaniu wolnego miejsca do zaparkowania. Po jego znalezieniu przesyła swoją lokalizację do smartfona właściciela. Kierowca, w ten sam sposób, może wezwać pojazd pod wskazany adres.

W samochodach elektrycznych zostanie on rozszerzony o znalezienie stacji bezprzewodowego ładowania, a po jego zakończeniu o samodzielne opuszczenie stanowiska i znalezienie "zwykłego" miejsca do zaparkowania. W ten sposób ładowarka nie będzie bez potrzeby zastawiona naładowanym już pojazdem.

Oczywiście do działania tego typu rozwiązań potrzebna jest odpowiednia infrastruktura oraz sieć komunikacji pomiędzy parkingiem, stacjami ładowania, samochodem i kierowcą. Przedstawiciele koreańskiego koncernu szacują, że dopuszczenie tego systemu do użytku publicznego będzie możliwe po 2025 roku.

Startuje Rajd Dakar 2019

WYDANIE NA WEEKEND |  Przegląd mijającego tygodnia - Startuje Rajd Dakar 2019 | Tydzień 1 2019

SPORT | Już jutro, w niedzielę 6 stycznia, rozpocznie się 41. edycja Rajdu Dakar. Najważniejszą zmianą jest tegoroczna trasa, która w całości została poprowadzona przez terytorium Peru. Start i meta wyznaczono w stolicy tego kraju, Limie. Przed zawodnikami 10 etapów o łącznej długości 5 tysięcy kilometrów, z czego 70 proc. to piaski.

Rywalizacja odbędzie się w pięciu kategoriach - jednośladów, quadów, samochodów, lekkich konstrukcji terenowych (Side-by-Sides - SxS) oraz pojazdów ciężarowych. W stawce zabraknie teamu Peugeot-Total, który dominował w Dakarze w dwóch poprzednich sezonach. Nie oznacza to jednak braku Peugeot 3008 DKR Maxi i nieobecności Carlosa Sainza czy Sebastiena Loeba. Cały "dobytek" trafił bowiem w nowe ręce - francuskiego teamu Easy Rally.

Oczywiście nie zabraknie polskich zawodników, choć ekipa jest wyjątkowo skromna - quadem (Can-Am Renegade 580XXC) pojedzie Kamil Wiśniewski, Orlen X-Raid (Mini All4 Racing) reprezentować będzie Jakub Przygoński i belgijski pilot Tom Colsoul, w SxS (Polaris RZR) wystartują Maciej Domzał i Rafał Marton, zaś skład Petronas Team De Rooy Iveco (Powerstar) uzupełni pilot Darek Rodewald. Zakończenie 41. edycji Daakru zaplanowano na czwartek, 17 stycznia.

 

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry