include"menu_lewe.php"; ?> |
|
WYDARZENIA |
Rajd Barbórka 2012
Barbórka po raz 50. Kuchar po raz 6.
01-12-2012, tekst: Maciej Kalisz, foto: archiwum i www.kajto.pl
Jubileuszowy Rajd Barbórka wygrała załoga Tomasz Kuchar/Daniel Dymurski na Subaru Imprezie. To szóste zwycięstwo Kuchara i piąte tej pary w Warszawie.

Do tegorocznego rajdu zgłosiły się 103 załogi. Wszyscy zaczęli rywalizację od odcinka specjalnego na terenie Twierdzy Cytadela. Trasa liczyła 7,32 km (3 okrążenia) i najszybciej pokonali go Michał Sołowow/Maciej Baran jadąc Fordem Fiestą WRC. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Wojciecha Chuchałę/Kamils Hellers na Subaru Imprezie STI, a na trzeciej Tomasza Kuchara/Daniela Dymurskiego.
Odcinek Tor Służewiec liczył 7,92 km, na co także potrzebne były 3 okrążenia. Tutaj triumfował Kuchar/Dymurski, jednak w klasyfikacji generalnej po dwóch "oesach" na pierwszym miejscu byli Sołowow/Baran.
Trzeci, ostatni liczony do klasyfikacji, odcinek na Bemowie miał zaledwie 3,74 km. Ale i tutaj do pokonania były 3 okrążenia, które najszybciej pokonała załoga Sołowowa. Jednak sędziowie dopatrzyli się podczas jednego z okrążeń potrącenia barierek z opon za co ukarali odjęciem 5 sekund. To wystarczyło, aby zwycięzcami tegorocznego rajdu zostali Kuchar/Dymurski. To dla tej załogi piąta wygrana warszawskiej Barbórki (2007, 2008, 2009 i 2010 - w ubiegłym roku 2. miejsce), a szósta Tomasza Kuchara (2003 z pilotem Maciejem Wodniakiem). Na drugim miejscu sklasyfikowano Michała Sołowowa i Macieja Barana, a na trzecim Michała Kościuszko i Macieja Szczepaniaka (Ford Focus RS WRC).

Wieczorem tradycyjnie rozegrano Kryterium Asów, czyli odcinek specjalny na ulicy (Pani) Karowej. Tutaj najlepszym okazał się - zaliczający pechową awarię auta na Cytadeli - Kajetan Kajetanowicz z pilotem Jarosławem Baranem (Subaru Impreza). To trzykrotni (2010-2012) zwycięzcy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

W międzyczasie odbył się Rajd Barbórka Legend. Wystartowali w nim weterani rajdów samochodowych w ówczesnych im samochodach, jak Fiat 216p., FSO Polonez czy modelach Forda, Alfy Romeo i BMW. Pierwsze miejsce zajęli Piotr Połeć/Konrad Kosiński na Toyocie Celice GT4.
Atrakcją tegorocznej Barbórki miał być start Felixa Baumgartnera, który niedawno wykonał skok ze spadochronem z wysokości 39 km. Niestety, na ziemi, w Warszawie, zagubił się na Cytadeli za co został wykluczony. Co ciekawe, to już jego drugi start w tym rajdzie, 7 lat temu zajął 10. miejsce w klasyfikacji generalnej. |
|
|
include"menu_prawe.php"; ?> |